"Bardzo drogi Senat"

Redakcja
Nie jest prawdą - jak napisał red. Włodzimierz Knap w artykule "Bardzo drogi Senat", iż "utrzymanie jednego senatora kosztuje społeczeństwo polskie w ciągu roku 1,3 mln zł, podczas gdy na jednego posła w tym samym czasie wydajemy 761 tys. zł oraz że 100 senatorów ma do dyspozycji blisko 130 mln zł".

   W ustawie budżetowej na 2005 r. (Dziennik Ustaw RP z 29 grudnia 2004 r.) dla Kancelarii Senatu określono wydatki ogółem w wysokości 123 mln 009 tys. zł. Na funkcjonowanie Senatu (Ustawa budżetowa część 03, rozdział 75101 - urzędy naczelne organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa) w 2005 roku zaplanowano 74 mln 694 tys. zł, czyli na jednego statystycznego senatora - 746,9 tys. zł, a więc ok. 15 tys. zł mniej niż na posła. A zatem koszty utrzymania zarówno senatora, jak i posła są podobne, ponieważ zasady i tryb wypłaty diet parlamentarnych, uposażeń senatorom i posłom oraz zasady funkcjonowania biur senatorskich i poselskich określa ta sama ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996 roku wraz z późniejszymi zmianami.
   W części 03 ustawy budżetowej dotyczącej Kancelarii Senatu rozdział 75195 - opieka nad Polonią i Polakami za granicą, jest zaplanowana kwota w wysokości 48 mln 315 tys. zł na opiekę nad Polonią. Środki te Senat przeznacza na szeroko rozumiane zadania inwestycyjne i programowe związane z podtrzymywaniem tożsamości narodowej Polaków za granicą, jak np. naukę języka polskiego, organizowanie festiwali, imprez sportowych, kolonii dla dzieci, wydawanie prasy polskiej i emisję audycji radiowych, a także na budowę i remont szkół i obiektów kultury polskiej. Ta część budżetu Kancelarii Senatu nie ma żadnego związku z kosztami utrzymania Senatu i senatorów.
   Nie jest też prawdą, że "senatorowie nie wykazują się zbyt wielką aktywnością". Zasadniczym zadaniem Senatu jest stanowienie dobrego prawa. W obecnej kadencji Senat odbył 80 posiedzeń, w czasie których zgłoszono 6038 poprawek do rozpatrywanych ustaw. Z 5926 poprawek, które Sejm do tej pory rozpatrzył - przyjęto 4974 poprawki, czyli 84 proc. Zestaw tych liczb daje - jak sądzę - najlepszą odpowiedź na pytanie, czy dzięki Senatowi powstaje lepsze prawo i czy społeczeństwu opłaca się ponosić koszty na utrzymanie Senatu, które wynoszą 1 zł 96 groszy rocznie w przeliczeniu na statystycznego Polaka.
   Z poważaniem
WICEDYREKTOR
ZDZISŁAW IWANICKI
KANCELARIA SENATU
BIURO PREZYDIALNE
DZIAŁ PRASOWY

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie