Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje Zjednoczonego Królestwa A.D. 1998

Redakcja
Szlakiem whisky

     Turyści - koneserzy szkockiej whisky - odwiedzający Edynburg mogą dowiedzieć się więcej na temat ognistego trunku uczestnicząc w wycieczce pt. "Maltman tour". Przewodnik opowiada fascynującą historię whisky i wyczula na subtelne różnice pomiędzy różnymi gatunkami - produkowanymi w Szkocji przez ponad 100 gorzelni. A wszystko kończy się degustacją smaków i zapachów...
     Półtoragodzinna trasa rozpoczyna się w Royal Mile Whiskies (naprzeciwko katedry St. Giles) o godz. 19.00 w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. Opłata wynosi 6 GBP i uwzględnia wypicie jednej szklaneczki whisky (dopłacając 1,50 GBP możemy liczyć na drugą kolejkę).
     Trasę "Maltman" organizuje agencja Scotch Whisky Connoisseurs, która oferuje także możliwość bardziej szczegółowej trasy zwanej "Stillman Express" (13,50 GBP) oraz półdniowej wycieczki pod nazwą "Master Blender" (35 GBP). Uczestnicy tej ostatniej zwiedzają gorzelnię i biorą udział w degustacji pod kierunkiem mistrza. Turyści indywidualni mogą kupować bilety na trasę "Maltman" u przewodnika.

Operowe hity

     Po raz pierwszy w 126-letniej historii Royal Albert Hall jej wielką scenę zalano wodą, tworząc japoński ogród z alejkami i pomostami...
     Niezwykłe pomysły i konstrukcyjne rozwiązania przygotowano z myślą o lutowych przedstawieniach "Madame Butterfly" Pucciniego. Ale niemniej ciekawie zapowiada się nowa "Aida" Verdiego, zrealizowana przez Giuseppe Raffa. Wystąpi zespół liczący ponad 600 śpiewaków i tancerzy z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Filharmonii Londyńskiej. Zaplanowano trzy przedstawienia w Earls Court, w dniach 23-25 kwietnia br. Informacja o biletach pod tel. 0171 373 8141.

Zaproszenie do Windsoru

     W końcu ubiegłego roku zamek Windsor ponownie otwarto dla zwiedzających. Restauracja najstarszego na świecie, stale zamieszkanego pałacu, została przeprowadzona po pożarze w 1992 roku. Niektóre części zamku otwarto dla zwiedzających po raz pierwszy. Są to tzw. Semi States Rooms i jadalnia (State Dining Room), dostępne dla turystów przez sześć miesięcy w roku.
     Apartamenty Państwowe, zdobne w główne obrazy i dzieła sztuki z królewskiej kolekcji, są pomieszczeniami, w których królowa Elżbieta II i członkowie rodziny królewskiej przyjmują oficjalnych gości państwowych. Niektóre z nich, między innymi zdobiona z przepychem Wielka Sala Przyjęć, zostały przywrócone do stanu, w jakim znajdowały się przed pożarem. St. George’s Hall, z portretami, pióropuszami i zbrojami, ma teraz wspaniały dach belkowany, na zbudowanie którego zużyto 300 dębów. W prezbiterium dawnej prywatnej kaplicy umieszczono tablicę, upamiętniającą wybuch pożaru w 1992 r.
     W 1998 r. Zamek Windsor i Apartamenty Państwowe będą otwarte codziennie, z wyjątkiem 10 kwietnia, 8-20 czerwca oraz 25-26 grudnia. Sale Semi States Rooms można zwiedzać do 29 marca 1998, a następnie od 3 października do 28 marca 1999.
     Cena biletu wstępu do zamku wynosi 9,80 GBP dla dorosłych, 7,20 GBP dla osób powyżej 60 lat, 5,60 GBP dla młodzieży poniżej 17 lat. Informacja tel.: 01753 868286. Królewska strona w Internecie: www.roval. gov.uk).

Turyści w domu rodzinnym księżnej Diany

     Althrop Park w Northampton Shire, dom rodziny Spencerów i miejsce spoczynku Diany, księżnej Walii zostanie latem otwarte dla zwiedzających (1 lipca - 30 sierpnia). Liczba zwiedzających będzie ściśle ograniczona. Rezerwacji można dokonywać już od stycznia.
     Data otwarcia zbiega się z urodzinami Diany. Rocznica jej śmierci, 31 sierpnia, będzie prywatnym dniem rodziny. Miejsce spoczynku księżnej, wyspę otoczoną malowniczym jeziorem, będzie można oglądać z daleka, bez prawa wstępu.
     W Ironstone Stable House zostanie otwarte muzeum poświęcone życiu księżnej, przedstawiające fotografie, pamiątki z jej życia. Można będzie również obejrzeć film i dokumentacje wyrazów hołdu złożonego tragicznie zmarłej.
     Do Althrop Park (położonego w pobliżu Northampton, 67 mil na północny zachód od Londynu, nie ma wstępu poza określonym powyżej terminem.

Muzealny karnet

     Turyści odwiedzający Londyn, a pragnący zwiedzić wiele muzeów i galerii miasta, mogą zmniejszyć swoje wydatki wykupując Biały Karnet (London White Card). Umożliwia on wstęp do 15 placówek.
     Trzydniowy karnet dla dorosłych kosztuje 16 GBP, tygodniowy - 26 GBP. Cena trzydniowego karnetu rodzinnego dla dwóch osób dorosłych i nie więcej niż czworga dzieci do lat 16 wynosi 32 GBP, a karnetu tygodniowego - 50 GBP.
     Karnet daje również prawo wstępu do Apsley House, domu pierwszego księcia Wellington, galerii sztuki Barbican Art Gallery, Galerii Courtauld, Museum Wzornictwa, Galerii Hayward, Muzeum Wojny, Muzeum Transportu, Muzeum Londynu, Muzeum Obrazu Ruchomego, Narodowego Muzeum Marynarki, Muzeum Historii Naturalnej, Królewskiej Akademii Sztuk, Muzeum Techniki, Muzeum Teatru oraz muzeum królowej Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum).
     Karnety można nabywać w powyższych muzeach i galeriach oraz w ośrodkach informacji turystycznej, ośrodkach informacyjnych transportu w Londynie oraz w British Travel Centre (przy 12 Regent Street).

Świat tkanin w Manchesterze

     Bawełna, jedwab, wełna i filc były podstawą rozwoju i bogactwa Manchesteru. Wydany niedawno folder pt. "Centrum świata tkanin" przedstawia zwiedzającym różnorodne atrakcje, związane z tą częścią historii miasta. Należą do nich Fibres, Fabries i Fashion, trzy stałe wystawy tkanin w Muzeum Techniki i Przemysłu, a także Quarry Bank Mill w Styal, pochodzący z 1784 r., gdzie turyści mogą zobaczyć proces powstawania tkaniny z surowej bawełny.
     Do innych atrakcji należą Muzeum Saddleworth i Galeria Sztuki, z maszynami do produkcji wełny z praktycznym objaśnieniem ich działania, Muzeum Jedwabiu i Paradise Mill w Macclesfield z pracującymi jeszcze krosnami ręcznymi, Hat Works, czyli muzeum kapelusznictwa w Stockport oraz Galeria Strojów Angielskich, przedstawiająca kierunki w modzie od XVII stulecia po dzień dzisiejszy.
     Folder można otrzymać w ośrodkach informacji turystycznej w Manchesterze lub telefonicznie, w Greater Manchester District Forum: 01204 395349.

Głos Winstona Churchilla

     Wojenne Gabinety Winstona Churchilla - okryta tajemnicą londyńska centrala wojenna - oferują teraz możliwość zwiedzania z programem audio, dzięki któremu turyści mogą doświadczyć szczególnej atmosfery miejsca, gdzie podejmowane były kluczowe decyzje podczas II wojny światowej. Łatwy w użyciu przewodnik audio wliczony jest w cenę wstępu (3,40 GBP dla dorosłych; 3,30 GBP dla osób starszych i 2,20 GBP dla dzieci). Przewodnik dostępny jest w językach: angielskim, holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i szwedzkim. Zwiedzający mogą posłuchać głosu Churchilla, dźwięku syren alarmowych oraz bezpośrednich relacji o życiu podczas wojny.
     Trasa wiedzie przez salę map, gabinet oraz biuro-sypialnię premiera. Można również zobaczyć alkowę, niegdyś pomieszczenie gospodarcze, skąd Churchill porozumiewał się telefonicznie z prezydentem Rooseveltem i Trumanem. Dla dzieci przygotowano specjalny komentarz, przedstawiający Wielką Brytanię czasu wojny w oczach dziecka. Wojenne Gabinety premiera, otwarte codziennie, znajdują się przy King Charles Street, pomiędzy Parliament Square a Downing Street (tel.: 0171-930 6961).

W Domu Darwina

     Dom wielkiego naukowca i przyrodnika, Karola Darwina (1809-1882) zostanie otwarty dla zwiedzających w kwietniu tego roku - po kosztownej (2 miliony funtów) restauracji. Tzw. Down House położony jest w wiosce Downe w pobliżu Biggin Hall, w hrabstwie Kentu, gdzie Darwin spędził 40 lat życia i pisał swoje dzieła, w tym to najbardziej znane "O pochodzeniu gatunków".
     Pokojom na parterze został przywrócony niemal oryginalny wygląd z czasów Karola Darwina. Znajduje się tu gabinet przyrodnika (z biurkiem, krzesłem, książkami, okazami i planszami). Nagrana na taśmie historia miejsca przedstawia szczegóły z życia codziennego naukowca i jego bliskich. Żoną Darwina była Emma Wedgewood, ze słynnej rodziny producentów porcelany, a mieli dziesięcioro dzieci.
     Na górze znajdują się sale wystawowe, z których każda poświęcona jest innemu wydarzeniu z życia naukowca, na przykład pięcioletniej podróży statkiem Beagle na wyspy Galapagos (na wystawie można zobaczyć jego kompas, teleskop, słomkowy kapelusz i obszerny, ręcznie zapisany dziennik z podróży).
     W innej sali obejrzymy historię sporu naukowca z Kościołem, powstałego po ogłoszeniu teorii ewolucji (będąc osobą duchowną, Darwin dotrzymał wiary do czterdziestego roku życia).
     W ogromnym ogrodzie, położonym wśród pięknego krajobrazu, znajduje się "ścieżka myśliciela", którą przyrodnik przechadzał się każdego dnia, rozważając swoje teorie. Jest tu intrygujący "kamień robaków", używany do doświadczeń, szklarnia i laboratorium.
     Down House będzie otwarty dla zwiedzających od Wielkiego Piątku, 10 kwietnia do 31 października br., od środy do niedzieli oraz od 1 listopada 1998 do 31 stycznia 1999, od środy do niedzieli. Wstęp dla dorosłych: 5 GBP, dla osób starszych: 3,80 GBP, dla**dzieci: 2,50 GBP. **Informacja: tel. 0171 973 3434.

Skarby nowej Brytyjskiej Biblioteki

     Nowy, przestronny gmach Biblioteki Brytyjskiej (The British Library) zostanie otwarty 21 kwietnia br. przy St. Pancras w Londynie. Zwiedzający będą mogli obejrzeć trzy galerie wystaw, przedstawiające największe skarby literatury światowej. Budynek wyposażony zostanie w aulę dla 255 słuchaczy wykładów, odczytów, filmów i koncertów, dużą księgarnię, restaurację i barki kawowe.
     To pierwsza prawdziwa siedziba Biblioteki Brytyjskiej, która pomieści 12 milionów tomów. Czytelnia Humanistyczna została już otwarta, a dalsze 11 sal czytelniczych będzie oddawane do użytku w latach 1998 i 1999.
     Wystawy (wstęp wolny) w galeriach będą szansą obejrzenia najrzadszych skarbów biblioteki, takich jak Ewangelie z wyspy Lindisfarne (700 AD), Biblia grecka z IV wieku, Biblia Gutenberga (1455), unikalny tekst epopei "Beowulf" (100 AD), rękopisy Jane Austin i Karola Dickensa, a także mozartowskie "Bóg jest naszą ucieczką", przedstawione przez ojca kompozytora podczas pobytu Mozarta w Londynie w 1765 r., szkicowniki Leonarda da Vinci i tekst karty praw Magna Carta (1215 AD).
     Inna wystawa przedstawia historię książki i nagrań dźwiękowych. Na wystawy stałe wstęp jest wolny. Wystawy specjalne można zwiedzać za opłatą.
     Zwiedzający mogą korzystać z wycieczek z przewodnikiem (cena: 3 GBP). Rezerwacje i informacje pod numerem: 0171 412 7332.

Theatreland w Internecie

     Londyński Theatreland, dzięki uprzejmości Society of London Theatre, otrzymał swoją stronę w Internecie: www.officiallondontheatre.co.uk. Każdego roku w dzielnicy West End można obejrzeć około 200 nowych produkcji, wraz z przedstawieniami baletowymi i operą.

Nowe restauracje Londynu

     Niemal co tydzień dowiadujemy się o nowych restauracjach lub miejscach otwieranych na nowo po gruntownym remoncie i w nowej szacie.
     Bistro Bistrot - nowa restauracja przy Portman Square, oferuje dania francuskie po przystępnych cenach i jest otwarta od 7.00 rano, pory śniadania, bez przerwy do 1.00 po północy. Dania główne kosztują od 6,95 GBP do 10,75 GBP. Wieczorami można często posłuchać jazzu. Bistro Bistrot jest najnowszym przedsięwzięciem firmy The Restaurant Partnership, która prowadzi tak znane knajpy jak Simply Nico i the Gay Hussar.
     Dania rybne i owoce morza oferuje Livebait Restaurant and Bar w Covent Garden, tuż przy Lyceum Theatre. Restauracja mieści 1120 gości oraz ma 35 dodatkowych miejsc przy barze, w którym można spróbować kraby i homary z Kornwalii, ostrygi z Whitstable i Irlandii, specjalne gatunki mięczaków z Dorset i szkocką langustę. Restauracja oferuje przedteatralne menu, złożone z dwóch dań (14,50 GBP) oraz trzydaniowy posiłek á la carte z winem (32 GBP od osoby).
     Inną nową restauracją, której otwarcie nastąpi w kwietniu, jest Rhodes in the Square dla 80 gości. Wejście obok Hotelu Dolphin Square. Podobnie jak City Rhodes, ciesząca się powodzeniem restauracja otwarta w ubiegłym roku, Rhodes in the Square zarządzana jest przez firmę Garden Merchant, z Gary Rhodesem i jego zespołem kucharzy.
     Reklamowana w przewodniku Michelina restauracja Interlude przy Charlotte Street, jeden ze znanych ośrodków gastronomicznych Londynu, została ponownie otwarta po gruntownym remoncie. Nowy szef kuchni, Paul Merrett, ze szkoły Gary Rhodesa, stosuje swoje własne świeżo mielone i prażone przyprawy, przygotowywania których nauczył się na początku swojej kariery w Zanzibarze. Dwudaniowy lunch kosztuje 22 GBP. Ceny _á la carte _rozpoczynają się od 9 GBP za przystawki i 14 GBP za dania główne.
     One Lawn Terrace jest niezwykłą, przestronną restauracją otwartą w miejscu dawnej drukarni, w centrum wioski Blackheath, na południowo-wschodnich krańcach Londynu. Może pomieścić 150 osób, na dwóch poziomach. Menu oferuje wiele międzynarodowych potraw. Zestaw na lunch i popołudnie dostępny jest w cenie 12,95 GBP za dwa dania i 16,50 GBP - za trzy dania. Posiłek _á la carte _z winem kosztuje średnio 32 GBP od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski