Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aslı Erdoğan niedawno szukała u nas schronienia, teraz jest aresztowana

Mateusz Borkowski
Aslı Erdoğan gościła w Krakowie do stycznia br. w ramach programu ochronnego dla prześladowanych pisarzy ICORN
Aslı Erdoğan gościła w Krakowie do stycznia br. w ramach programu ochronnego dla prześladowanych pisarzy ICORN fot. Andrzej Banaś
Kontrowersje. Turecka pisarka i działaczka społeczna Aslı Erdoğan została zatrzymana w Turcji pod zarzutem terroryzmu. Wcześniej gościła w Krakowie w ramach programu literackiego ICORN

Aslı Erdoğan została aresztowana przez turecką policję polityczną w środę w swoim mieszkaniu. Zamknięto również 20 pracowników kurdyjskiego dziennika „Özgür Gündem”, w którym autorka publikowała od 1998 r.

Informację o tym podało w sieci stowarzyszenie PEN International. Reprezentująca organizację Ann Harrison napisała, że chęć sprawiedliwego osądzenia odpowiedzialnych za próbę puczu wojskowego nie może stać się podstawą do prześladowania pisarzy i intelektualistów krytycznych wobec polityki prowadzonej przez aktualne władze Turcji.

Erdoğan jest autorką siedmiu powieści przetłumaczonych na kilkanaście języków oraz artykułów w czołowych pismach literackich Europy. Na koncie ma nagrodę radia Deutsche Welle. Turecka pisarka gościła w Krakowie do stycznia tego roku w ramach stypendium ICORN, czyli międzynarodowej sieci miast oferujących azyl pisarzom, dziennikarzom i obrońcom praw człowieka.

- Jako mieszkańcy Miasta Literatury UNESCO czujemy się odpowiedzialni za Aslı Erdoğan. Znamy ją jako wspaniałą pisarkę, publicystkę i osobę o ogromnej wrażliwości na krzywdę ludzi, która zawsze otwarcie upominała się o prawa mniejszości etnicznych w Turcji, o prawa do współegzystowania w ramach jednego organizmu państwowego, walczącej o równouprawnienie kobiet i bezwarunkowe prawo do publicznego wyrażania poglądów - mówi Robert Piaskowski, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego, koordynującego wespół ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza program ICORN. Jak dodaje, wiedzieli, że władze aresztują pisarkę, tak jak aresztowały wcześniej 80 jej współpracowników z redakcji. - Aslı miała możliwość zostać dłużej w Krakowie. Proponowaliśmy jej to pod koniec pobytu, ale odmówiła, twierdząc, że musi wrócić do Turcji. Powiedziała, iż wie, co jej grozi, ale chce być blisko tych spraw. Było w niej wiele determinacji. Mówiła, że pozostanie w Krakowie byłoby czymś na kształt zdrady ideałów - przyznaje Piaskowski.

Jak wspomina, zanim pisarka przyjechała do Krakowa, w swoim kraju była śledzona, odbierała głuche telefony i przebywała okresowo w areszcie domowym. Podczas rocznego pobytu w naszym mieście chciała zebrać siły, by wrócić do Turcji i walczyć o wolność słowa. W Krakowie zresztą napisała wiele oskarżycielskich wobec tureckiego reżimu tekstów. - To krucha, delikatna, schorowana osoba. Podejrzewanie jej o działalność terrorystyczną jest absurdem - mówi Piaskowski.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, Stowarzyszenie Willa Decjusza i Zespół Literacki Krakowa - Miasta Literatury UNESCO wystosowały wczoraj do ambasadora Turcji w Polsce petycję w imię wolności. Czytamy w niej, że „Polskę i Turcję łączy 600 lat wzajemnych relacji, wymiany intelektualnej i gospodarczego partnerstwa. To Osmańska Turcja upominała się o prawa do polskiej państwowości w trudnych czasach zaborów. W imieniu Krakowa - Miasta Literatury UNESCO zdecydowanie protestujemy przeciw decyzji o aresztowaniu Erdoğan, godzącej w podstawowe, obowiązujące nas wszystkich prawa i domagamy się jej natychmiastowego uwolnienia”.

Tymczasem tureckie władze planują wypuścić na wolność ok. 40 tys. skazańców, którym do końca wyroku pozostały najwyżej dwa lata. Na zwolnienie warunkowe będą mogli też wyjść osadzeni, którzy odsiedzieli już połowę kary. W ten sposób Ankara chce przygotować w więzieniach miejsca dla tych, którzy uczestniczyli w nieudanym zamachu stanu z 15 lipca tego roku lub sprzyjali puczystom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski