Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 250 tysięcy pojazdów porusza się po polskich drogach bez ważnego OC

Mariusz Urbanke
Rynek. Po polskich drogach porusza się ok. 250 tys. samochodów bez ważnej polisy OC. To 1 proc. wszystkich zarejestrowanych aut w naszym kraju. Statystycznie, najczęściej właścicielami pojazdów bez opłaconej polisy OC są młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat.

Najwięcej samochodów bez ważnego ubezpieczenia OC jest zarejestrowanych w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Ze statystyk wynika, że z obowiązkowej polisy rezygnują z reguły mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat. Co istotne, towarzystwa ubezpieczeniowe podają, iż to właśnie osoby w tej grupie wiekowej najczęściej są sprawcami wypadków oraz kolizji. W całej grupie posiadaczy nieubezpieczonych aut, kobiety stanowią zaledwie 16 proc. populacji.

- We wszystkich kulturach młodzi mężczyźni są bardziej skłonni do ryzyka - mówi Tomasz Łysakowski, psycholog społeczny. - Ludzie przyjmują, że spotkają ich dobre rzeczy, a złe ominą. Wsiadający do samochodu nie zakłada, że będzie złapany, skontrolowany, a tym bardziej, że spowoduje wypadek - zauważa psycholog.

Jedni świadomie ryzykują, inni jeżdżą bez ubezpieczenia, bo nie są do końca zorientowani. - Oczywiście wiedzą, że jest taka umowa ubezpieczenia OC, która jest obowiązkowa, ale gdy wejść w szczegóły, ta wiedza się już kończy - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kierowcy ci nie znają przepisów, a w konsekwencji np. terminów na zawarcie umowy. Szczególnie gdy kupują nowy samochód albo używany, któremu kończy się ubezpieczenie.

Przypomnijmy, że obowiązek posiadania ważnej polisy OC spoczywa na właścicielu każdego samochodu osobowego zarejestrowanego w Polsce. W przeciwnym wypadku, takiej osobie grożą poważne konsekwencje finansowe. Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W przypadku aut osobowych to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

Gdy przerwa w opłacaniu składki nie przekracza trzech dni, właściciel samochodu opłaca tylko 20 proc. kary, do dwóch tygodni - połowę podstawowej stawki. Warto pamiętać, że właściciele pojazdów z kratką zapłacą karę identyczną, jak w przypadku samochodów ciężarowych, czyli ponad 5 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski