Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azjatyckie kapusty

Redakcja
   W warzywniku

Prawie wszystkie warzywa kapustne uprawiane w naszym kraju pochodzą z Europy - z wybrzeży Morza Śródziemnego lub Oceanu Atlantyckiego. Wyjątek stanowią dwa gatunki pochodzenia azjatyckiego: kapusta pekińska (Brassica pekinensis) i kapusta chińska (Brassica chinensis).
   
   Odznaczają się one stosunkowo krótkim okresem wegetacji i dzięki temu bardzo dobrze nadają się do uprawy poplonowej. Obecnie kapusta pekińska jest już warzywem dość dobrze "zadomowionym" w naszym kraju, jednak kapusta chińska, nazywana również pak-choy (lub pak-choi), w Polsce jest praktycznie nieznana, chociaż z uwagi na stosunkowo łatwą uprawę i niezbyt wygórowane wymagania klimatyczne powinna być uprawiana na większą skalę. Rozwojowi tych azjatyckich warzyw sprzyja chłodna i deszczowa pogoda oraz krótkie dni, co oznacza, że

najlepsze warunki do wegetacji

występują jesienią. Wiąże się to z faktem, że są roślinami dnia długiego, co oznacza, że lato z upałami i długim dniem sprzyja tworzeniu kwiatostanów, stąd też uprawa w tym czasie jest bardzo ryzykowna. Okres wegetacji tych warzyw jest stosunkowo krótki i wynosi zaledwie 2-3 miesiące. Najlepszym terminem siewu obu gatunków jest okres od drugiej połowy lipca do połowy sierpnia. Należy mieć na uwadze to, że ich system korzeniowy ma bardzo małe zdolności regeneracyjne i stąd można je uprawiać albo z siewu bezpośrednio do gruntu albo też z rozsady doniczkowanej (z bryłą korzeniową), którą po upływie około 4 tygodni od siewu ostrożnie wysadzamy na miejsce stałe. Ta druga metoda w praktyce jest często stosowana, gdyż z jednej strony pozwala na dłuższy okres użytkowania grządki pod uprawę przedplonu, a z drugiej - umożliwia niemal natychmiastowe jej zagospodarowanie po jego zbiorze. Odstępy między roślinami i rzędami powinny wynosić około 30-40 cm. Uprawiając je z siewu bezpośrednio na grządkę należy zadbać o ochronę przed pchełkami ziemnymi i śmietką kapuścianą, które mogą wyrządzić bardzo duże szkody. Skuteczną ochronę zasiewów stanowi agrowłóknina, która dodatkowo poprawia warunki termiczne i wilgotnościowe w najbliższym otoczeniu roślin. Podobnie jak i inne warzywa kapustne, te dwa gatunki mają duże

wymagania glebowe i wodne.

   W razie małych opadów atmosferycznych grządki trzeba koniecznie nawadniać. Azjatyckie kapusty należy uprawiać na glebie zasobnej w składniki pokarmowe, o dużej zawartości próchnicy (najlepiej na grządkach nawożonych obornikiem lub kompostem), której odczyn jest lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego (pH 6 - 7). Przed siewem lub sadzeniem grządkę należy nawieźć saletrzakiem (ok. 25 dag na 10 m kw.), a po upływie 3 tygodni od rozpoczęcia uprawy rośliny powinno się zasilić saletrą amonową w ilości 10-15 dag na 10 m kw. Należy przestrzegać zasady, że na to samo miejsce warzywa kapustne powinny powracać nie wcześniej niż co 4 lata, gdyż w ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób wspólnych dla tej grupy roślin. Uprawę możemy przeciągnąć aż do późnej jesieni, gdyż rośliny obu gatunków wytrzymują krótkotrwałe przymrozki dochodzące do minus 5 st. C. Lepiej jest jednak je zebrać wcześniej, zwłaszcza jeżeli zależy nam na ich przechowaniu. Kapustę pekińską, w dobrych warunkach (0 st. C, wilgotność powietrza około 98 proc.), można przetrzymać do 3-4 miesięcy, natomiast kapustę chińską najlepiej jest zagospodarować jak najszybciej po zbiorze. Jeżeli warunki atmosferyczne jesienią okażą się niekorzystne dla rozwoju roślin (wczesne i silne ochłodzenie) i obawiamy się, że kapusty nie zdążą wydać plonu przed nadejściem mrozów, wówczas możemy je przykryć agrowłókniną.
   Do uprawy w naszych ogrodach można polecić odmiany kapusty pekińskiej, takie jak: Asten, Spectrum, Taranko, Disko, Parkin, Gold Rush i Storkin oraz następujące odmiany kapusty chińskiej: Canton, Pak Choy White lub Pak Choy Green. Trzeba jednak nadmienić, że nasiona tego ostatniego gatunku bardzo rzadko można spotkać w naszych sklepach ogrodniczych.
Tekst i fot. Edward Kunicki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski