Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne w powiecie myślenickim. Nad wodą, w lesie albo wśród gwiazd

Maciej Hołuj
Rejs statkiem po wodach Zalewu Dobczyckiego to nie lada atrakcja
Rejs statkiem po wodach Zalewu Dobczyckiego to nie lada atrakcja Fot. Maciej Hołuj
Wakacje w pełni. Polecamy kilka miejsc na terenie powiatu myślenickiego, które warto odwiedzić podczas letnich wędrówek.

Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze
Ostatnio dzierżawca schroniska Krzysztof Knofliczek sporo zainwestował w remont budynku. Dzięki temu podniósł się standard obiektu. Przybywający do schroniska turyści mogą teraz spędzać noc w nowych pokojach, wyposażonych w łazienki.

Do schroniska na Polanie Kudłacze można dostać się na kilka sposobów. Można więc podejść szlakami turystycznymi prowadzącymi z Pcimia, Myślenic, Lubnia, Kasiny Wielkiej, Wiśniowej, Poręby i Dobczyc, albo podjechać samochodem drogą prowadzącą od przysiółka Pcim Sucha Działy. W pewnym momencie pojazd należy pozostawić na parkingu poniżej schroniska i w dziesięć minut dotrzeć doń piechotą.

Oprócz 37 miejsc noclegowych schronisko dysponuje dwoma zadaszonymi wiatami, idealnie nadającymi się do zorganizowania grilla lub biesiady. Z terenu przylegającego do budynku rozciąga się przepiękny widok na okoliczne góry. Przy sprzyjającej pogodzie można podziwiać nawet widok na Tatry i Babią Górę, a także na Beskid Makowski i Żywiecki. W pobliżu schroniska znajduje się także pole namiotowe.

Rejs statkiem spacerowym po Zalewie Dobczyckim
Jest to zupełnie nowa forma podziwiania uroków zalewu, udostępniona w formie wycieczki edukacyjnej. Niewielki, zadaszony stateczek, cumujący przy przystani obok budynku wodociągów, może przyjąć na pokład jednorazowo 56 pasażerów. Rejs trwa około 50 minut. Statek wykonuje rundę, prowadzącą najpierw wzdłuż brzegów zalewu, potem wypływa na pełne jego wody. Płynący mogą podziwiać wspaniałe widoki rozciągające się na wszystkie strony. W pewnym momencie ich oczom ukazuje się linia zapory, a nad nią górujące ruiny dobczyckiego zamku. Widać także jak na dłoni "wiszący" nad wodą budynek ujęcia i uzdatniania wody. Na pewnym etapie rejsu statek płynie niedaleko brzegów zalewu, dzięki czemu można podziwiać roślinność i drzewostan otaczający zalew oraz elementy krajobrazu, które nie są dostępne dla turystów z brzegów zalewu.

Kalwaria Tokarska na Urbaniej Górze

Warto poświęcić swój wakacyjny czas i udać się do Tokarni, gdzie na zboczach miejscowej Urbaniej Góry wznosi się wykonana przez artystę ludowego Józefa Wronę Kalwaria Tokarska. Przez ponad dwadzieścia lat (1982-2003) ten tytan pracy, wielki sercem i niezwykle płodny rzeźbiarz ludowy ustawiał na zboczach góry kolejne kapliczki, umieszczając w nich rzeźby świętych.
Dzisiaj Kalwaria Tokarska składa się z czternastu takich arcydzieł sztuki ludowej i stanowi bodaj największą atrakcję wsi i gminy Tokarnia. Niektórzy szczęściarze mogą po zboczach góry wędrować i oglądać kolejne figury w asyście samego rzeźbiarza. Józef Wrona chętnie oprowadza gości po Urbaniej Górze i opowiada o tym, jak i kiedy powstawały kolejne kapliczki i znajdujące się pod ich osłoną figury.

Wśród kapliczek zwiedzający znajdzie między innymi: scenę ze śpiącymi apostołami, Modlitwę w Ogrojcu, płaskorzeźbę Najświętszej Maryi Panny, figurę Anioła Stróża, Grotę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, Piwnicę Biczowania, Pietę, Kaplicę Trzeciego Upadku i figurę Chrystusa Ukrzyżowanego.

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze
Nosi imię swojego założyciela Tadeusza Banachiewicza i zostało wzniesione na miejscu starego w 2007 roku. Do budynku obserwatorium niełatwo dotrzeć, ale szlak prowadzi przez piękny las, zaś wszystkie niedogodności zostają sowicie wynagrodzone po dotarciu na miejsce. U stóp budynku znajdują się zadaszone ławeczki i stoły, można zatem jeszcze przed zwiedzaniem obserwatorium i nocnym seansem oglądania nieba usiąść, rozpalić grilla, posilić się i odpocząć.

Obserwatorium dysponuje dwoma kopułami astronomicznymi - jedną o średnicy 3, drugą - 5 metrów. Są one sterowane komputerowo i wyposażone w nowoczesne teleskopy. Na terenie obserwatorium znajduje się kilka miejsc noclegowych dla tych, którzy zechcą obserwować niebo do późnych godzin nocnych.

Zanim zdecydujemy się odwiedzić obserwatorium, dobrze jest wejść na jego stronę internetową i dowiedzieć się, kiedy organizowane są seanse oglądania nieba. Trzeba także dokonać rejestracji, bowiem liczba miejsc jest ograniczona.

Przez bukowy las do pomnika na Suchej Polanie
Sucha Polana to kultowe miejsce związane z walkami partyzanckimi w okresie II wojny światowej. Aby dotrzeć do polany, a także do stojącego na niej pomnika ofiar pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika, trzeba- pnąc się cały czas pod górę - pokonać od Poręby kilka kilometrów szutrową drogą, wiodącą przez las . Piękne widoki lasu bukowego wynagradzają trud włożony w marsz. Na Suchej Polanie odprawiane były partyzanckie msze polowe, dzisiaj gromadzą się tutaj rok rocznie, aby uczcić bohaterów tamtych czasów, rzesze kombatantów, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz młodzieży.

Warto przyjść tutaj w słoneczny dzień i w ciszy posiedzieć na jednej z ławeczek. To stąd, z Suchej Polany co roku rusza Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, podczas którego uczestnicząca w nim młodzież przemierza szlakiem leśnym trasę od schroniska na Polanie Kudłacze do Suchej Polany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski