Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2022 w Kopalni Soli w Wieliczce: szyb Daniłowicza w nowej odsłonie, górnicze odznaczenia, pamiątkowa tablica

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Barbórka 2022 w Kopalni Soli w Wieliczce. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w podziemnej kaplicy św. Kingi oraz komorze Warszawa. Nie zabrakło wyróżnień dla zasłużonych górników
Barbórka 2022 w Kopalni Soli w Wieliczce. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w podziemnej kaplicy św. Kingi oraz komorze Warszawa. Nie zabrakło wyróżnień dla zasłużonych górników zdjęcia: Rafał Stachurski
Barbórka to uświęcona wiekami tradycja - dla górników dzień oczekiwany i uroczyście obchodzony. Tegoroczne świętowanie w Kopalni Soli w Wieliczce było szczególne: po dwóch trudnych latach pandemii – które „zagospodarowano” m.in. na intensywne prace górnicze – solne podziemia odbudowują ruch turystyczny. Barbórka to okazja do wręczeniem pracownikom kopalni odznaczeń, górniczych stopni i szpad, a także czas podsumowań.

Barbórkowe spotkanie 2022 rozpoczęło się od poświęcenia szybu Daniłowicza, który, po trwającym rok remoncie, od niedawna znów służy turystom odwiedzającym wielickie podziemia. Prace „w Daniłowiczu” trwały od jesieni 2021 roku i polegały m.in. na wymianie do głębokości 30 metrów zniszczonej drewnianej obudowy szybu na nową oraz zabezpieczeniu jej przed dopływem słodkiej wody (wykonano hydroizolację i drenaż).

Z okazji Barbórki 2022 prezes wielickiej kopalni Paweł Nowak wraz z metropolią krakowskim arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, odsłonili uroczyście na nadszybiu szybu Daniłowicza pamiątkową tablicę, poświęconą tej inwestycji.

Przebieg barbórkowych uroczystości w podziemnej Wieliczce ustaliła tradycja. Świętowanie rozpoczyna się zawsze modlitwą w kaplicy św. Kingi, znajdującej się 101 m pod ziemią, a kolejnym punktem uroczystości jest barbórkowa akademia w komorze Warszawa. To ważne spotkanie, podczas którego zasłużonym pracownikom nadawane są odznaczenia: państwowe, resortowe, związkowe. Podczas Barbórki 2012 różnorodne wyróżnienia, m.in. Medale za Długoletnią Służbę, Krzyże Zasługi, Honorowe Szpady Górnicze, Medale Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, odebrało ponad 80 pracowników wielickiej kopalni.

- Kiedy sięgniemy do początków pracy górników w tutejszej kopalni: to nie byli niewolnicy. To byli ludzie wolni, którzy mieli swoje prawa, swoją pracę, która przynosiła im poczucie godności. Nie można wyobrazić sobie górników, którzy zstępując pod ziemię, nie mówią „Szczęść Boże”. Tworzy się tutaj pod ziemią szczególna więź z Bogiem i Jego Świętymi. Kopalnia w Wieliczce jest tego niewiarygodnie pięknym i przejmującym świadectwem – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii uroczystej barbórkowej mszy św. w kaplicy św. Kingi, której oprawę muzyczną zapewniło wielickie Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, obchodzące w tym roku 150-lecie istnienia.

W Kopalni Soli w Wieliczce rok 2022 upłynął na intensywnych pracach górniczych oraz odbudowie ruchu turystycznego, który po dwóch pandemicznych latach wraca do normy. 30 listopada podziemną trasę zwiedził milionowy w tym roku turysta.

Zwiedzający kojarzą wielicką kopalnię przede wszystkim z niezapomnianą Trasą Turystyczną. Aby taka kopalnia była – urokliwa i bezpieczna - dba wielicka załoga.

- Za niezawodnością maszyny wyciągowej, za sprawną i przepisową organizacją zwiedzania czy lśnieniem solnych żyrandoli - stoi całe mnóstwo pracy, wysiłku, troski, zaangażowania, odpowiedzialności, wrażliwości, wiedzy, doświadczenia… Turyści często pozostają nieświadomi tego, ile trzeba starań, żeby mogli odbyć jedną z najpiękniejszych w swoim życiu wycieczek. Ile osób musi każdego dnia roku, nieprzerwanie od świtu do zmierzchu i od zmierzchu do świtu pracować, aby kopalnia była miejscem bezpiecznym, komfortowo udostępnionym, chronionym jako bezcenne dziedzictwo z Listy UNESCO. Dziękuję Załodze za jej całoroczny trud! - powiedział Paweł Nowak podczas Barbórki 2022.

Z okazji górniczego święta do pracowników wielickiej kopalni życzenia i gratulacje płynęły z wielu stron, m.in. od Prezesa Rady Ministrów oraz władz Małopolski i powiatu wielickiego.

Żyjąca na przełomie III i IV w. św. Barbara z Nikomedii nazywana jest często „świętą od miecza”. Dlaczego patronką górników została właśnie ona? Odpowiedź można znaleźć w historii jej życia. Barbara - więziona w ciemnej wieży, stracona za wiarę przez własnego ojca (według hagiografów ściął ją mieczem) - poznała, czym są lęk i mrok.

W średniowieczu św. Barbara należała do czternastu orędowników opiekujących się światem. Odwoływali się do niej ludzie ciężkiej i niebezpiecznej pracy. W XIII lub XIV stuleciu za patronkę obrali sobie Barbarę górnicy – najpierw w Czechach słynących ze srebra z Kutnej Hory, natomiast w Polsce nastąpiło to wiekach XVII-XVIII.

Od połowy XVIII stulecia Barbórka jest obchodzona w Polsce 4 grudnia.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski