Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Sonda Osiris-Rex bada...

Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Sonda Osiris-Rex bada asteroidę. NASA zrezygnowało z broni jądrowej

TK

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Asteroida Bennu uderzy w Ziemię i to będzie koniec świata? Tak prognozuje NASA. Według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu zajmuje drugie miejsce na liście ciał niebieskich, które zagrażają istnieniu naszej planety. Jak się okazuje, Bennu może mieć na swojej powierzchni składniki organiczne. Zbada to sonda Osiris-Rex, która już weszła na orbitę asteroidy. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton, w 2135 roku zderzy się z Ziemią, która jest na jej kursie kolizyjnym. Czy zniszczy ludzkość i cały dobytek ziemskiej cywilizacji? Takie prawdopodobieństwo, zdaniem NASA, jest bardzo duże. Naukowcy nie próżnują i i czynią kroki zapobiegawcze, mające na celu zbadanie Bennu.
Asteroida Bennu uderzy w Ziemię - taka jest prognoza naukowców z NASA. Według nich, pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton,
1/10

Przejdź do
galerii zdjęć

©NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

Osiris-Rex zbada wnętrze asteroidy BennuZOBACZCIE ZDJĘCIA
Zobacz galerię


Wystrzelona we wrześniu 2016 roku sonda Osiris-Rex ma zbadać wnętrze asteroidy Bennu. Sonda już znalazła się na orbicie asteroidy i rozpoczęła badanie. Pobrane próbki mają zostać przywiezione na Ziemię. Naukowcy podejrzewają, że Bennu może mieć na swojej powierzchni:
  • składniki organiczne
  • wodę


Wiedza zdobyta wskutek misji Osirix-Rex może się okazać bezcenna w kontekście ratowania losów Ziemi przed możliwym uderzeniem asteroidy Bennu w naszą planetę.

Statek OSIRIS-REx wykonał 31 grudnia o 20:43 czasu polskiego, krótkie, trwające 8 sekund odpalenie swoich silników. To wystarczyło, by wejść na stabilną orbitę wokół asteroidy, w odległości zaledwie 1,75 km od jej środka ciężkości.

Od teraz sonda będzie przyglądać się z bliska asteroidzie, odkrywając przed nami szczegóły jej budowy fizycznej.

Sonda już odpowiedziała na parę ważnych pytań. W grudniu spektrometr na sondzie wykrył obecność wody uwięzionej w minerałach na jej powierzchni. Przeloty przeglądowe nad biegunami i równikiem asteroidy umożliwiły wykonanie dokładnych map pola grawitacyjnego, dzięki czemu możliwe było zaprojektowanie ostatecznej orbity.

Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do 2020 roku, będziemy dysponować o wiele lepszą wiedzą na temat tego, czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat - komentuje rzeczniczka misji Osiris-Rex, Erin Morton.Asteroida Bennu. NASA ma nowy planZOBACZ KONIECZNIE
Komputer wyznaczył prawdopodobną datę końca świata. To jeszcze w tym wieku!


Klęsce naszej planety ma zapobiec wysłanie przez NASA statku kosmicznego z ładunkami jądrowymi, który miałby zneutralizować asteroidę Bennu. Wiązało się z nim jednak zbyt duże ryzyko. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemią odłamków skalnych i związane z tym straty skłoniło naukowców z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej do zmiany planów.

CZYTAJCIE TAKŻE
ASTEROIDA TB145 WYGLĄDA JAK TRUPIA CZASZKA


Nowa koncepcja nie będzie wymagała użycia żadnej broni. W neutralizacji asteroidy Bennu miałoby pomóc wysłanie satelity, która pomaluje kosmiczną skałę. Wykorzystanie specjalnej farby doprowadzić ma do zmian termicznych, a te miałyby spowodować zmianę trasy lotu Bennu.

Choć pomysł brzmi kosmicznie i budzi skojarzenia z filmami science-fiction, to wydaje się być w chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem.

Asteroida Bennu. Co o obiekcie mówi NASA?


Istnienie asteroidy Bennu zostało odkryte w 1999 roku. Jest to kosmiczna skała, a dokładnie planetoida, mająca 500 m średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Według wyliczeń amerykańskiej agencji kosmicznej prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię przez asteroidę Bennu wynosi 1:2700.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z NASA
Zobacz galerię


STACJA KOSMICZNA ISS W SIERPNIU LATA NAD POLSKĄ. WIDAĆ JĄ GOŁYM OKIEM

Nazwa Bennu jest nawiązaniem do świętego ptaka z mitologii egipskiej, związanego z Atumem, Ra i Ozyrysem. Nadana została w konkursie, który został ogłoszony przed planowaną na 8 wrześniea 2016 misją OSIRIS-REx. Lot trwać ma 4 lata, a jego efektem ma być dostarczenie próbek gruntu z Bennu na Ziemię.Co NASA mówi na temat asteroidy?
  • Asteroida Bennu na okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni
  • każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów
  • Ziemia znajduje się na pasie kolizyjnym trasy asteroidy
Asteroida Bennu i koniec świata? Plan NASA


Zagrożenie płynące ze strony asteroidy Bennu i jej zderzenia z Ziemią 25 września 2135 to wyzwanie dla NASA. Agencja kosmiczna postanowiła przygotować plan awaryjny na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię.

CZYTAJ KONIECZNIE
STACJA KOSMICZNA ISS LECI NAD POLSKĄ: ZOBACZ GODZINY I DATY


Plan nosi nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response, czyli w skróce HAMMER. NASA pracuje nad nim wspólnie z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Jego założeniem jest zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej. W tym celu miałby zostać wysłany w stronę asteroidy statek kosmiczny, ważący około 9 ton, który miałby zmienić tor jej lotu. Jeśli byłoby to niemożliwe, wowczas statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.Co może spowodować uderzenie Bennu w Ziemię?


Zgodnie z wyliczeniami naukowców NASA, uderzenie Bennu w Ziemię będzie miało energię 1450 megaton trotylu. Jego skutkiem byłoby wywołanie potężnej fali uderzeniowej, której towarzyszyć będzie promieniowanie cieplne i wstrząsy sejsmiczne.

Jeśli Bennu uderzy w jeden z oceanów, to Ziemi grozi potężne tsunami, którego nie przeżyje żaden człowiek.

Ludzkość ma jednak jeszcze 117 lat na przygotowanie się na tę okoliczność.

ZOBACZ TAKŻE:
Asteroida TB145: Trupia czaszka przyniesie koniec świata 11.11.2018? Co na to jasnowidz Jackowski? Grozi nam apokalipsa?


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?Czy czeka nas koniec świata?


Komentarze (226)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak dobrze sie sklada.

Krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Taka kosmiczna katastrofa zatrzyma GLOBALNE OCIEPLENIE. Drugim plusem jest to, ze nas juz tu niebedzie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda

-xx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Szkoda, że nie pierdyknie w nas szybciej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolejny spisek

Endriu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Nie wiedziałem, że Polska The Times to media spiskowe :-) Zaraz będą pisać, że ziemia jest płaska :-D

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Coś chyba nie kumam....

gaja53 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Może ktoś mi objaśni jak to z tym czasem uderzenia, skoro sonda wystrzelona w 2016 roku już dotarła do tej asteroidy a ona sama w ziemie ma uderzyć za sto kilkanaście lat?To jak ? Tak wolno leci...rozwiń całość

Może ktoś mi objaśni jak to z tym czasem uderzenia, skoro sonda wystrzelona w 2016 roku już dotarła do tej asteroidy a ona sama w ziemie ma uderzyć za sto kilkanaście lat?To jak ? Tak wolno leci asteroida a sonda tak szybko?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zakumaj

Bee (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Asteroida krąży dookoła naszego słońca coraz bardzie się do nie go zbliżając (spirala). Sonda leci po łuku (a nie po spirali) i spotyka asteroidę daleko od Ziemi.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niech walnie prosto w zlodziejska PO

patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

razem z ryzym lisem na czele

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co ja właśnie przeczytałem XDDD

Tak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Wiem, że niestety istnieją klickbaity, ale wyobraźnia autora przeszła samą siebie, już chyba nie wiedział co jeszcze bardziej absurdalnego może dopisać

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chyb cos nie tak

pi*r3 to objetość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

czyli 3,14*500*500*500=392 500 500 m3.
77 000 000 000 ton/392 500 500 m3=196, 18 ton/m3. Ołow ma 11t0n/m3.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chyba jednak tak

Ktoś (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Objętość kuli to 4/3*pi*r^3 - kolega wstawiła średnicę

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prosimy o fachowy komentarz

mmm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Co na to Leszek Panek?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kosmos

PATOLOGICZNY SLAWOMIR (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Wszystkich was wyp..r..ił bym w kosmos, i byłby święty spokój!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Beka

Beka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Ale będę miał bekę jak ten kamyczek jednak pierdolnie. Ciekawe co wtedy na to ci wszyscy płaskoziemcy i inne tępe gówno które uważa, że to wszystko to fake. Buum płaszczaki kopuła wam się...rozwiń całość

Ale będę miał bekę jak ten kamyczek jednak pierdolnie. Ciekawe co wtedy na to ci wszyscy płaskoziemcy i inne tępe gówno które uważa, że to wszystko to fake. Buum płaszczaki kopuła wam się rozjebała. Ktoś za mało zaprawy na cegły dał xdzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Możesz sobie teraz beeeczeć, tak, to jest twoje 5 minut, więc beeecz ile wlezie,

wypoziomowany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

bo w czasie w którym ta fantazja ma niby nastąpić, będziesz jedynie strawionym, dawno wydalonym pokarmem robali które na ciebie czekają:-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ja

asia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Stuknięty dupek z małym ego

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo