Marek Kęskrawiec
Dziennik PolskiKraków

Fejsowi covidowi mądrale, czyli dziwny jest ten świat
Umiejętność prowadzenia rzeczowej dyskusji na argumenty nigdy nie była w naszym narodzie przesadnie rozwinięta, ale pandemia jeszcze bardziej ujawniła typowo polską bufonadę i przywiązanie do poglądów wyrażanych na podstawie nie tyle faktów, co wyobrażeń o nich - z domieszką sekciarstwa, czule nazywanego "bańkami".

Pandemiczny prima aprilis, czyli dziwny jest ten świat
Wczorajszy zamęt z zapisami na szczepienia Polaków w wieku 40 - 59 lat, pokazuje jasno, że nie leci z nami żaden pilot.

Czy współczesny katolik może kwestionować Stary Testament?
- Przez dwa tysiące lat chrześcijanie kłócili się o wizję piekła, nieba i czyśćca, boskość Jezusa i rolę Maryi, rozumienie Trójcy Świętej. W trzecim tysiącleciu będą spierać się o to, jak rozumieć rodzinę, małżeństwo, homoseksualizm, tożsamość seksualną - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Fuksowanie po krakowsku, czyli dziwny jest ten świat
We wczesnych latach 90. bywałem częstym gościem akademika szkół artystycznych przy ul. Pomorskiej, gdzie mieszkali przyszli muzycy, aktorzy i plastycy.

Dzielna rodzina, która nie dała się klątwie Ondyny
O życiu w ciągłym lęku i sposobach jego przezwyciężania, o pasjach i poszukiwaniach leku na nieuleczalną dziś chorobę - opowiada Magda Hueckel, artystka wizualna, fotografka, podróżniczka. Matka 10-letniego Leo, cierpiącego na „klątwę Ondyny” (CCHS). To niezwykle rzadkie schorzenie genetyczne, którego głównym objawem jest utrata kontroli nad oddechem podczas snu, co może skutkować śmiercią. Nazwa pochodzi od nordyckiej legendy o nimfie wodnej Ondynie, która zakochała się w śmiertelniku, ale z powodu jego niewierności rzuciła na niego klątwę. Mógł oddychać dotąd, dopóki o tym pamiętał. Kiedy zapadł w sen, umarł.

Kraków wiosną brudny jak zwykle, czyli dziwny jest ten świat
Za rogiem wiosna, więc wielu z nas zabierze się zaraz za domowe porządki. Ale w naszym większym domu, czyli w Krakowie, na wielkie sprzątanie nie ma co liczyć.

Milczenie wokół Woody Allena, czyli dziwny jest ten świat
Ilekroć przypominałem sobie „Śpiocha”, „Manhattan”, „Mężów i żony”, „Annie Hall” albo „Hannah i jej siostry” - czułem wciąż tę samą radość, jak za pierwszym razem, gdy podczas liceum i studiów zachwycałem się humorem, intelektem i błyskotliwymi obserwacjami społecznymi Woody’ego Allena.

Rok pandemii. Polska nie zdała egzaminu ze wspólnoty i solidarności
We czwartek (4 marca) minął rok od dnia, w którym u 66-letniego Mieczysława Opałki zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Część z nas wpadła wtedy w panikę, inni pukali się w głowę, przypominając o SARS, MERS, ptasiej i świńskiej grypie oraz o Eboli, którymi straszono nas przed laty, a o których już prawie nie pamiętamy. Dziś, po roku spędzonym w towarzystwie COVID-19 wiemy już, że wirus wcale nie musi mieć siły czarnej ospy i mordować milionów ludzi, by uświadomić nam, jak delikatny jest porządek na Ziemi. I w Polsce.

Nowy kodeks moralny, czyli dziwny jest ten świat
Algorytmy Google’a usunęły z internetu kanał krytyka filmowego Łukasza Knapa. Ośmielił się on bowiem - podczas wywiadu z Volkerem Schlöndor¬ffem - umieścić fragment jego słynnego filmu „Blaszany bębenek”.

Polska polityka. Intryganci, ważniacy i ten trzeci - grzeczny chłopiec
Hołownia stanął w zasadzie tam, gdzie kiedyś stała Platforma i stał się głosem zwolenników kompromisu aborcyjnego. To ważne źródło jego sukcesu - mówi prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i komentator polityczny.
Najpopularniejsze