Barcelona pobiła rekord Realu Madryt

Jerzy Filipiuk
W ostatnim meczu 27. kolejki ligi hiszpańskiej broniąca mistrzowskiego tytułu Barcelona rozgromiła na wyjeździe Rayo Vallecano 5:1.

„Barca” umocniła się na pierwszym miejscu w tabeli. Ma o osiem punktów więcej od Atletico Madryt i o dwanaście od Realu Madryt. Do zakończenia rozgrywek La Liga pozostało jeszcze jedenaście kolejek spotkań.

Barcelona zanotowała 35. mecz bez porażki, poprawiając rekord Realu Madryt z sezonu 1988/1989, gdy „Królewskich” prowadził trener Leo Beenhakker.

Trzy bramki strzelił Lionel Messi – w 23, 53 i 72 minucie. Pierwszą – wykorzystując podanie Neymara, drugą – dobijając piłkę odbitą od słupka po strzale Luisa Suareza, trzecią – w sytuacji sam na sam z bramkarzem Juanem Carlosem.

Prowadzenie dla gości uzyskał w 22 min Ivan Rakitić, który wykorzystał błąd Carlosa (wypuścił piłkę z rąk po dośrodkowaniu). W 57 minucie, przy stanie 0:3, po centrze Bebe celnie z bliska główkował Manucho. Wynik meczu w 86 minucie ustalił, także głową, Arda Turan, dla którego był to pierwszy gol strzelony w barwach „Barcy”.

W 68 minucie rzutu karnego, podyktowanego za faul, nie wykorzystał Suarez (jego strzał obronił Carlos). To już ósma „jedenastka” zmarnowana przez graczy „Dumy Katalonii” w tym sezonie (na 18 podyktowanych dla nich).

Rayo kończyło mecz w... dziewiątkę. Czerwone kartki zobaczyli bowiem w 42 minucie Diego Llorente i w 68 minucie Manuel Iturra. Obaj za faule na odpowiednio Rakiticiu i Sergio Busquetsie.

Czołówka najlepszych strzelców La Liga: Suarez – 25, Cristiano Ronaldo (Real M.) - 23, Karim Benzema (Real M.) i Messi – po 19, Neymar – 18 bramek.