Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arystokracja wśród roślin

(DD)
Magnolie potrzebują odpowiedniej gleby, słonecznego stanowiska i troskliwego ogrodnika
Magnolie potrzebują odpowiedniej gleby, słonecznego stanowiska i troskliwego ogrodnika Fot. 123 RF
Ogród. Wiosną zaczynają kwitnąć magnolie – jedne z najpiękniejszych i najstarszych drzew i krzewów świata. Ich kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe, różowofioletowe, a nawet żółte

Kwitną magnolie. Niektóre urzekają kwiatami w pełnym już rozkwicie, inne pokazują dopiero pączki. Na przełom kwietnia i maja miłośnicy tych roślin czekają cały rok. Widok kwitnących magnolii rzeczywiście zapiera dech w piersiach. To jedne z najstarszych roślin na ziemi. Krzewy i drzewa magnolii rosły już ponad 100 milionów lat temu.

Magnolie należą do rodziny magnoliowatych. Rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Północnej. W Korei Północnej magnolia uznawana jest za kwiat narodowy i traktowana z taką samą godnością, jak godność należna fladze, godłu oraz hymnowi; często wykorzystywana jest także w propagandzie wizualnej. Chińczycy uważają kwiaty magnolii za symbol czystości i szczerości.

Rośliny, poza naturalnym zasięgiem uprawiane są także na innych terenach, w tym również w Polsce. Co prawda czasami ich pąki przemarzają, bywają kapryśne i delikatne, ale wszystkie te mankamenty wynagradzają subtelnie pachnącymi kwiatami w kształcie dużych tulipanów.

Znamy około 250 gatunków magnolii. Niektóre są krzewami, inne drzewami. Ich wysokość może być różna w zależności od odmiany, np. magnolia japońska osiąga wysokość 10 m, magnolia brooklińska – 5-6 m, purpurowa – 4 m, a magnolia gwiaździsta to krzew o wysokości 3 m. Do niewielkich ogródków należy wybrać karłowe odmiany magnolii, osiągające nie więcej jak 2,5 m wysokości.

Niskie odmiany doskonale prezentują się posadzone w grupie. U niektórych odmian, jak np. u magnolii gwiaździstej, kwiaty pojawiają się już w marcu lub na początku kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Wówczas roślina jest jedną z pierwszych wiosennych ozdób ogrodu. Najpóźniej kwitnie magnolia brooklińska – na przełomie maja i czerwca. Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym, ale mogą też być purpurowo- -czerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe, a nawet żółte jak w przypadku przepięknej magnolii brooklińskiej. Zdarza się, że pod koniec lata rośliny zakwitają ponownie.

Nie wszystkie gatunki magnolii można uprawiać w naszej strefie klimatycznej, ale zwróćmy uwagę na magnolie: gwiaździstą, japońską oraz pośrednią. To sprawdzone gatunki, które nie powinny przysparzać znaczących problemów. Rośliny nie należą jednak do łatwych w uprawie – potrzebują odpowiedniej gleby, stanowiska i troskliwego ogrodnika. Najbardziej odpowiednie będzie stanowisko zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami oraz dobrze nasłonecznione, ewentualnie lekko ocienione. W miejscach, gdzie jest mało słońca, magnolie bardzo słabo kwitną.

Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby. Suche podłoże nie jest ich sprzymierzeńcem – magnolie mają płytki system korzeniowy, dlatego są narażane na okresowe susze. Wybierając miejsce pamiętajmy, że korzenie tych roślin są też bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, dlatego przesadzenie rosnącej magnolii nie będzie możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski