Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakterie coli znów atakują

Jerzy Cebula
Mateusz Niemas ze Stróż nabiera wody na herbatę z beczkowozu, podstawionego przez gminę Grybów obok klubu „Kolejarz”. – Lepiej zapobiegać, niż mieć duże problemy zdrowotne – zaznacza
Mateusz Niemas ze Stróż nabiera wody na herbatę z beczkowozu, podstawionego przez gminę Grybów obok klubu „Kolejarz”. – Lepiej zapobiegać, niż mieć duże problemy zdrowotne – zaznacza Fot. Jerzy Cebula
Gmina Grybów. Mieszkańcy Stróż wodę czerpią z beczkowozu. W szkole w Cieniowie czekają też pełne butelki. Oba wodociągi są zamknięte i czyszczone. Być może dziś woda popłynie z kranów. Na razie nie wiadomo, co spowodowało zanieczyszczenie wodociągu.

Blisko 1500 mieszkańców Stróż i Cieniawy od piątku nie ma bieżącej wody. W sieciach wodociągowych obu miejscowości pojawiły się bakterie coli. Zgodnie z przepisami natychmiast zamknięto dopływ wody do odbiorców.

– Przekroczone zostały również parametry mętności wody. W tej sytuacji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nakazał natychmiastowe zamknięcie obu wodociągów, co też uczyniono – informuje Maria Ol­szow­ska, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Natychmiast przeprowadzono niezbędne zabiegi higieniczno-sanitarne, które pozwolą uzyskać wodę bezpieczną dla zdrowia ludzkiego.

Skażony bakterią e-coli i paciorkowcem kałowym wodociąg w Stróżach dostarcza wodę mieszkańcom bloków przy stacji kolejowej PKP, miejscowemu ośrodkowi zdrowia i kilkudziesięciu domom położonym poniżej tzw. wieży ciśnień.

– Nie wiemy, co spowodowało zanieczyszczenie wodociągu, ale robimy wszystko, by mieszkańcy jak najszybciej mieli czystą i zdrową wodę – zapewnia Piotr Krok, wójt gminy Grybów. – Do tego czasu mieszkańcy Stróż mogą korzystać ze specjalnego, atestowanego beczkowozu, który stoi przy klubie „Kolejarz”. Pobierana z niego woda jest zdatna do picia.

Przy beczkowozie spotkaliśmy Mateusza Niemasa. Jak podkreślał, po wodę przyjechał, bo obawia się problemów zdrowotnych. Takich osób jak on w Stróżach jest dużo więcej. Niektórzy mętności wody wiążą z prowadzonymi od kilku tygodni, tuż za płotem klubu „Kolejarz”, a w niedalekiej odległości od skażonego wodociągu, pracami budowlanymi.

– Powstaje tam nowe miejsce poboru wody. Zostały już zamontowane dwa duże, nowoczesne zbiorniki, po sto tysięcy litrów każdy. Stacja uzdatniania wody będzie wyposażona w nowe pompy – mówi Piotr Krok. Inwestycja ruszyła, bo w ub. roku gmina Grybów przejęła od PKP sieć wodociągową.

– Mówiąc oględnie jej stan nie jest najlepszy, co mogło mieć wpływ na skażenie wody – dodaje wójt Grybowa.

– Po przeprowadzonych inwestycjach powinno być już dobrze – dodaje.

Jan Gruca, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grybowie przyznaje, że modernizacja sieci wodociągowej wpływa na mętność wody.

– Nie wiemy jednak, skąd wzięły się bakterie coli. Na szczęście to niewielkie ilości i szybko sobie z nią poradzimy – podkreśla Gruca. – Pod koniec lutego będziemy w Stróżach podawać wodę już z własnej przepompowni. Całkowicie rezygnujemy z systemu grawitacyjnego, czyli wieży ciśnień. Problem mętnej wody zniknie.

W Cieniawie ze skażonego wodociągu korzysta około 200 rodzin. Teraz po wodę pitną udają się do miejscowej szkoły. Gmina zakupiła butelkowaną. Ta, która płynie w kranie, po przegotowaniu nadaje się jedynie do celów sanitarnych.

– Cała sieć i zbiorniki zostały dwukrotnie przepłukane podchloranem sodu – zaznacza prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieniawie Andrzej Kruczek. Wczoraj po tych zabiegach próbka wody została zabrana do zbadania.

– Być może w czwartek będzie można korzystać z wody z kranu. Wszystko zależy od wyników badań – zaznacza Elżbieta Kuras, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

FAKTY

Co to jest E.coli?
Escherichia coli (bakteria EHEC), czyli pałeczka okrężnicy (to medyczna nazwa), to bakteria należąca do rodziny Enterbacteriaceae. Do tego samego gatunku należy ok. 200 różnych bakterii.

Zwykle E.coli powoduje jedynie zatrucia pokarmowe, ale, gdy dostanie się do układu moczowego, może stać się przyczyną poważnych zakażeń.

Może bowiem wywołać zapalenia opon mózgowych u noworodków, a u dorosłych zapalenie otrzewnej, czego powikłaniem może być sepsa, choć są to dość rzadkie przypadki. Pierwszym objawem zakażenia E.coli są zazwyczaj biegunki.

Problemy z wodą
Ostatnio wody pozbawionych było 2500 mieszkańców miasta Grybowa. W połowie lipca 2014 r. okazało się, że w kranach płynie woda zanieczyszczona bakterią coli. Stanisław Grzelak, prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, przekonywał wtedy, że do skażenia mogło dojść, bo do miejskiego wodociągu przedostała się woda z prywatnych studni.

Kilka dni później sanepid wykrył bakterie z grupy coli także w próbkach wody z wodociągu w Ptaszkowej. W kranach 340 gospodarstw domowych było sucho przez kilka dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski