redab
Antoni Szczepanik
Antoni Szczepanik Fot. materiały prasowe AZS/Michał Szypliński
AZS Winter Cup, czyli Akademicki Puchar Polski w narciarstwie alpejskim, dobiegł końca. Zawody na Harendzie w Zakopanem wyłoniły zwycięzców, po główne trofeum sięgnęli: Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) i Antoni Szczepanik (AGH Kraków) w slalomie gigancie oraz Iwona Kohut (AWF Wrocław) i Adam Chrapek (Politechnika Śląska Gliwice) w slalomie.

Zanim odbyły się w miniony weekend finałowe zawody, studenci (i pracownicy uczelni) rywalizowali w pięciu eliminacjach (Harenda, Czorsztyn Ski Kluszkowce, Mosorny Groń w Zawoi oraz PKL Szczawnica).

W slalomie kobiet Iwona Kohut (AWF Wrocław) wygrała finałowe zmagania z dużą przewagą i - podobnie jak przed rokiem - sięgnęła po kryształową kulę w tej konkurencji. Za nią znalazły się: Katarzyna Mirek (KA Kraków) i Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa). W gigancie kwestia końcowego zwycięstwa ważyła się do ostatnich zawodów. Najszybsza na Harendzie okazała się Kubasiewicz i w "generalce" wyprzedziła Kohut. Trzecia lokata przypadła Annie Wróbel (UJ Kraków).

Również wśród mężczyzn czołówka klasyfikacji łącznej została ustalona dopiero podczas finału. Całe podium zajęli narciarze AGH Kraków, a po puchar sięgnął najlepszy z nich Antoni Szczepanik, plasując się przed Pawłem Jaksiną. Podium "generalki" uzupełnił Adam Chrapek (Politechnika Śląska Gliwice). Ten ostatni znacznie bardziej zadowolony był po slalomie - wygrał finał (wcześniej zwyciężył w trzech z pięciu eliminacji cyklu) i sięgnął po główne trofeum. Za nim znaleźli się Kamil Krawczyk (SGH Warszawa) i Przemysław Gałuszka (ATH Bielsko-Biała).

Dodatkową atrakcją finału był organizowany po raz pierwszy slalom równoległy. Wygrali Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) i Adam Chrapek (PŚ Gliwice). Zwycięzcy otrzymali stypendium o wartości 10 tys. zł, nagrodę ufundował partner AZS – Grupa Lotos SA. Organizację zawodów wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki.