Awans Znicza i Korony

PAN
W hali krakowskiej Wisły odbył się pierwszy eliminacyjny turniej koszykarzy z udziałem: Znicza Jarosław, Korony Kraków, Unii II Tarnów i Wisły II Kraków. Prawo gry w dalszych eliminacjach zapewniły sobie drużyny Znicza i Korony.

III liga koszykarzy

Najprawdopodobniej za dwa tygodnie w Jarosławiu spotkają się tylko Korona i Znicz, gdyż zarówno Unia II jak Wisła II straciły szansę na awans i ich wyjazd do Jarosławia byłby bezsensowny. Koronę i Znicz czeka teraz bardzo ciężkie zadanie, gdyż ich przeciwnikami będą zespoły Piasta Cieszyn i Mickiewicza Katowice, które w swoich składach mają zawodników z USA.

Znicz - Korona 73-80 (43-37)

Punkty zdobyli: P. Szczotka 19, G. Szczotka 16, Krupa 14 (4x3), Pińczuk 14, Fortuna 5, Słowik 4, Łosiniecki 1 - Siwek 22, Kunc 17, Mielcarek 16, Nowacki 10, Hajduk 8, Mętel 5, Serafin 2.
Koszykarskie szachy, tak w skrócie można nazwać najważniejszy pojedynek tego turnieju. Obie drużyny kalkulowały, czy lepiej zająć pierwsze, czy drugie miejsce w kontekście dalszych gier. Koszykarze Korony wyszli ze słusznego założenia, że wygrywać trzeba zawsze i w drugiej połowie zagrali koncertowo niwelując dwunastopunktową stratę odnieśli zwycięstwo różnicą 7 "oczek". Badzo dobrze w zespole Korony zagrał Siwek, który doprowadził w 28 minucie do remisu 53-53, a poźniej zdobył kilka ważnych punktów. Dzięki temu zwycięstwu koszykazre Korony wyszli na pierwsze miejsce w tabeli.

Znicz - Wisła II 92-73 (36-35)

Punkty zdobyli: P. Szczotka 33, Pińczuk 27, Krupa 11, G. Szczotka 10, Fortuna 8, Słowik 3, Dziaduś 1 - Salamon 21, Smoliński 13, Sokół 10, Maniek 10, Wąs 6, Kwandrans 6, Fediuk 3, Kaliciński 3.
Koszykarze Znicza dość szybko wyracowali sobie bezpieczną przewagę, której wiślacy długo nie potrafili zniwelować, mimo że w składzie wiślaków grało kilku zawodników z drugoligowym stażem. Dopiero w końcówce pierwszej połowy, gdy na boisku pojawił się Smoliński, krakowianie zaczęli odrabiać straty. Smoliński nie zdobywał punktów, za to zanotował na swoim koncie kilkanaście zbiórek. W 22 minucie Wisła II wyszła na prowadzenie 37-36, później jednak koszykarze Znicza znów przejęli inicjatywę i pewnie wygrali mecz.

Korona - Unia II 80-66 (41-40)

Punkty zdobyli: Serafin 15, Mielcarek 15, Nowacki 15, Hajduk 12, Siwek 11, Mętel 6, Kunc 6 - Jabłecki 20, Duda 14, Romanek 11, D. Rusin 10, J. Rusin 6, Harnowski 3, Żmuda 1, Adamczyk 1.
Dość długo młodzi koszykarze z Tarnowa dotrzymywali kroku krakowianom. Wprawdzie krakowanie przez cały czas prowadzili różnicą kilku punktów, jednak nie byli w stanie wypracować sobie bezpiecznej przewagi. W zespole Unii II składającym się wyłącznie z juniorów dobrze na rozegraniu radził sobie Jabłecki, zawodził natomiast najlepszy strzelec Romanek. Po przerwie w 33 minucie Korona objęła prowadzenie 63-52, jednak koszykarze z Tarnowa zaczęli odrabiać straty. W 36 minucie z boiska wyrzucony został za rzekomo brutalny faul Dariusz Rusin i od tego momentu gra Unii II przestała się zupełnie kleić, z czego skorzystali krakowianie pewnie wygrywając mecz.

Znicz - Unia II 97-55 (52-22)

Punkty zdobyli: Pińczuk 19, P. Szczotka 19, Dziaduś 17, Kochan 10, Krupa 9, G. Szczotka 9, Kubicki 7, Fortuna 4, Słowik 3 - Duda 22, Jabłecki 11, Harnowski 6, Adamczyk 4, Hynek 3, Żmuda 3, J. Rusin 3, Kopeć 2.
Koszykarze Znicza wręcz zniszczyli młodych zawodników Unii II, wygrywając różnicą 42 punktów. Po trzech minutach Znicz prowadził 10-0, a pierwsze punkty tarnowianie zdobyli dopiero po 4 minutach. Jarosławianie górowali nad rywalem we wszystkich elementach koszykarskiego rzemiosła, trzeba jednak dodać, ze młodzi tarnowianie zbytnio nie przeszkadzali rywalowi powiększać przewagi, która urosła nawet do 50 punktów! Naprawdę przykro patrzeć, gdy młodzi przecież koszykarze mają w nosie uwagi trenera i uporczywie grają "swoją" koszykówkę.

Unia II - Wisła II 93-86 (42-41)

Punkty zdobyli: Romanek 31 (5x3), Jabłecki 19, Duda 17, Harnowski 7, Żmuda 7, J. Rusin 6, Hynek 4 - Salamon 23, Wąs 18, Kwandrans 16, Sokół 10, Kaliciński 9, Maniek 7, Smoliński 3, Kiejzik 2.
Było to najbardziej emocjonujące spotkanie całego turnieju. W pierwszej połowie niemal przez cały czas prowadzili tarnowianie, ale na dwie sekundy przed końcem Salamon zdobył punkty, dzięki którym Wisła II wyszła na jednopunktowe prowadzenie. Po przerwie krakowianie zaczęli z impetem i po kilku minutach wyszli na prowadzenie 50-41. W tym momencie rozegrał się Romanek, który pięć razy pod rząd trafił za trzy punkty, a po rzucie J. Rusina Unia II prowadziła 81-80. W końcówce więcej zimnej krwi wykazali tarnowianie, zwłaszcza Jabłecki, który bezbłędnie wykonywał rzuty wolne.

Korona - Wisła II 96-85 (54-41)

Punkty zdobyli: Siwek 20, Hajduk 19, Kunc 17, Serafin 13, Mielcarek 10, Nowacki 8, Tatara 4, Włóka 3, Mętel 2 - Wąs 32, Frączek 18, Smoliński 8, Fediuk 7, Kaliciński 7, Kiejzik 5, Maniek 3, Biel 2, Halagarda 2, Konarski 1.
Mecz był bardzo jednostronny. Koszykarze Wisły pozbawieni wsparcia zawodnikami z zaplecza pierwszej drużyny nie byli w stanie zagrozić koszykarzom Korony, którzy szybko wyszli na prowadzenie, systematycznie je powiększając. (PAN)