Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania,...

Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania, to jeszcze węgiel coraz częściej z Rosji

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania, to jeszcze węgiel coraz częściej z Rosji
Nam nie zaszkodzi spór o sądy. Groźne byłyby natomiast duże podwyżki cen prądu, gazu i ciepła dla domostw. Ludzie się wkurzą, zwłaszcza emeryci – usłyszałem na Forum Ekonomicznym w Krynicy od wpływowego polityka PiS. Był wyraźnie poirytowany, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznaje w wywiadach, iż podwyżki są nieuchronne. Owszem, to prawda, ale… Idą wybory! W ten sposób rozumowało kilka poprzednich rządów, dopuszczając się przez to horrendalnych zaniedbań.
Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania, to jeszcze węgiel coraz częściej z Rosji
Czytaj także: Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

„Przed nami przepaść? No to zamykamy oczy i udając, że jej nie ma, prujemy naprzód”. Sęk w tym, że od zamykania oczu żadna przepaść jeszcze nie znikła.

Z zestawień hurtowych cen energii elektrycznej w Europie wynika, że cena w Polsce jest średnio o jedną czwartą wyższa od niemieckiej i o jedną piątą wyższa od szwedzkiej. Słowem: firmy w Polsce kupują prąd drożej niż w RFN.
Działający nad Wisłą giganci grożą wyprowadzką i trudno im się dziwić: np. w hucie cena prądu stanowi 40 proc. całych kosztów! Rząd da pewnie gigantom specjalne (niższe) ceny. Państwowe elektrownie odbiją to sobie na... polskim piekarzu. A po wyborach przyjdzie czas na gospodarstwa domowe. Dziś polska rodzina płaci nominalnie za prąd dwa razy mniej niż niemiecka i o 20 proc. mniej niż szwedzka.
Tanio? No to proszę sobie to zestawić z siłą nabywczą Niemca i Szweda.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że „jeśli ktoś mówi o Europie bez węgla po 2050 r., to w Polsce to się na pewno nie uda”. Pytanie, czy Polacy będą z tego powodu szczęśliwi. Wczoraj Tchórzewski podpisał rozporządzenie o pomocy publicznej dla kopalń – do 2023 r. my, podatnicy, za zgodą Unii, damy górnictwu kolejne 13 mld zł. Z zamian dostaniemy – co? Tanią energię z węgla?

W imię patriotyzmu?

Wolne żarty. Już co trzecia tona spalanego w Polsce węgla pochodzi z Rosji. Milion ton sprowadzi sam tylko Weglokoks. A jakże - państwowy.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wiadomo

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Węgiel elektrownie muszą kupić, filtry wymieniać, popiół składować. ..
Z np elektrowniami wiatrowym, wodnymi... tych problemów nie ma.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gwoli ścisłości

sikornik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

43 proc. energii w Niemczech to energia z węgla w tym 25 proc. z brunatnego. Neurath, Niederaußem, Weisweiler Janschwalde to wg listy TOP-5, najbardziej brudne elektrownie w UE. Węgiel kamienny...rozwiń całość

43 proc. energii w Niemczech to energia z węgla w tym 25 proc. z brunatnego. Neurath, Niederaußem, Weisweiler Janschwalde to wg listy TOP-5, najbardziej brudne elektrownie w UE. Węgiel kamienny Niemcy importują w ilości 55 mln. ton - są największym importerem w.k. w UE.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo