Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcja nie tylko dla turystów: darmowe zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Sprawdź wrześniowe trasy

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
To już ostatnie tegoroczne spacery z przewodnikiem
To już ostatnie tegoroczne spacery z przewodnikiem Joanna Urbaniec / Polskapresse
Wrześniowe spacery to kolejna odsłona cyklu zwiedzania miasta z przewodnikiem w ramach akcji "Bądź turystą w swoim mieście". Na amatorów spacerów po mieście czekają dwa weekendy z krakowskimi anegdotami, drukarniami i Młodą Polską, sławne krakowskie rody, Kraków renesansowy i gotycki. Nie zabraknie akcentów sakralnych dzięki spacerom szlakiem kościołów niekatolickich i klasztorów.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Weekend 5 i 6 września

Pierwszy wrześniowy weekend rozpocznie się spacerem „Kraków w anegdocie” (sobota, 5 września, godz. 12.00). To będzie wycieczka pełna barwnych opowieści o mieszkańcach i zaskakujących faktów z życia miasta!

Również w sobotę, 5 września, godz. 14.00 wyruszy podróż do późnego średniowiecza, odkrywając „Gotycki Kraków”. Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że styl gotycki można dostrzec niemal w większości budowli Starego Miasta.

„Klasztory starego Krakowa” (niedziela, 6 września, godz. 12.00) rozpoczną niedzielny cykl spacerowy. Uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej krakowskie życie duchowe i religijne, a także tajemnice życia klasztornego i wpływ samych klasztorów na życie miasta i jego mieszkańców.

„Renesansowy Kraków” (niedziela, 6 września, godz. 14.00) to trasa, dzięki której można będzie podziwiać bogactwo dworu Jagiellonów, którego rozkwit na wzorach włoskich wyznaczył okres złotego wieku w naszej architekturze i sztuce.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

Wszystkie cztery spacery przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Weekend 12 i 13 września

Potoccy, Bonerowie, Anczycowie... Znamy te nazwiska, czas poznać także największe tajemnice tych rodów i dowiedzieć się, w jaki sposób przez stulecia przyczyniali się do rozwoju kultury i sztuki w mieście. Ich sekrety przybliży nam spacer „Sławetne rody Krakowa” (sobota, 12 września, godz. 12.00).

„Kościoły nierzymskokatolickie” to temat kolejnego spaceru, w sobotę 12 września, godz. 14.00. Nie od dzisiaj wiadomo, że kościoły protestanckie i prawosławne cerkwie były odzwierciedleniem życia wielokulturowego miasta. (Uwaga! Trasa nie jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową).

Czy krakowianki i krakowianie wiedzą, że to właśnie z naszego miasta pochodzą pierwsze polskie druki? Wiek XVI nie bez przyczyny nazwano złotym wiekiem drukarstwa krakowskiego, więc na liście spacerów nie mogło zabraknąć „Drukarni Krakowa” (niedziela, 13 września, godz. 12.00).

Weekendowe zwiedzanie zakończy się dekadenckim spacerem „Młoda Polska” (niedziela 13 września, godz. 14.00), nad którym czuwać będzie duch najbardziej znanego przedstawiciela krakowskiej cyganerii – Stanisława Przybyszewskiego, prekursora nowego prądu artystycznego w sztuce.

Wszystkie cztery spacery przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową (poza spacerem „Kościoły nierzymskokatolickie”).

Rezerwacja wejściówek na spacery 12 i 13 września ruszy we wtorek, 8 września o godzinie 14.00. Linki do rezerwacji będą dostępne na Facebooku.

Każdy ze spacerów trwa dwie godziny i jest prowadzony w języku polskim. W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).

Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie dwie wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy na dany weekend zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.

Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Atrakcja nie tylko dla turystów: darmowe zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Sprawdź wrześniowe trasy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski