Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądźmy zawsze sprawni!

Elżbieta Cegła
Sprawność fizyczna i umysłowa jest bardzo ważna przez całe życie
Sprawność fizyczna i umysłowa jest bardzo ważna przez całe życie Fot. 123rf
Zdrowie. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na kondycję naszego ciała, ale również umysłu. To bardzo ważne w każdym wieku, a szczególnie wtedy, gdy już przestajemy pracować zawodowo, ale wciąż udzielamy się społecznie i towarzysko.

Moja serdeczna koleżanka skończyła w styczniu 80 lat. Jesienią wybieramy się na kolejną wyprawę w egzotyczne kraje. Wiele osób, zwłaszcza młodych, może pozazdrościć Marii kondycji, sprawności fizycznej i intelektualnej. Kilka lat temu zaczęła serfować po Internecie i szybko wpadła w sieć. Elektroniczne przelewy, kupno biletów, sprawne posługiwanie się „ajfonem”, jaki dostała w prezencie od córki swego bratanka nie stanowią żadnego problemu.

Maria bardzo sobie chwali zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku na Politechnice Krakowskiej, chodzi na jogę i fitness, w domu dzień zaczyna od ćwiczeń rozciągających i lekkiego śniadania. Często wsiada w samochód i sama prowadzi, tysiąckilometrowa trasa do Niemiec to pikuś... Zazdroszczę Marii witalności, pogody ducha, poczucia humoru. Tak mogę się starzeć.

Specjaliści twierdzą, że to, jak żyjemy i na co chorujemy, w zaledwie 20 proc. można uzasadnić genetycznie. Natomiast w 80 proc. sami ciężko pracujemy na to, czy i na co zachorujemy, gdyż prowadzimy taki (najczęściej niewłaściwy), a nie inny sposób odżywiania. Jemy dużo i tłusto, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu i siedzimy na kanapie z pilotem od telewizora w ręku.

Tymczasem naszym sprzymierzeńcem jest dobrze zbilansowana dieta oraz dużo ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna nie tylko bowiem wzmacnia nasze mięśnie, usprawnia układ kostny, który dzięki choćby spacerom czy lekkim biegom staje się bardziej elastyczny. Ruch odżywia cały nasz organizm, dotlenia go, poprawia ukrwienie, a dzięki temu powoduje, że i nasz umysł zaczyna jeszcze intensywniej funkcjonować, lepiej się koncentrujemy, więcej możemy zapamiętać.

Trening fizyczny powinien być połączony z treningiem umysłowym. Nie ma nic gorszego od zapominania, dlatego w każdy możliwy sposób należy pamięć pobudzać. Czytanie książek, powrót do wspomnień, opowiadanie o nich dzieciom i wnukom, krzyżówki, gdy planszowe zwłaszcza z młodymi – to wszystko uprawnia pracę mózgu. Zawsze można też poprosić o pomoc lekarza czy psychologa, który zaproponuje zestaw specjalnych ćwiczeń. Warto z nich korzystać, by nie zgnuśnieć.

Dobre dla mózgu

Sprawność mózgu zależy też od diety. Kluczowe w niej są zwłaszcza pierwiastki: magnez, cynk, żelazo, wapń oraz odpowiednia ilość witamin, zwłaszcza A, D, E. Ważny jest też dobry tłuszcz zawarty w rybach, które powinno się jeść choć raz w tygodniu. Używajmy do sałatek i smażenia oleju rzepakowego – to dobre bogate źródło kwasów omega-3 i omega-6.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski