ATP Sztokholm. Janowicz walczył, ale przegrał z Dimitrowem

HZ
Jerzy Janowicz
Jerzy Janowicz Lukasz Gdak
Jerzy Janowicz walczył, ale przegrał ostatecznie 5:7, 6:7(5) z Bułgarem Grigorem Dimitrowem w drugiej rundzie turnieju ATP w Sztokholmie (pula nagród 589 tys. euro).

Był to trzeci w tym roku pojedynek Janowicza z Dimitrowem i druga wygrana Bułgara (8. ATP), rozstawionego w stolicy Szwecji z numerem jeden (141. w światowym rankingu Polak zaczynał od kwalifikacji). Dimitrow był lepszy w lutym w Sofii (kort twardy), za to w czerwcu na trawie w Stuttgarcie górą był łodzianin.

W czwartek też miał swoje szanse. A mecz, choć rozstrzygnięty w dwóch setach, był bardzo zacięty. W pierwszym niewiele oglądaliśmy efektownych wymian, a obaj zawodnicy pewnie wygrywali swoje gemy serwisowe. Dość powiedzieć, że do stanu 6:5 dla Dimitrowa nie było nawet jednego break pointa. Wydawało się, że tie break jest nieunikniony. Tym bardziej, że dwunastego gema Janowicz rozpoczął od prowadzenia 30:0.

Podwójny błąd serwisowy i dwa wpakowane przez Polaka w siatkę forhendy sprawiły jednak, że zamiast tie breaka pojawiła się pierwsza szansa dla Bułgara na przełamanie i zarazem szansa na wygranie seta. Dimitrow już nie wypuścił jej z rąk. Przy wydatnej pomocy Janowicza, który wpakował w siatkę kolejny forhend.

W drugim secie dyspozycja serwisowa obu zawodników nieco spadła, w efekcie już przy stanie 1:1 dwie szanse na przełamanie miał Polak. Dimitrow wyszedł jednak z opresji smeczem i wygrywającym serwisem, a przy jego prowadzeniu 3:2 break pointa musiał bronić z kolei Janowicz.

Wygrywający serwis łodzianina przyniósł mu sukces w dwunastym gemie i tym razem doszło do tie breaka. W nim Janowicz obronił przy własnym serwisie dwie piłki meczowe. Przy trzeciej wyrzucił forhend w aut, a chwilę później obaj panowie serdecznie się wyściskali i z uśmiechem podziękowali za grę.

Dla Janowicza był to drugi w karierze występ w głównym turnieju Intrum Stockholm Open. W debiucie, przed czterema laty, dotarł do ćwierćfinału, w którym przegrał z Ernestsem Gulbisem. Rywalem Dimitrowa w w ćwierćfinale będzie Niemiec Mischa Zverev.

Materiał oryginalny: ATP Sztokholm. Janowicz walczył, ale przegrał z Dimitrowem - Polska Times