Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balon będzie zmieniał kolory i świadomość krakowian

Anna Agaciak, (AM)
Balon będzie się świecił na czerwono, gdy zostanie ogłoszony alarm smogowy
Balon będzie się świecił na czerwono, gdy zostanie ogłoszony alarm smogowy Fot. ANNA KACZMARZ
Środowisko. Jesienią balon widokowy nad Wisłą włączy się w kampanię antysmogową i stanie się sygnalizatorem jakości powietrza.

Krakowski balon widokowy stanie się drugim balonem na świecie – po paryskim – który będzie informował o smogu. Władze Krakowa i Małopolski, a także Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska podpisały list intencyjny w sprawie wykorzystania go do informowania o jakości powietrza w mieście i okolicach.

Na przełomie września i października czasza balonu zostanie całkowicie zmieniona. Będzie świeciła się na zielono, gdy powietrze będzie czyste, na pomarańczowo, gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone i na czerwono – gdy trzeba będzie ogłosić alarm smogowy.

– Szukamy teraz partnerów finansowych dla tego projektu – mówi Marek Kufel, prezes firmy HiFlyer Polska, która jest właścicielem balonu widokowego nad Wisłą. – Liczymy m.in. na firmy energetyczne, jak Tauron. Wkrótce będzie gotowy projekt czaszy, który zostanie przedstawiony konserwatorowi zabytków i plastykowi miasta.

Balon stanie się sygnalizatorem jakości powietrza w mieście, ale będzie realizował także zadania edukacyjne. Właśnie obok balonu będą odbywać się lekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcone zanieczyszczeniu powietrza. Przy balonie mają być także rozdawane ulotki informujące, jak każdy z nas może się przyczynić do poprawy powietrza.

– Kierowca, który będzie przejeżdżał ulicą M. Konopnickiej i zobaczy pomarańczowy balon, uświadomi sobie, jak zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Być może wspólnie z rodziną uzna, że lepiej z samochodu przesiąść się na tramwaj lub do ekologicznego autobusu, aby nie pogarszać sytuacji – ma nadzieję Marek Kufel.

Dodatkowo na gondoli balonu zacznie od jesieni pracować stacja pomiarowa badająca powietrze na różnych wysokościach i przy różnych kierunkach wiatru. Będzie mierzyć m.in. obecność PM 1 w powietrzu, czyli najmniejszych i najbardziej szkodliwych pyłów.

Ponieważ balon widokowy może stać na bulwarach obok mostu Grunwaldzkiego jedynie do końca 2015 roku, już prowadzone są rozmowy z władzami miasta o nowej lokalizacji.

Wiceprezydent Elżbieta Koterba włączyła się w poszukiwania nowego miejsca dla platformy. Balon ma nie zakłócać przestrzeni miejskiej, ale jednocześnie stanąć w podobnej odległości od Rynku i Starego Miasta jak obecnie.

Pomysł na informowanie o smogu właśnie w taki sposób podoba się krakowskim radnym. – Przedtem trzeba jednak przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną na temat tego, co oznaczają kolory balonu – mówi Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii Rady Miasta.

Jego zdaniem teren na Wisłą to nie powinno być jedyne miejsce, w którym krakowianie mogliby się dowiedzieć, jak bardzo jest zanieczyszczone powietrze. – Takie informacje powinny być codziennie publikowane na stronie Magicznego Krakowa, prowadzonej przez magistrat – uważa Paweł Ścigalski.

Na razie można je znaleźć na stronach internetowych WIOŚ, Krakowskiego Alarmu Smogowego i Urzędu Marszałkowskiego. – Nie widzę przeszkód, aby pojawiły się także na stronie Urzędu Miasta – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski