Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje 2011

Redakcja
Na terenie gminy Lubień znajduje się ponad 500-letni dąb FOT. ARCHIWUM UG LUBIEŃ
Na terenie gminy Lubień znajduje się ponad 500-letni dąb FOT. ARCHIWUM UG LUBIEŃ
Co warto zobaczyć w te wakacje? Poprosiliśmy przedstawicieli gmin, aby wskazali atrakcyjne miejsca na spędzenie wolnego czasu. Oto, co polecają... W GMINIE SIEPRAW

Na terenie gminy Lubień znajduje się ponad 500-letni dąb FOT. ARCHIWUM UG LUBIEŃ

(część II)

Urszula Siatka ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa

- Wart odwiedzenia jest bardzo znany kościół św. Michała Archanioła, obecnie Sanktuarium bł. Anieli Salawy, miejsce kultu błogosławionej. Kamień węgielny po tę świątynię budowaną w latach 1950-1970 przez ks. proboszcza Jana Przytockiego, wmurował oraz poświęcił w 1960 roku ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła. W kościele mieści się słynący łaskami obraz Matki Bożej Sieprawskiej, imponujących rozmiarów krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, relikwie i obraz Bł. Anieli Salawy poświęcony przez papieża Jana Pawła II w czasie beatyfikacji w 1991 roku. Szerzący się kult bł. Anieli będącej patronką nieuleczalnie chorych, doprowadził do ustanowienia z kościoła św. Michała Archanioła Sanktuarium Błogosławionej Anieli Salawy. Parafianie oddają wielką cześć swojej rodaczce.

Kolejnym obiektem związanym z jej kultem jest studzienka położona na stoku Kotonia, najwyższego wzniesienia Sieprawia (ok. 360 m n.p.m.); jest miejscem przeznaczonym do refleksji, odpoczynku. Wybudowany kamienny obiekt stoi tam, gdzie bł. Aniela Salawa, jako dziecko przychodziła czerpać wodę. Ze źródełka woda jest pobierana także dziś, pielgrzymi i mieszkańcy biorą ją, wierząc w moc uzdrawiania za przyczyną błogosławionej sieprawianki.

- Bardzo ciekawym miejscem, lecz jeszcze stosunkowo mało znanym jest Skała Kopytko. To jedno z nielicznych naturalnych odsłonięć skalnych na terenie Pogórza Wielickiego, położone na pograniczu Świątnik Górnych i Sieprawia (formalnie na terenie Sieprawia) w tzw. Księżym Lesie. Skała znajduje się na stromym stoku w lesie. Jej wymiary to około 3 metry wysokości i 12 metrów szerokości. W jej górnej części znajduje się wgłębienie w kształcie podkowy, stąd też nazwa oraz powstała legenda z nią związana, przy czym literatura wspomina o dwóch jej wariantach. Według pierwszego jest to odbite kopyto konia królowej Jadwigi, podążającej z Węgier do Krakowa. Według drugiego, to biskup krakowski św. Stanisław miał odbić kopyto w skale i wyznaczając ten sposób granicę pomiędzy Sieprawiem a Świątnikami - rozsądzić spór graniczny pomiędzy tymi wsiami.

- Dla osób lubiących ekstremalne sporty powstała nowa atrakcja w gminie Siepraw. W lesie oraz na stokach wyciągu narciarskiego Siepraw-Ski powstał tor downhillowy. Można tu trenować, a zarazem dobrze się bawić, uprawiając jedną z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego polegającą na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe znajdują się nieopodal stoku narciarskiego. Są urozmaicone licznymi uskokami o różnej wysokości.

W GMINIE PCIM

Grzegorz Bielecki z Urzędu Gminy w Pcimiu

- Z pewnością warto zajrzeć na Kudłacze, gdzie mieści się schronisko PTTK (z wszystkimi tradycyjnymi usługami), a w nim dwie ekspozycje: jedna - "Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej" i druga - "Izba Pamięci Drugiej Wojny Światowej".
- Druga atrakcja mieści się nieco poniżej schroniska na Kudłaczach, a jest nią gospodarstwo agroturystyczne połączone ze stadniną koni. Niedawno odbyły się tam zawody w skokach przez przeszkody, które zgromadziły ponad 50 zawodników.

W Pcimiu-Suchej znajduje się inna ciekawostka, a mianowicie wodospad na potoku Suszanka. Nie jest on może zbyt okazały, bo wysoki na niespełna 2 metry, ale za to bardzo malowniczy. Punktem orientacyjnym w drodze do niego może być np. pętla autobusowa w Pcimiu-Suchej.

- Z atrakcji mających walor historyczny na uwagę zasługuje na pewno kościół pw. św. Mikołaja w Pcimiu.

W GMINIE LUBIEŃ

Wiesław Sobczak z Urzędu Gminy w Lubniu

- Jedną z atrakcji gminy jest lodowato-chłodna jaskinia, tzw. "Zimna Dziura", będąca jednym tego rodzaju tworem geologicznym w zachodniej części Beskidu Wyspowego. Niewątpliwym atutem i atrakcją jest bezpośrednie sąsiedztwo gór, sprzyjające jednodniowym wycieczkom na szczyty m.in. Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.), Szczebla (977 m n.p.m.), Zembalowej (859 m n.p.m.), Kiczory (726 m n.p.m.), Łysiny (891 m n.p.m.), na które prowadzi dobrze rozbudowana i łatwo dostępna sieć szlaków, dróżek górskich. Bazę turystyczną stanowi dobrze rozbudowane zaplecze gastronomiczno noclegowe m.in.: Ośrodek Domków Campingowych "Prof-Us", Domy Rekolekcyjne oraz kwatery w gospodarstwach agroturystycznych. Wraz z zakwaterowaniem gospodarze zapraszają na wyśmienitą regionalną kuchnię. Uznaniem cieszą się również przydrożne restauracje i karczmy takie jak "Stach" i " U Piotra".

- Turystów odwiedzających gminę Lubień urzeknie też na pewno malowniczo położona rzeka Raba, która w lecie stanowi naturalne kąpielisko, a przez cały rok źródło satysfakcji miłośników i amatorów wędkarstwa.

* Na terenie gminy znajduje się też wiele śladów historii. Najcenniejszym zabytkiem, który ubogaca i promuje gminę jest drewniany kościół parafialny z XVI wieku pw. św. Wojciecha w Krzeczowie, wpisany w szlak Architektury Drewnianej oraz rosnący obok niego ponad 500-letni dąb. Na uwagę zasługuje także drewniana willa "Pod Sośniną" z końca XIX wieku znajdująca się w Lubniu. Dzieło młodopolskiej fascynacji krajobrazem Tatr i tradycji architektury Podhala, na bazie której powstał styl witkiewiczowski.

W GMINIE TOKARNIA

Tomasz Studziński z Lokalnej Grupy Działania "Klimas"

- Ścieżka przyrodniczo-leśna "Tokarnia - Groń" przebiega przez malownicze lasy Leśnictwa Tokarnia na południowych zboczach masywu Kotonia. Została przygotowana przez leśników z Nadleśnictwa Myślenice. Znajduje się około 1 km od centrum Tokarni. Otoczenie ścieżki jest bardzo urozmaicone. W czasie wędrówki wśród drzew można zobaczyć wielogatunkowe lasy górskie z wyjątkowym bogactwem gatunków drzew (buk, dąb, jodła, świerk, modrzew, sosna, brzoza, grab) oraz liczne gatunki zielnych roślin chronionych, poznać niektóre z występujących tu zwierząt, zapoznać się z pracą leśników i zagrożeniami dla lasów, a przede wszystkim podziwiać piękne panoramy i naturalne krajobrazy.
- Zespół Rzeźb Plenerowych na Urbaniej Górze - "Kalwaria Tokarska". Usytuowany na północnym zboczu Urbaniej Góry w Tokarni składa się z 21 figur wykonanych przez miejscowego artystę Józefa Wronę. Do najciekawszych figur należą m.in.: postać Anioła Stróża z dziewczynką, kamienna kaplica z rzeźbą Chrystusa oraz drewniana łódź św. Piotra, a w niej postać apostoła i Chrystusa umiejscowione na stawie. Czas przejścia to około 45 minut, nie wliczając postojów na kontemplację, podziwianie rzeźb oraz otaczającej przyrody.

- Będąc w naszej gminie warto zobaczyć także Dwór Targowskich w Tokarni wraz z otaczającym go parkiem, zabytkową drewnianą kaplicę dworską w Skomielnej Czarnej oraz liczne przydrożne kapliczki.

WSPÓLNA ATRAKCJA GMIN TOKARNIA I LUBIEŃ

- Partyzancki szlak. Na terenie gmin Lubień i Tokarni powstała edukacyjna ścieżka poświęcona partyzanckiej walce o niepodległość w latach 1939-1955. Na szlakach turystycznych widnieją tablice poświęcone działającym na tym terenie partyzantom. W ten sposób piesze wędrówki szlakami turystycznymi, poza przyjemnością obcowania z przyrodą i podziwiania pięknych widoków została połączona z lekcją historii. W tym roku w dniach 23-25 września odbędzie się kolejny Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość, podczas którego zostaną odsłonięte kolejne tablice.

Not. Katarzyna Hołuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski