Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o likwidację miejsc parkingowych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz
Mieszkańcy w proteście zamierzają wyjść na ulicę i ją blokować. Urzędnicy tłumaczą, że nie mają innej możliwości, jak wyznaczenie miejsc postojowych zgodnie z prawem.

Mieszkańcy umawiają się w internecie na protest w sprawie likwidacji ok. 3 tysięcy miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania. W najbliższy wtorek przez godzinę (w godz. 17–18) chcą blokować przejście dla pieszych przy ul. Krakowskiej i Węgłowej.

– Wyjście na ulicę to jedyne rozwiązanie, jakie w tej chwili widzimy. Inne możliwości, takie jak rozmowy, negocjacje z urzędem – już się wyczerpały – mówi Marek Gilarski, mieszkaniec Podgórza. – Chcemy krakowianom przekazać, co ich czeka i jak temu można przeciwdziałać. Naszym zdaniem nie ma konieczności likwidacji aż tak wielu miejsc postojowych.

Przeciw działaniom Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu ograniczającym parkowanie najdłużej protestują mieszkańcy Podgórza. Teraz dołączają inne dzielnice:Stare Miasto, Kazimierz, Grzegórzki, Dębniki, Zwierzyniec, Krowo­drza. Ito może nie być ich ostatni protest.

Urzędnicy z ZIKiT wyjaśniają, że muszą dostosować się do zalecenia wojewody. Zgodnie z nim szerokość przejścia dla pieszych na chodniku w płatnej strefie trzeba dostosować do obowiązującego prawa: musi wynosić ono co najmniej 2 metry, a w szczególnych przypadkach minimum 1,5 m.

Mieszkańcy liczyli, że urzędnicy obronią wiele miejsc zostawiając przejście szerokie na 1,5 m. Tak będzie jednak tylko na 10 ulicach, gdzie ruch pieszy jest niewielki. Aktywiści reprezentujący pieszych mówili, że jeśli takich przypadków byłoby więcej, to się odwołają do wojewody albo sądu.

Protestujący przeciwko ograniczeniom zwracają uwagę, że urzędnicy zlikwidują 3 tys. miejsc w strefie, a nie dadzą nic w zamian. W ZIKiTprzypominają, że groziła likwidacja nawet 5–6 tys. miejsc, ale udało się utworzyć dodatkowe. Stało się tak .m.in. dzięki wprowadzeniu (gdzie się da) na ulicach zwężenia pasów ruchu, parkowania nocnego czy jednego kierunku jazdy.

Nowe oznakowanie w strefie ma powstać do końca października. Dopóki nie zostaną wymalowane linie mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać uwagi. Tak jest np. na ul. Siemi­radzkiego, gdzie początkowo, po rozmowach z mieszkańcami, ZIKiT odstąpił od wprowadzenia jednego kierunku ruchu. Teraz wróciły jednak zapytania w tej sprawie.

–Jeśli mieszkańcy zdecydują się jednak, aby był tam jeden kierunek jazdy i więcej miejsc postojowych, to jesteśmy otwarci na rozmowy– deklaruje Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT.

Planowane zmiany

1,5 metra dla pieszych:
Sarego, Wrzesińska, Joselewicza (od Starowiślnej do torów), Masarska, Dąbrówki, Dąbrowskiego, Rękawka, Szwedzka, Zamkowa, Sandomierska.

Ruch jednokierunkowy:
Czysta, Krowoderska, Słowiańska, Zegadłowicza,Estery, Gazowa, Halicka, Józefa, Miodowa, św. Wawrzyńca, Chodkiewicza, Stara Grzegórzecka, św. Łazarza.

Parkowanie nocne:
Dolnych Młynów, al. Krasińskiego, Piłsudskiego, Dajwór, Dietla, Krakowska, Podgórska, Skałe­czna, Starowiślna, Grzegórze­cka, św. Łazarza.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski