Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo dobra noc

DD
Wakacje to odpoczynek i zabawa. Jednak nie wszystkie dzieci cieszy perspektywa wyjazdu. W domu zostanie większość z tych, którzy borykają się z problemem moczenia nocnego.

wzbrania się przed wyjazdem na kolonie i obozy,

   Moczenie nocne jest najczęstszym - po schorzeniach alergicznych - przewlekłym problemem zdrowotnym u dzieci. Badania dowiodły, że problem ten dotyka blisko 300 tys. dzieci w Polsce. Moczenie nocne jest często bagatelizowane, gdyż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia bądź życia pacjenta. Panuje pogląd, że jest jedynie niewinną dolegliwością i chyba właśnie dlatego nie poświęca mu się należytej uwagi. Powszechna jest opinia, że moczenie nocne jest tylko nieprawidłowym nawykiem lub nawet lenistwem dziecka. Moczące się dziecko
   obawiając się reakcji otoczenia na jego problem. - Należy pamiętać, że dzieci często są bardzo bezwzględne w ocenie swoich rówieśników. Dziecko moczące się narażone jest na odrzucenie i represje w środowisku, jest zawstydzane, poniżane - mówi dr Grzegorz Paruszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "Dobra Nocka".
   Stowarzyszenie od ponad roku informuje o przyczynach i leczeniu moczenia nocnego oraz pomaga rodzicom w całej Polsce dotrzeć do lekarzy specjalistów, którzy mogą pomóc moczącemu się dziecku. - Kontaktują się z nami osoby z całej Polski, poszukując pomocy. Każdego staramy się skierować do najbliższego lekarza specjalisty - dodaje dr Paruszkiewicz.
   Jednym z nich jest doktor Elżbieta Wierzchowska, ordynator Oddziału Chorób Tkanki Łącznej, Neurologii i Nefrologii w krakowskim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, która na co dzień spotyka się z problemem moczenia nocnego. - Z mojego doświadczenia wynika, że problem jest duży. Właśnie przed wyjazdami na wakacje zgłasza się do nas sporo rodziców z dziećmi moczącymi się w nocy - mówi.
   W chwili obecnej duża liczba moczących się dzieci nie trafia do lekarza lub zgłasza się zbyt późno. Jest to spowodowane przeświadczeniem, że można spokojnie czekać, aż moczenie samo przejdzie. Rzeczywiście, w większości wypadków dzieci "wyrastają" samoistnie z moczenia nocnego. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi, ponieważ nie ma tutaj żadnej reguły.
   - Wśród wielu rodziców panuje przekonanie, że moczenie ich dziecka jest konsekwencją sytuacji występujących w życiu rodzinnym, np. konfliktów, błędów wychowawczych, separacji. Wtedy dominuje poczucie winy oraz uczucie wstydu przed udaniem się do lekarza. Tymczasem badania epidemiologiczne, prowadzone na dużych grupach dzieci, nie potwierdziły związku między pierwotnym moczeniem nocnym a stresem psychicznym u dziecka, stosunkami panującymi w rodzinie bądź warunkami socjoekonomicznymi. Gdy nawrót moczenia nocnego wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia (następne dziecko w rodzinie, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, szkoły itp.), to można brać pod uwagę zaburzenia emocjonalne. Jednak nawet w takich sytuacjach należy w pierwszej kolejności wykluczyć inne przyczyny moczenia - podkreśla doktor Elżbieta Wierzchowska i zwraca zwraca uwagę na pewne

objawy, których nie należy lekceważyć.

   Do lekarza pierwszego kontaktu koniecznie należy się zgłosić, kiedy dziecko ukończyło 4. rok życia i nadal się moczy (w tygodniu jest przeciętnie więcej "nocy mokrych" niż suchych), moczeniu nocnemu towarzyszy moczenie dzienne, dziecko ma okresowo zwyżki temperatury ciała bez wyraźnej przyczyny, moczenie nocne pojawia się po okresie prawidłowej kontroli oddawania moczu.
   Lekarz powinien zalecić serię badań, a następnie skierować do specjalisty. Może jednak pojawić się problem. Dr Wierzchowska uważa, że edukowanie samych rodziców to za mało. Bardzo istotną sprawą jest uświadomienie problemu lekarzom. - Moczenie nocne jest schorzeniem nadal nie docenianym przez lekarzy pierwszego kontaktu. Większość pacjentów przychodzi bezpośrednio do nas, a my jesteśmy zmuszeni do kierowania ich na specjalistyczne badania. Wydłuża to znacznie kurację - wyjaśnia.
   Dlatego jednym z zasadniczych zadań stojących przed Stowarzyszeniem "Dobra Nocka" jest edukacja lekarzy pierwszego kontaktu. - Naszym celem jest szersze poinformowanie lekarzy pierwszego kontaktu o problemie i sposobach leczenia. Lekarze rodzinni powinni wiedzieć, jakie badania należy przeprowadzić przed skierowaniem pacjenta do nas - wskazuje dr Elżbieta Wierzchowska.
   Jak przekonują specjaliści, moczenie nocne można wyleczyć. Problem najczęściej jest spowodowany przez zmniejszenie pojemności pęcherza oraz zwiększoną ilość moczu nocnego. Obie przyczyny można leczyć farmakologicznie w bezpieczny sposób. W obu przypadkach kuracja trwa 3 - 4 miesiące, a poprawa jest widoczna już po kilku dniach. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski