Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awanse i wojny personalne radnych zdominowały dwa lata kadencji

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Dominik JaśkowiecWiceprzewodniczący Rady Miasta, jeden z najbardziej pracowitych radnych w tej kadencji. Inicjator powstania parku Reduta, autor uchwały o zalesianiu Krakowa, pilnuje także inwestycji komunikacyjnych na północy Krakowa. Zwolennik dialogu z mieszkańcami i konsultacji społecznych.
Dominik JaśkowiecWiceprzewodniczący Rady Miasta, jeden z najbardziej pracowitych radnych w tej kadencji. Inicjator powstania parku Reduta, autor uchwały o zalesianiu Krakowa, pilnuje także inwestycji komunikacyjnych na północy Krakowa. Zwolennik dialogu z mieszkańcami i konsultacji społecznych. fot. Andrzej Banaś
Samorząd. To czas rotacji kadrowych, dbania o zieleń i wewnętrznych konfliktów w klubie Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta.

Wśród porażek ostatnich dwóch lat radni wymieniają problemy z budżetem obywatelskim, takie jak zbyt mały udział mieszkańców, których nie udało się przekonać do głosowania.

Nie powiodła się też próba zmniejszenia liczby punktów z alkoholem. W lipcu Rada Miasta obniżyła ich liczbę o 122 do 1278, ale niedawno wróciła do wcześniejszego ogólnego limitu - 2500, bowiem okazało się, że może zabraknąć wina do obiadów w renomowanych restauracjach. - Najpierw więc stworzyliśmy problem obniżając limit, a potem go rozwiązaliśmy - podwyższając. Tego na pewno nie da się zaliczyć do sukcesów - przyznaje Rafał Komarewicz, przewodniczący prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Radnym udały się natomiast działania dotyczące zieleni. Trwają prace przy tworzeniu kilku parków, m.in. Parku Reduta i parku Krakowian, w którym rodzice będą sadzić drzewa na pamiątkę urodzin swoich dzieci. Radni powołali także Zarząd Zieleni Miejskiej, najlepiej ocenianą miejską jednostkę: kreatywną i przyjazną dla mieszkańców. Wprowadzili także Barometr Krakowski, coroczne szczegółowe badanie opinii mieszkańców.

Słaba PO, mocniejszy PiS

Nowością w tej kadencji jest to, że nie ma jednego dominującego klubu w Radzie Miasta. Poprzednio rządził klub PO. Teraz jednak jest osłabiony z powodu odejścia dwóch radnych: Małgorzata Jantos przeszła do Nowoczesnej, Marta Patena stała się radną niezależną. Klub PO liczy więc tylko 16 osób, co razem z koalicyjnym Przyjaznym Krakowem, daje mu w sumie 22 głosy na wszystkie 43 w Radzie Miasta. To bardzo niewielka przewaga: wystarczy, że jednego radnego nie będzie, albo wstrzyma się od głosu, aby uchwała nie przeszła.

W porównaniu do poprzedniej kadencji wzmocnił się za to klub PiS, który składa się z 19 radnych i ma na swoim koncie takie sukcesy jak wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych.

W tym klubie przez pierwszy rok kadencji było także najwięcej awansów. Prawie połowa jego składu, po zmianie rządu, objęła wysokie stanowiska w państwowych spółkach lub instytucjach. Wojciech Kolarski został ministrem w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jego partyjna koleżanka, germanistka Małgorzata Popławska trafiła do zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego. Nominację na małopolskiego kuratora oświaty otrzymała Barbara Nowak.

Inne prestiżowe stanowisko przypadło Józefowi Pilchowi. Wieloletni radny PiS-u z Nowej Huty objął funkcję wojewody małopolskiego i teraz sam może uchylać uchwały przyjęte przez krakowskich radnych. Awansował także Mariusz Kękuś, który został wiceprezesem kopalni soli w Wieliczce. Część radnych w wyniku awansu pożegnała się z klubem, inni zostali, ponieważ zgodnie z prawem mogą łączyć te dwa obowiązki. Z klubu odeszło jednak aż sześć osób, a na ich miejsce przyszły nowe.

Polityczne wojenki
Według radnych tej kadencji ich praca bardziej skupia się na merytorycznych działaniach, a mniej jest polityki. - Nie ma już tak dużo niepotrzebnego bicia piany - uważa Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący RMK.

To jednak nie oznacza, że polityki w ogóle nie ma. Dalej trwają wojenki pomiędzy PiS i PO. - PiS stosuje retorykę „wszystko się wali, jest tragicznie, a jak dojdziemy do władzy, to będzie raj w Krakowie”. My się z takim podejściem nie zgadzamy. Tym bardziej, że z tym rajem mamy już doświadczenia na skalę kraju - mówi Andrzej Hawranek, szef klubu PO w RMK.

Radni PiS w klubie radnych PO nie widzą obecnie bardzo silnego rywala. - To trochę pogubiony klub. Mają swoje wewnętrzne rozgrywki, które nimi targają. Nie ma tam więc stabilizacji - komentuje radny Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS. Przypomina ostatni konflikt o to, kto ma w drugiej połowie kadencji pełnić rolę przewodniczącego Rady Miasta. Umowa była taka, że po Bogusławie Kośmiderze funkcję tę obejmie Dominik Jaśkowiec. Ostatecznie Kośmider nadal będzie przewodniczącym. Publiczny konflikt między panami nie przysłużył się wzmocnieniu wizerunku PO.

Włodzimierz Pietrus przyznaje, że im bliżej wyborów w klubie PO mogą być coraz większe tarcia, ewentualne przejścia do innych partii zwłaszcza jeżeli notowania dla PO będą dalej niekorzystne. To do niedawna rządzące ugrupowanie może mieć trudności, aby w kolejnej kadencji nadal być w samorządzie. - Dwa lata w samorządzie, w polityce, to cała wieczność. Staramy się cały czas grać zespołowo, mimo że czasem na zewnątrz nie zawsze to tak wygląda - mówi radny Hawranek.

Tym wszystkim konfliktom przygląda się sześcioosobowy kub prezydencki Przyjazny Kraków, najmniej aktywny w obecnej Radzie Miasta.

Druga połowa będzie inna

Brak jednego dominującego klubu w Radzie Miasta sprawia, że prezydent łatwiej może rozgrywać swoje polityczne manewry i przeforsowywać uchwały, na których mu zależy. Choć to PO jest w koalicji z prezydentem, zdarza się jednak, że radni PiS wspólnie głosują z tymi związanymi z prezydentem. Tak było m.in. w przypadku uchwalenia darmowych przejazdów komunikacją miejską przez uczniów szkół podstawowych. - Mamy bezpłatne bilety, a przychody z transportu zbiorowego są większe. Okazało się, że z dziećmi zaczęli jeździć rodzice, którzy opłacają przejazdy. Nasz pomysł był więc z korzyścią dla miasta - zaznacza radny Pietrus.

W Platformie działalność prospołeczną w wydaniu PiS widzą inaczej. - Ja bym to nazwał rozdawnictwem, a nie polityką prospołeczną. Jesteśmy zwolennikami pomagania, ale tym, którzy tego najbardziej potrzebują, a nie wszystkim jak leci - komentuje radny Hawranek.

Przyznaje, że w jego klubie jest wiele indywidualności, ale starają się działać jako drużyna. - Prawie w każdej sytuacji się to udaje - zaznacza radny Hawranek. Jako bardziej zgrana drużyna prezentuje się jednak klub PiS.

I tak będzie pewnie do końca kadencji. Druga połowa może jednak wyglądać zupełnie inaczej z powodu zbliżających się wyborów samorządowych. Zaostrzy się walka polityczna, wzrośnie populizm i trudniej będzie przeforsować racjonalne przepisy, jeśli znajdzie się choć mała grupka protestujących.

Przedstawiciele PiS widzą także inne zagrożenie. Alarmują, że kondycja finansowa miasta jest coraz gorsza. - Mówimy o wzroście zadłużenia. Coraz gorzej spina się Wieloletnia Prognoza Finansowa. Jeżeli nam się coś „wywróci” w perspektywie czasowej, to możemy mieć komisaryczne zarządzanie miastem, a więc wydatkowanie tylko na bieżące potrzeby - twierdzi radny Pietrus.

***

Frekwencja na sesjach

Średnia: 94,37 proc.
Najwyższa: 100 procent - Krzysztof Durek (PiS), Andrzej Hawranek (PO), Jakub Kosek (PO), Teodozja Maliszewska (PO), Marta Patena (niezależna), Włodzimierz Pietrus (PiS), Sławomir Pietrzyk (PK); 99,05 - Ryszard Kapuściński (PiS), Wojciech Wojtowicz (PO), Wojciech Krzysztonek (PO); 98,1 - Michał Drewnicki (PiS), Bolesław Kosior (PiS), Teresa Kwiatkowska (PO), Aleksander Miszalski (PO), Anna Szybist (PO).

Najniższa: 58,1 proc. - Marek Lasota (PiS); 77,14 - Agata Tatara (PiS); 86,67 - Kazimierz Chrzanowski (PK), Małgorzata Jantos (Nowoczesna); 87,5 - Dariusz Wicher (PiS); 90 - Andrzej Mazur (PiS); 90,48 - Katarzyna Pabian (PO); 91,43 - Aleksandra Dziedzic (PiS), Adam Kalita (PiS); 92,38 - Jan Franczyk (PiS), Mirosław Gilarski (PiS), Stanisław Zięba (PO).

***

Zgłoszone interpelacje

Najwięcej: 215 - Aleksander Miszalski (PO), 194 - Dominik Jaśkowiec (PO), 184 - Bogusław Kośmider (PO), 161 - Grażyna Fijałkowska (PO), 137 - Jakub Kosek (PO), 131 - Bolesław Kosior (PiS), 101 - Michał Drewnicki (PiS).

Najmniej: 0 - Marek Lasota (PiS), Stanisław Zięba (PO); 2 - Grzegorz Stawowy (PO), Dariusz Wicher (PiS, radny od września 2016); 3 - Jan Franczyk (PiS); 5 - Mariusz Kękuś (PiS); 8 - Krzysztof Durek (PiS), Ryszard Kapuściński (PiS); 9 - Adam Grelecki (PiS, radny od marca 2016), Jerzy Popiel (PiS)

***

Rada Miasta w liczbach:

47 - sesji zwyczajnych na 48 posiedzeniach (jedna z sesji była dwuposiedzeniowa)
3 - sesje nadzwyczajne
8 - sesji uroczystych
632 - posiedzenia komisji
64 - podjętych wniosków przez komisje
1951 - wydanych opinii przez komisję
1000 - ponad tysiąc dyżurów radnych
92 - podjęte interwencje po spotkaniach z mieszkańcami
2136 - złożonych interpelacji
1425 - projektów uchwał (łącznie)
1038 - projektów uchwał złożonych przez prezydenta Krakowa
151 - projektów uchwał złożonych przez grupy radnych
36 - projekty uchwał złożone przez przewodniczącego Rady Miasta Krakowa
121 - projekty uchwał złożone przez Komisje Rady Miasta Krakowa
78 - projekty uchwał złożone przez kluby radnych, w tym: 47 - PiS, 7 - PO, 19 - Przyjazny Kraków, 1 - PiS i PK, 4 - PO i PK.
1 - projekt uchwały przygotowany przez Radę Dzielnicy III
1251 - podjętych uchwał
49 - podjętych rezolucji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski