Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balice. Lotnisko w Krakowie wznowiło obsługę lotów pasażerskich. Pierwszy samolot po pandemii poleciał do Gdańska. Obowiązują nowe procedury

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Pierwszy po pandemii rejsowy samolot wyleciał z Kraków Airport do Gdańska 1 czerwca o 7.50.
Pierwszy po pandemii rejsowy samolot wyleciał z Kraków Airport do Gdańska 1 czerwca o 7.50. Fot. Kraków Airport
Pierwszym samolotem, jaki wystartował z krakowskiego lotniska od chwili ogłoszenia pandemii, poleciało w poniedziałek do Gdańska ponad 30 pasażerów. Wypełniona do połowy maszyna oderwała się od płyty lotniska zgodnie z planem – o 7.50. - 1 czerwca pozostanie dla Kraków Airport radosną i symboliczną datą: powrotu do regularnych połączeń pasażerskich po 2,5-miesięcznej przerwie. Na nowo budujemy siatkę naszych połączeń, odtwarzamy tak dobrze zapamiętany obraz krakowskiego lotniska zgodnie z nowymi wymogami sanitarnymi LOT – mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Codziennie dwa wyloty do Warszawy i jeden do Gdańska – oraz tyle samo przylotów – czeka w tym tygodniu Kraków Airport. Co dalej? Wszystko zależy od rozwoju pandemii i decyzji rządowych. Od 1 czerwca wznowione zostały loty krajowe. Możliwość latania do innych krajów jest ściśle związana z otwarciem granic – a te na razie są w Polsce zamknięte do połowy czerwca. Czy rząd je otworzy, dowiemy się zapewne w przyszłym tygodniu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, gotowe do natychmiastowego odmrożenia połączeń są liczne linie lotnicze związane także z krakowskim lotniskiem.

Na lotniskach obowiązują całkiem nowe procedury i wymogi – ich przejrzysty opis można znaleźć m.in. na stronie internetowej Kraków Airport oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- W trosce o bezpieczeństwo epidemiologiczne pasażerów i konieczność utrzymania dystansu społecznego, zmienione zostały dotychczasowe procedury. Na teren terminala mogą wejść tylko pasażerowie po okazaniu kart pokładowych oraz osoby zapewniające niezbędną asystę – wyjaśnia Radosław Włoszek.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ULC, wszystkim pasażerom przy wejściu do terminala mierzona jest temperatura. W tym celu zainstalowane zostały specjalne bramki z cyfrowym termometrem: wystarczy przyłożyć nadgarstek do odpowiedniego czytnika i w kilka sekund można przekroczyć bramkę.

Dla bezpieczeństwa w całym terminalu pasażerskim krakowskiego lotniska wprowadzono oznaczenia oraz wygrodzenia pomagające zachować dystans między wszystkimi przebywającymi tam osobami. W terminalu ogólnodostępne są także płyny dezynfekujące i środki ochrony osobistej – na początek zainstalowanych zostało 25 stacji dezynfekujących oraz dwa maseczkomaty.

- Będziemy dostosowywać naszą infrastrukturę do zmieniających się potrzeb. Podróżni zobowiązani są cały czas do utrzymania dystansu sanitarnego według powszechnie obowiązujących zaleceń, a w terminalu lotniska oraz na pokładach samolotów obowiązkowe jest używanie maseczek – podkreśla prezes Włoszek.

Budowa zakopianki na odcinku Lubień - Rabka.

Budowa ekspresowej zakopianki. Zobacz jak wygląda postęp pra...

W zeszłym roku krakowskie lotnisko obsłużyło rekordowe ponad 8 milionów pasażerów, w styczniu i lutym 2020 ustanowiło kolejne rekordy. Od połowy marca z powodu pandemii i związanych z nią rządowych zakazów terminal pasażerski stał jednak zamkniety, w kwietniu przez cały Kraków Airport przewinęło się zaledwie 52 pasażerów. W maju było ich w sumie 116. Przed rokiem o tej porze Kraków Airport obsługiwał po 700-800 tys. osób miesięcznie…

Łącznie od początku 2020 roku obsłużył 1 534 664 pasażerów, czyli prawie dwa razy mniej niż w ciągu pięciu miesięcy 2019 r.

- Wszyscy mamy nadzieję, że maj to ostatni miesiąc z tak nietypowymi danymi statycznymi, bo przecież Kraków Airport przed pandemią był tętniącym życiem miejscem łączącym ludzi, różne języki i kultury, wiele segmentów nauki czy biznesu. Miejscem pełnym pozytywnych emocji pasażerów lecących na wypoczynek, do pracy oraz tych powracających do domu, w rodzinne strony – mówi Radosław Włoszek.

Jak się zachować na lotnisku, czego przestrzegać w samolocie

– Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych dla lotnisk i linii lotniczych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – podkreśla Piotr Samson, prezes ULC.

Czy nowe procedury wydłużają czas pobytu na lotnisku? Czy trzeba na nie dotrzeć wcześniej niż przed pandemią? Raczej nie, zwłaszcza że na etapie odmrażania lotów nie będzie tłumów. W przypadku lotów krajowych ULC rekomenduje przyjazd na lotnisko około godziny przed planowanym wejściem na pokład.

W zasadzie po każdej czynności na lotnisku trzeba dokładnie dezynfekować dłonie. Boarding odbywa się z zachowaniem dystansu - wzywani są pasażerowie z poszczególnych rzędów (licząc od końca samolotu). Dzieje się to sprawnie.

Z powodu wprowadzonych przez ULC ograniczeń, w pierwszym etapie po wznowieniu połączeń LOT zabiera na pokłady swych maszyn maksymalnie 50 procent dopuszczalnej liczby pasażerów (połowa miejsc jest zatem wolna): są oni posadzeniu wedle wzoru szachownicy.

Podczas lotu personel pokładowy używa maseczek i rękawiczek. Pasażerowie są zobowiązani do zakrywania maseczkami ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy jest ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski są serwowane wyłącznie w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Korki wróciły na krakowskie ulice

Koniec pustych ulic. W Krakowie znów tworzą się duże korki!

Dystans trzeba zachować także podczas wysiadania z samolotu i później, podczas odbioru bagażu. Ułatwiają to żółte linie.

Nowe zasady w Kraków Airport

W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu lotów komercyjnych wyłącznie dla ruchu krajowego Kraków Airport informuje, że od 01.06.2020 r. obowiązują następujące zmiany w funkcjonowaniu terminalu pasażerskiego oraz obsługi pasażerów na lotnisku:
1. Terminal pasażerski będzie dostępny dla pasażerów odlatujących na trzy godziny przed rozkładową godziną odlotu ich rejsu.
2. Dostęp do terminalu możliwy będzie tylko dla pasażerów po okazaniu służbom lotniska dokumentu uprawniającego do podróży (karta pokładowa lub potwierdzenie rezerwacji).
3. Czynne będą tylko główne wejścia do terminalu pasażerskiego, zamknięte wejścia zostaną stosownie oznaczone.
4. Punktu gastronomiczne i handlowe będą funkcjonować w ograniczonym zakresie.
5. Ze względów bezpieczeństwa wszystkich użytkowników terminalu obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i przestrzeganie standardów zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
6. Przy wejściu do terminalu wszystkim pasażerom będzie mierzona temperatura.
7. W terminalu dostępne będą bezdotykowe punkty do dezynfekcji rąk.
8. W terminalu dostępne będą także automaty vendigowe, w których pasażerowie będą mogli zaopatrzyć się w niezbędne maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji rąk.
9. Dedykowane oznaczenia pomogą wszystkim w zachowaniu odpowiedniego dystansu i pozwolą na sprawną obsługę przez pracowników lotniska.
10. Salony Business Lounge będą nieczynne.
11. Usługa VIP w Kraków Airport jest ponownie dostępna.

W razie jakichkolwiek pytań, pasażerom służyć będą pomocą pracownicy Informacji lotniskowej krakowskiego lotniska.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski