Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź widoczny na drodze! Kilka faktów o odblaskach

Akcja Specjalna Bądź widoczny na drodze
Getty images
Przyzwyczailiśmy się już, że o widoczności pieszych najczęściej mówi się jesienią i zimą. Tymczasem problem ten dotyczy praktycznie całego roku. Co możemy zrobić, by być lepiej widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego?

Kierowca nie zawsze wszystko widzi

Komuś, kto nigdy nie siedział za kierownicą, może wydawać się, że kierowca zawsze wszystko widzi, niezależnie od pory dnia i pogody. Tymczasem na słabo oświetlonej drodze po zmierzchu trudno jest odpowiednio wcześnie dostrzec pieszego. Nawet w ciągu dnia pieszy w ubraniu zlewającym się kolorystycznie z otoczeniem może być nie do wychwycenia wzrokiem. Piesi nie zawsze zdają sobie sprawę, że mogą być dla kierowcy naprawdę mało widoczni. Jeśli dodać do tego gorszą pogodę, która negatywnie wpływa na widoczność i skutkuje wydłużeniem drogi hamowania, nietrudno o wypadek.

Kolor odzieży ma znaczenie

– W okresie wiosennym dość szybko zmieniają się warunki atmosferyczne, co wpływa na złą widoczność na drodze. Kierujący później niż zwykle może zauważyć pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnych kurtkach jesteśmy słabo widoczni dla kierowców. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego – wyjaśnia komisarz Robert Opas Z Biura Prasowego Komendy Głównej Policji.

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Jak nosić odblaski?

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu i na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu i na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Kto i kiedy musi nosić odblaski?

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, ale warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają naszą widoczność.

Mandat za brak odblasków

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku podlega grzywnie w wysokości 100 złotych.

Ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność.

PARTNER GŁÓWNY

PARTNER PROJEKTU

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bądź widoczny na drodze! Kilka faktów o odblaskach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski