Banki BZ WBK i ING będą zwracać klientom pieniądze. Tak...

Banki BZ WBK i ING będą zwracać klientom pieniądze. Tak nakazał UOKiK

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Banki BZ WBK i ING będą zwracać klientom pieniądze. Tak nakazał UOKiK

©pixabay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał Bankowi Zachodniemu WBK oraz ING Bankowi Śląskiemu wypłacenie rekompensat swoim klientom. Dlaczego? Jak tłumaczy portal Bankier.pl: w obu przypadkach sprawa dotyczy opłat za konta i karty płatnicze.
Banki BZ WBK i ING będą zwracać klientom pieniądze. Tak nakazał UOKiK

©pixabay

O co chodzi? Jak informuje Bankier.pl, chodzi o formę informowania klientów o zmianie w taryfie opłat za prowadzenie konta, czy też posiadanie kart. Bank Zachodni WBK informował o tym za pośrednictwem bankowości internetowej albo przesyłając klientom do domy płyty CD ze szczegółowymi informacjami. Zdaniem UOKiK był to właśnie błąd, bo bank nie przedstawiał klientom podstawy prawnej oraz okoliczności towarzyszących wprowadzanym zmianom.

BZ WBK zwróci pieniądze. Jak i komu?
O rekompensatę od banku mogą ubiegać się te osoby, których produkty podrożały w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 lipca 2016 r (nadal korzystają z tego produktu), a bank o zachodzących zmianach poinformował ich w niewłaściwy sposób.

O rekompensatę mogą ubiegać się także klienci, którzy zostali obciążeni prowizją za przewalutowanie transakcji kartowej wyższą niż 100 zł oraz klienci, którzy po wprowadzeniu podwyżek nie uzyskali obniżenia lub zwolnienia z innej opłaty lub prowizji lub nie uzyskali innej bezpłatnej usługi płatniczej.

O zwrot pieniędzy mogą ubiegać się posiadacze kart debetowych i kredytowych.

Jak informuje Bankier.pl, rekompensaty będą wypłacane najpóźniej do 12 stycznia przyszłego roku. Klienci korzystający ze starych kont przejętych jeszcze po Kredyt Banku - Ekstrakonto Profil Aktywny i Ekstrakonto Profil Ambitny – mogą odzyskać 108 zł lub połowę tej kwoty, jeśli byli uprawnieni do 50 proc. zniżki za prowadzenie rachunku. Natomiast posiadacze kart debetowych Visa i Maestro mogą wnosić o rekompensatę w wysokości 286,53 zł z tytułu wprowadzenia prowizji za przewalutowanie transakcji, natomiast posiadacze kart Mastercard – 379,40 zł

Komu odda pieniądze ING Bank Śląski?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że ING Bank Śląski niewłaściwie naliczał opłaty miesięczne za posiadanie karty debetowej.

Karta miała być darmowa, jeśli klient w każdym miesiącu wykona kartą transakcje na określaną kwotę. Problem pojawiał się wtedy, gdy do transakcji dochodziło pod koniec miesiąca, a bank zwyczajnie nie zdążył ich rozliczyć. W takich sytuacjach często niesłusznie pobierał pieniądze od swoich klientów.

Bankier.pl podpowiada, że możliwość otrzymania zwrotu dotyczy wszystkich klientów, którzy do 20 września 2018 r. zgłoszą wniosek o zwrot opłaty.

ING Bank Śląski będzie zwracał opłaty miesięczne za karty: Visa Zbliżeniowa, Visa NFC, Debit MasterCard Zbliżeniowa, które pobrał pomiędzy 1 lutego 2017 r. a 31 marca 2018 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
..........................

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Jeszcze za tego żubra niech się wezmą ,opłaty za wszystko jakąś mega lichwa,oczywiście dotyczy starszych umów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ING

Woman_in_black (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Pewnie bo bank ING jest bankiem CHARYTATYWNYM. Cóż za błędy nieczytania ze zrozumieniem trzeba płacić. W Tabeli Opłat i Prowizji wyraźnie było napisane, że transakcje muszą być rozliczone i...rozwiń całość

Pewnie bo bank ING jest bankiem CHARYTATYWNYM. Cóż za błędy nieczytania ze zrozumieniem trzeba płacić. W Tabeli Opłat i Prowizji wyraźnie było napisane, że transakcje muszą być rozliczone i zaksięgowane przed końcem okresu rozliczeniowego. Dodatkowo bank ING nie rozlicza transakcji z opóźnieniem bo zgodnie z Regulaminem dotyczącym Kart debetowych jest zawarta informacja o rozliczeniu transakcji wykonanych kartą do 11 dni kalendarzowych. Dużo zależy od terminala płatniczego tudzież właściciela bankomatu, kiedy prześle do banku ING informacje o rozliczeniu transakcji. Czasami jest to jeden dzień, dwa dni a czasami trzeba czekać tydzień! Tyle w temacie :) Pozdrawiam zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BZ WBK

Hiszpan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

BZ WBK musiał jakoś zarobić na odprawę dla Morawieckiego.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo