Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcji nie zabraknie

PSZ
Ponad 50 tysięcy młodych krakowian skorzysta z atrakcji, przygotowanych i dofinansowanych przez gminę z okazji ferii zimowych. W tym roku - jak zapewnia Urząd Miasta - oferta jest wyjątkowo bogata.

TEMAT na czwartek

"Ferie 2008" dla 50 tysięcy krakowskich dzieci

- Co roku miasto przeznacza coraz większe kwoty na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży. Tej zimy jest to ponad 700 tysięcy złotych (ok. 100 tys. więcej niż w roku ubiegłym - przyp. psz) - podała wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.
Pieniądze z miejskiej kasy otrzymają m.in. organizacje pozarządowe, ośrodki kultury, szkoły i placówki wychowania pozaszkolnego, gdyż to głównie na nich spoczywa ciężar organizacji zimowego wypoczynku w mieście. Jakie atrakcje przygotowano w ramach akcji "Ferie 2008"?
Do dyspozycji dzieci i młodzieży będą lodowiska i baseny, swe podwoje otworzą również kluby sportowe. Prócz tego zimowa oferta obejmuje m.in.: zajęcia świetlicowe, warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, fotograficzne, rękodzielnicze czy komputerowe, wycieczki po Krakowie oraz wyjścia do kina i teatru. Ponad 3 tysiące dzieci skorzysta natomiast z feryjnej oferty wyjazdowej: zaplanowano wycieczki m.in. do Jaworek, Kościeliska, Bukowiny Tatrzańskiej, Rewala, Wisły, Zwardonia i na Słowację.

Interwencje całą dobę

Ferie to dla uczniów długo wyczekiwany odpoczynek od szkoły i czas beztroskiej zabawy. Dla opiekunów to jednak okres wzmożonej czujności, bo podczas zimowych szaleństw dzieci łatwo zapominają o zasadach bezpieczeństwa.
Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas tegorocznych ferii będą w naszym województwie czuwać m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Kuratorium Oświaty, straż pożarna, policja i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie.
Zaplanowano m.in. kontrole placówek zimowego wypoczynku oraz autokarów przewożących dzieci. Strażacy zorganizują pogadanki na temat bezpiecznych zachowań i pokazy z zakresu ratownictwa, a prócz tego pomogą budować bezpieczne ślizgawki przy szkołach. Z kolei policja prowadzić będzie wzmożone kontrole: głównie na drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku i w okresie wymiany turnusów.
Policjanci przygotowali też kampanię informacyjną na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, a ponadto uruchomią telefony interwencyjne dla dzieci krzywdzonych czy pozostających bez opieki oraz dla rodziców i opiekunów zgłaszających problemy z dziećmi (tel. 012-615-22-22, 0-800-131-333, 012-413-44-44).
Również Kuratorium Oświaty w Krakowie uruchomiło całodobowy telefon interwencyjny. Pod numerem 663-906-106 opiekunowie mogą zgłaszać uwagi, skargi i interwencje dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży. Telefon będzie funkcjonował do 23 lutego. (PSZ)

Feryjna oferta

Więcej informacji o feryjnej ofercie miasta znaleźć można w Internecie:
www.krakow.pl
pod numerami tel. 012-616-94-05 i 012-616-94-07.

Festiwal Teatrów dla Dzieci

Koziołek Matołek, Jacek i**Placek, sierotka Marysia z**krasnoludkami oraz inni ulubieni dziecięcy bohaterowie już wkrótce zawładną sceną Nowohuckiego Centrum Kultury przy**al. Jana**Pawła II**232.**
W najbliższy poniedziałek rozpocznie się tam Festiwal Teatrów dla Dzieci. - Organizujemy go już od 15 lat, co roku podczas ferii zimowych. To przegląd spektakli w wykonaniu teatrów z różnych miast Polski. Zawsze tak je dobieramy, by repertuar był urozmaicony, by dzieci miały okazję poznać różnorodne formy teatralne - poinformowano nas w NCK. Przedstawienia będzie można oglądać od 28 stycznia do 8 lutego (zawsze o godz. 11; bilety w cenie 10 zł). W tym roku zaprezentują się teatry z Kielc, Będzina, Rabki-Zdroju, Zabrza, Bielska-Białej, Warszawy, Rzeszowa i Tarnowa. Festiwal zainauguruje "Koziołek Matołek". Oto szczegóły.
28 stycznia - "Koziołek Matołek",
29 stycznia - "Jacek i Placek",
30 stycznia - "Kum i Plum",
31 stycznia - "Draka w tropikach ptaka i słonika",
1 lutego - "O Szewczyku, strasznym smoku, czarownicy i królewnie",
4 lutego - "Diabelskie figle",
5 lutego - "Kapka Podróżniczka z wody księżniczka",
6 lutego - "Ach, jak cudowna jest Panama",
7 lutego - "Marysia i krasnoludki",
8 lutego - "Kiedy króla boli ząb".
Jak co roku mali widzowie będą też mogli wziąć udział w plebiscycie na najciekawszy spektakl festiwalu. (PSZ)

Jak bezpiecznie wypoczywać

Zobaczyć, jak wygląda strażacka służba oraz poznać zasady bezpieczeństwa z**zakresu ochrony przeciwpożarowej będą mogły dzieci, które w**ferie odwiedzą krakowskie jednostki ratowniczo-gaśnicze.**
Wraz z początkiem ferii ruszy kolejna edycja strażackiej akcji "Bezpieczne zimowisko - otwarte strażnice", w ramach której zorganizowane grupy dzieci i młodzieży (pod opieką dorosłych) będą mogły zwiedzać krakowskie strażnice, zapoznając się przy tej okazji ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym i codzienną służbą strażaków. - Akcja ma na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii - podał rzecznik krakowskiej straży pożarnej mł. kpt. Filip Czyż. Zwiedzanie strażnic odbywać się będzie w godz. 10 - 13, w zorganizowanych grupach do 20 osób. Termin wizyty należy wcześniej uzgodnić z dowódcą wybranej jednostki ratowniczo-gaśniczej:
JRG nr 1 - ul. Westerplatte 19 (tel. 012-422-86-81),
JRG nr 2 - ul. Rzemieślnicza 10 (tel. 012-266-39-98),
JRG nr 3 - ul. Zarzecze 106 (tel. 012-639-91-00),
JRG nr 4 - ul. Obrońców Modlina 2 (tel. 012- 653-23-65),
JRG nr 5 - ul. Kazimierza Wyki 3 (tel. 012- 415-33-17),
JRG nr 6 - ul. Aleksandry 2 (tel. 012-657-99-95),
JRG nr 7 - ul. Rozrywka 26 (tel. 012-418-27-62),
JRG Skawina - ul. Piłsudskiego 20 (tel. 012-276-55-85). (PSZ)

Edukacja poprzez zabawę

W**Ośrodku Kultury im.**C. K. Norwida na**os. Górali**5 akcja "Ferie**2008" jak co roku organizowana**będzie pod**hasłem "Bezpiecznie i**zdrowo".
Przygotowano ją głównie z myślą o dzieciach i młodzieży z rodzin będących w najtrudniejszej sytuacji materialnej oraz zagrożonych patologią (przede wszystkim z terenu Nowej Huty). Program przewiduje m.in. zajęcia psychoedukacyjne oraz integracyjne czy zabawy, mające rozwijać samodzielne myślenie i przekazywać reguły bezpiecznych zachowań.
- Będziemy starali się w sposób prosty przedstawić dzieciom problematykę związaną z mechanizmami uzależnień oraz z różnymi formami przemocy. Przekażemy im też wiedzę o tym, jak mogą zapobiegać i radzić sobie z tymi zagrożeniami - tłumaczy kierowniczka działu animacji kultury OK im. Norwida Joanna Pirowska. Podkreśla przy tym, że zajęcia nie będą miały formy nudnych pogadanek: - Ważne treści edukacyjne będziemy "przemycać" w trakcie miłej, luźnej zabawy.
Zajęcia w OK im. Norwida odbywać się będą przez cały okres ferii zimowych, w dni robocze, w godz. 9.30 - 14 (więcej informacji: www.okn.edu.pl).
(PSZ)**

Strażacy i policjanci radzą

\ korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk,
\
petard używaj wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (ich zakup przez osoby poniżej 18. roku życia jest zabroniony),
\ nie baw się przedmiotami i urządzeniami mogącymi spowodować pożar lub wybuch; w żadnym wypadku nie próbuj "majsterkować" przy sprzęcie podłączonym do gniazdka elektrycznego ani przy samym gniazdku,
\
podczas wycieczek (np. w góry) zadbaj o właściwe obuwie i ubiór, pamiętając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić,
\ bądź ostrożny w kontakcie z osobami obcymi,
\
nigdy nie zbliżaj się do nieznajomych czy dzikich zwierząt,
\ na dyskotekach pij tylko swój napój, najlepiej z zakręcanej butelki.
\
gdy jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą i wezwij pomoc,
\* zapamiętaj numery telefonów alarmowych:
997 - policja,
998 - straż pożarna,
999 - pogotowie ratunkowe,
z telefonu komórkowego - 112.
(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski