Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaj się regularnie!

Dorota Dejmek
Cytologia to mikroskopowa ocena komórek nabłonkowych pochwy
Cytologia to mikroskopowa ocena komórek nabłonkowych pochwy fot. 123rf
Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Badanie cytologiczne jest bezbolesne. Jedyne, co trzeba zrobić, to o nim pamiętać. Dzięki cytologii można wykryć zmiany przedrakowe

W Polsce powoli, lecz systematycznie maleje liczba zachorowań na raka szyjki macicy i poprawia się przeżywalność kobiet chorych na ten nowotwór. To znak, że wśród Polek rośnie świadomość i powszechność badań profilaktycznych. W naszym kraju wciąż odnotowuje się jednak jeden z wyższych wskaźników umieralności wśród państw Europy Środkowej.

Przy okazji styczniowych obchodów Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, organizatorzy i eksperci kampanii "Dla niej. Możemy więcej" apelują o zmianę retoryki strachu na język korzyści. Korzyści, jakie dają regularne badania profilaktyczne.
Wirus HPV

Rak szyjki macicy (RSM) najczęściej występuje na połączeniu dwóch rodzajów nabłonków - jednowarstwowego nabłonka gruczołowego, który wyścieła kanał szyjki oraz wielowarstwowego nabłonka płaskiego, który pokrywa tarczę szyjki (dolny odcinek szyjki macicy znajdujący się w części pochwowej).

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie onkogennym wirusem HPV. Związek przyczynowo-skutkowy między przewlekłym zakażeniem HPV a występowaniem RSM jest ponad 10-krotnie silniejszy niż związek wpływu dymu tytoniowego na występowanie raka płuca.

Istnieje prawdopodobieństwo, iż wirus HPV uaktywnia się w okresie okołomenopauzalnym, gdy obniża się sprawność układu odpornościowego. W Polsce rak szyjki macicy jest wykrywany najczęściej u kobiet między 45. a 64. rokiem życia (60 proc. zachorowań), choć w ostatnich latach coraz częściej diagnozuje się go u kobiet młodszych (od 35. do 44. roku życia).

Brak objawów
Na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawów. Symptomy pojawiające się w późniejszych stadiach choroby, takie jak upławy i krwawienia z dróg rodnych, bóle podbrzusza, okolicy krzyżowej czy stawów biodrowych, są związane z umiejscowieniem nacieków i przerzutów nowotworowych. Dolegliwości te nie są specyficzne i mogą być objawami wielu innych chorób. W celu wykrycia ewentualnych zmian w szyjce macicy, przeprowadza się badanie cytologiczne.

Dzięki regularnym badaniom można wykryć zmiany przedrakowe, nie dopuszczając do rozwoju nowotworu lub zmiany wczesne, dające większe szanse na całkowite wyleczenie. W Polsce z bezpłatnych badań przesiewowych korzysta jednak średnio jedynie ok. 22 proc. kwalifikujących się do programu kobiet.

Leczenie
Metodę leczenia raka szyjki macicy uzależnia się od stopnia jego zaawansowania. Obecnie stosowane w Polsce metody to: leczenie chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia. Rozległość operacji chirurgicznej jest uzależniona od wielkości zmian. W początkowych stadiach rozwoju raka ogranicza się do chorych części szyjki (przeprowadzana jest tzw. konizacja szyjki).

W przypadku zajęcia większej powierzchni szyjki wymagana jest jej amputacja, a gdy zajęta jest cała macica - histerektomia (usunięcie macicy). Większe zaawansowanie choroby sprawia, że chirurgia ustępuje miejsca radiochemioterapii; w przypadku choroby rozsianej jedyną metodą o udowodnionej skuteczności jest leczenie systemowe.

Rak szyjki macicy
W Polsce aż u 40 proc. nowo zdiagnozowanych kobiet rozpoznanie następuje w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju raka szyjki macicy. Późne wykrywanie choroby i brak terapii pozwalających na przedłużenie i poprawę jakości życia kobiet zmagających się z chorobą uogólnioną, przekłada się na wskaźniki wyleczalności Polek. Według najnowszych danych z 2010 r., średnia wartość wskaźnika przeżyć 5-letnich chorych na raka szyjki macicy w Polsce wynosi 54,1 proc.

Dla porównania, w Wielkiej Brytanii wskaźnik przeżyć 5-letnich wynosi 67,5 proc. Rokowania chorych pacjentek są zależne od rozległości i głębokości zmian nowotworowych w chwili rozpoznania, a także od typu budowy mikroskopowej i obecności przerzutów do węzłów chłonnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski