reklama

Autobus 301 pojedzie wreszcie o wiele częściej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zaktualizowano 
UMiG Niepołomice
Liczba kursów linii MPK Niepołomice - Wieliczka - Kraków wzrośnie z 16 do 32. Zmiany wejdą w życie tej jesieni

Na taką informację pasażerowie obleganego autobusu aglomeracyjnego 301 czekali kilka dobrych lat. Liczba kursów linii zostanie podwojona, dzięki czemu autobus zabierający dziś mieszkańców gmin Niepołomice i Wieliczka średnio co godzinę, pojedzie wkrótce co 30 minut.

- Po 32 kursy będzie w dni powszednie, natomiast w weekendy nadal tylko po siedem. Pozostawienie świątecznego rozkładu bez zmian, zasugerowali nam pracownicy krakowskiego Zarządu Transportu Publicznego, ponieważ ich analizy pokazują, że w soboty i niedziele w 301 jest mniej pasażerów - powiedział nam Zdzisław Urantówka z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Wyczekiwane przez mieszkańców zmiany mają wejść w życie od 1 października br.

- Z informacji przekazanych przez ZTP wynika jednak, że termin ten może opóźnić się o kilka tygodni, w zależności od tego jaka będzie sytuacja z remontem ulicy Królewskiej w Krakowie, gdzie funkcjonuje autobusowa komunikacja zastępcza (brakuje przez to pojazdów mogących wzmocnić inne linie - red.) - mówi Zdzisław Urantówka.

O problemie z autobusem 301 pisaliśmy wielokrotnie. Na jego trasie nie dołożono nawet jednego kursu od początku funkcjonowania linii (od grudnia 2010 roku). W efekcie sytuacja pasażerów stała się dramatyczna. Autobus jest często tak przepełniony, że ludzie zostają na przystankach.

O tym, że transport musi się poprawić mieszkańcy gmin Niepołomice i Wieliczka (linia kursuje tu przez Małą Wieś, Sułków i Zabawę) mówią od dawna jednym głosem. W lokalnych urzędach są stosy pism - w tym petycja podpisana przez ponad 1500 osób - z prośbami o „więcej 301”. Jednak długo apele ludzi nie przynosiły efektu (z różnych powodów).

Kilka miesięcy temu Niepołomice i Wieliczka zawarły porozumienie i wspólnie wystąpiły do Krakowa o wzmocnienie linii 301. Udało się. ZTP zagwarantował, że niezbędne zwiększenie częstotliwości „niepołomickiego” autobusu MPK nastąpi jesienią tego roku.

Do urzędów w Wieliczce i Niepołomicach trafiły już przygotowane przez ZTP kalkulacje kosztów związanych ze zwiększeniem kursów „301”. Dopłaty z budżetów gmin do tej linii wzrosną o 100 proc. Dla Niepołomic będzie to teraz roczny wydatek rzędu 700 tys. zł, a dla Wieliczki - 580 tys. zł.

Czytaj także

FLESZ - Owoce prosto z krzaka groźne dla zdrowia!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ludzie trzeba się cieszyć, bo to 2 x więcej kursów, a tu samo jęczenie!

B
BUSOMAT PL

Im więcej połączeń autobusowych tym lepiej

B
Batory Wola Batorska
2019-08-06T10:07:14 02:00, dd:

Płacimy równe podatki w gminie Niepołomice ale Chobot Wola Batorska Zabierzów Bocheński mają coraz trudniej dojechać do Niepołomic nowoczesny rasizm ???

2019-08-06T10:36:06 02:00, furia:

Jeżdżę samochodem z Chobotu do Wieliczki bo nie ma czym dojechać płacę duże podatki w paliwie i sponsoruje autobus mieszkańcom Niepołomice i Podłęże Przecież to jest wyzysk mieszkańca przez mieszkańca za aprobatą gminy

Trzeba gmina Niepołomice zgłosić do Unii Europejskiej by sprawdziła czy część mieszkańców nie jest dyskryminowana a płacą takie same podatki

s
sde
2019-08-06T08:44:47 02:00, Gość:

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

2019-08-06T10:06:50 02:00, wur6:

A po co jechać o 22.30 do Niepołomic .Może ktoś odpowie ?

2019-08-06T10:13:19 02:00, Jasiek:

Np. mozna wracac z pracy w Krakowie.

2019-08-06T11:44:23 02:00, tr:

Pracuj w Niepołomicach ,to nie będziesz musiał/a dojeżdżać do Krakowa

Co to Kraków największy zakład pracy dla całej okolicy ?

Przecież przez przyjezdnych są korki ,tłok w komunikacji i inne utrudnienia ,które powodują przyjezdni.

Smrodzić trzeba u siebie a nie komuś

2019-08-06T12:27:07 02:00, Gość:

Uważaj chłopcze, bo w Niepołomicach tyle tablic co KR na strefie to nie ma na Rynku w Krakowie.

Pracuje w szpitalu ćwoku A w Niepołomicach takiego nie ma

G
Gość
2019-08-06T08:44:47 02:00, Gość:

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

2019-08-06T10:06:50 02:00, wur6:

A po co jechać o 22.30 do Niepołomic .Może ktoś odpowie ?

2019-08-06T10:13:19 02:00, Jasiek:

Np. mozna wracac z pracy w Krakowie.

2019-08-06T11:44:23 02:00, tr:

Pracuj w Niepołomicach ,to nie będziesz musiał/a dojeżdżać do Krakowa

Co to Kraków największy zakład pracy dla całej okolicy ?

Przecież przez przyjezdnych są korki ,tłok w komunikacji i inne utrudnienia ,które powodują przyjezdni.

Smrodzić trzeba u siebie a nie komuś

Uważaj chłopcze, bo w Niepołomicach tyle tablic co KR na strefie to nie ma na Rynku w Krakowie.

t
tr
2019-08-06T08:44:47 02:00, Gość:

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

2019-08-06T10:06:50 02:00, wur6:

A po co jechać o 22.30 do Niepołomic .Może ktoś odpowie ?

2019-08-06T10:13:19 02:00, Jasiek:

Np. mozna wracac z pracy w Krakowie.

Pracuj w Niepołomicach ,to nie będziesz musiał/a dojeżdżać do Krakowa

Co to Kraków największy zakład pracy dla całej okolicy ?

Przecież przez przyjezdnych są korki ,tłok w komunikacji i inne utrudnienia ,które powodują przyjezdni.

Smrodzić trzeba u siebie a nie komuś

G
Gość

Wydłużyć linie 243 do Niepołomic.

f
furia
2019-08-06T10:07:14 02:00, dd:

Płacimy równe podatki w gminie Niepołomice ale Chobot Wola Batorska Zabierzów Bocheński mają coraz trudniej dojechać do Niepołomic nowoczesny rasizm ???

Jeżdżę samochodem z Chobotu do Wieliczki bo nie ma czym dojechać płacę duże podatki w paliwie i sponsoruje autobus mieszkańcom Niepołomice i Podłęże Przecież to jest wyzysk mieszkańca przez mieszkańca za aprobatą gminy

J
Jasiek
2019-08-06T08:44:47 02:00, Gość:

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

2019-08-06T10:06:50 02:00, wur6:

A po co jechać o 22.30 do Niepołomic .Może ktoś odpowie ?

Np. mozna wracac z pracy w Krakowie.

d
dd

Płacimy równe podatki w gminie Niepołomice ale Chobot Wola Batorska Zabierzów Bocheński mają coraz trudniej dojechać do Niepołomic nowoczesny rasizm ???

w
wur6
2019-08-06T08:44:47 02:00, Gość:

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

A po co jechać o 22.30 do Niepołomic .Może ktoś odpowie ?

d
dd

Wola Batorska Zabierzów Bocheński Wola Zabierzowska i Chobot nadal odcięci od świata jakby nie należeli do gminy Niepołomice więc z Niepołomic na piechotę do tych miejscowości prawo dla gminy

G
Gość

A linii nocnej nadal nie ma!

Po 22.30 nie ma czy do Niepolomic dojechać!! Asfalt można zwijać. Ciemnogród

Dodaj ogłoszenie