MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe już od 1 października 2024. Będzie można skorzystać z jednej z trzech opcji świadczenia Aktywny Rodzic

Justyna Madan
Rodzice, którzy chcą wrócić do aktywności zawodowej, będą mogli od 1 października skorzystać z tzw. babciowego
Rodzice, którzy chcą wrócić do aktywności zawodowej, będą mogli od 1 października skorzystać z tzw. babciowego 123rf
To już pewne, od 1 października 2024 rodzice nie będą musieli wybierać pomiędzy pracą a opieką nad dzieckiem, ponieważ do opieki będzie mogła włączyć się babcia lub niania. Na jakiej zasadzie? Otóż rząd przyjął projekt ustawy „Aktywny rodzic”, oznacza to, że na wsparcie finansowe będą mogli skorzystać rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Warunkiem jest „zatrudnienie” do opieki chociażby wcześniej wspomnianej babci. Do wyboru są trzy opcje finansowe, na jakiej zasadzie będą przyznawane i kto będzie mógł z nich skorzystać?

Spis treści

- Projekt ustawy „Aktywny rodzic” to realna pomoc, dzięki której pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego będzie prostsze. Chociaż na wsparcie finansowe będą mogli liczyć także rodzice, którzy postanowili zostać z dzieckiem w domu. Nowe rozwiązania będą skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia:

  • „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe),
  • „aktywnie w żłobku”,
  • „aktywnie w domu”.

1500 lub 1900 zł, czyli tzw. babciowe

W zależności od indywidualnych potrzeb rodzice będą mogli przechodzić z jednego wariantu na drugi. Co ważne, oprócz nowego wsparcia finansowego, rodzice bez zmian będą otrzymywać świadczenie 800+.

– Jeśli mama lub tata zdecyduje się wrócić do pracy, bo chce pracować, zarabiać i rozwijać się, to państwo im w tym pomoże – wyjaśnił premier Donald Tusk.

Przez 2 lata rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli pobierać 1500 zł. Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie.

Wyższa kwota przysługuje w przypadku dzieci, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji.

1500 zł (lub 1900 zł) co miesiąc otrzyma każda mama, która zdecyduje się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka lub podejmie zatrudnienie na nowo. Oto komplet warunków do otrzymania babciowego, które ma dotyczyć jednego z rodziców:

  • zatrudnienie na etat lub umowę zlecenie;
  • miesięczna pensja poniżej określonego progu;
  • miesięczne wynagrodzenie na poziomie minimum najniższej krajowej.

Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane środki. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę).

Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo (do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Aktywnie w żłobku to również 1500 zł

Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami.

– Ten program spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków. Z przedszkolami sytuacja w Polsce jest dobra, natomiast ze żłobkami – zainteresowani dobrze wiedzą – nie jest tak łatwo. Bywają drogie, a także często nie są powszechne – powiedział premier.

500 zł dla tych, którzy zostaną w domu

Na wsparcie finansowe mogą liczyć także rodzice, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu, aby zaopiekować się dzieckiem.

„Aktywnie w domu” będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy. Z jedną kluczową zmianą – 500 zł na czas 24 miesięcy będą mogli pobierać także rodzice na pierwsze i jedyne dziecko.

Z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 roku. Roczny koszt zaproponowanych świadczeń wyniesie 8,9 mld zł.

Rząd zakłada, że dzięki nowym przepisom spadnie liczba gmin, gdzie nie ma żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 (obecnie to 1056 gmin) oraz wzrośnie poziom dostępności do opieki żłobkowej o ok. 10 proc.

Źródło: Serwis RP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babciowe już od 1 października 2024. Będzie można skorzystać z jednej z trzech opcji świadczenia Aktywny Rodzic - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski