Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo subiektywny przewodnik po labiryncie pełnym półek

Łukasz Gazur, Urszula Wolak, Wacław Krupiński, Paweł Gzyl, Monika Jagiełło
Olga Tokarczuk powraca po kilku latach milczenia z nową książką
Olga Tokarczuk powraca po kilku latach milczenia z nową książką fot. Mikołaj Nowacki
Książka. Dziennikarze działu kultury „Dziennika Polskiego” przeanalizowali program tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki. Wybrali dla Was najciekawsze stoiska wydawnictw, lektury, spotkania z autorami. Zapraszamy na weekend w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej 9

Łukasz Gazur
1.**Niedziela, 26 października, godz. 12, stoisko D16.** Olga Tokarczuk przemówiła. Po 5 latach wydała nową książkę – „Księgi Jakubowe”. To opowieść o żydowskim Mesjaszu imieniem Frank, żyjącym na Podolu w XVIII wieku. To rzecz o wielokulturowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, intelektualnych wyzwaniach i religijnym przewrocie. To wystarczy, by przekonać, że spotkanie z Olgą Tokarczuk jest z kategorii obowiązkowych.

2.**Sobota, 25 października, godz. 14, stoiska C53. **Jacek Dehnel to dziś jeden z najbardziej znanych polskich ludzi słowa. Tym razem będzie podpisywał swą najnowszą książkę „Matka Makryna”, inspirowaną życiem jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego romantyzmu – Makrynie Mieczysławskiej. Traktowano ją na emigracji niczym męczennicę unickiego Kościoła, ale w rzeczywistości była... hochsztaplerką. Jednak pod płaszczem historii kryje się prawda o gorsecie ściskającym kobiety w patriarchalnym społeczeństwie.

3.**Sobota, 25 października, godz. 14, stoisko D16. **Szczepan Twardoch, kolejna młoda gwiazda polskiej literatury. Jego „Morfina” to opowieść o Willemannie, lwie salonowym przedwojennej Warszawy, niestroniącym od używek, bawiący się w Adrii i przesiadujący w Ziemiańskiej. To pół-Polak pół-Niemiec, a do tego jeszcze półmężczyzna, półartysta, półmąż, pół... Ciekawa rzecz o tożsamości.

4.**Sobota, 25 października, godz. 11, stoisko C31. **Maria Czubaszek jest jak Stańczyk w spódnicy, skrojony na miarę XXI wieku. Bawią nas jej teksty i komentarze, ale w potoku śmiechu sporo jest życiowej mądrości. Tym razem autorka podpisuje książkę „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. To wspomnienia życia zawodowego i towarzyskiego (a było bujne!) w PRL-u, zakrapiane jazzem – i nie tylko. Mają swój urok.

5.**Stoisko B21 i **D14. Książka może być dziełem sztuki – na różnych poziomach. Krakowskie wydawnictwo Karakter (B21) słynie z tego, że „wydaje, co mu się podoba”. Strzał w dziesiątkę. Obok genialnych tekstów Susan Sontag pojawiły się choćby reportaże (sic!) o architekturze PRL-u albo albumy o typografii. Z kolei Wydawnictwo Kurtiak i Ley prezentuje tomy będące bibliofilskimi wydaniami. Takie, które są prawdziwą ozdobą każdej kolekcji. Zresztą, skoro ich wydawnictwa otrzymał Jan Paweł II, a prezydent Bronisław Komo-rowski bierze je ze sobą jako prezenty dyplomatyczne, to chyba wystarczy za rekomendację.

Urszula Wolak
1.**Piątek, 24 października, w **godz. 11 – 12, stoisko C30. Andrzeja Maleszkę uwielbiają nie tylko młodzi, ale i dojrzali czytelnicy. Spotkanie z twórcą cyklu powieści „Magiczne drzewo” z pewnością będzie obfitowało w opowieści, w których rzeczywistość splatać się będzie ze światem fantazji.

2.**Niedziela, 26 października, w **godz. 12 – 13, stoisko C30. Mistrz kryminału, Marek Krajewski opowie o kulisach swojej pracy i najnowszej książce „Władcy liczb”, traktującej o kolejnym, emocjonującym i obfitującym w krwawe wydarzenia śledztwie Edwarda Popielskiego.

3.**Niedziela, 26 października, w **godz. 12 – 13, Sala Lwów A. Wyjątkowe spotkanie z laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, którego nazwisko poznamy w sobotę, późnym wieczorem. Wśród nominowanych znaleźli się Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Mariusz Grzebalski, Julia Hartwig i Michał Sobol.

4.**Niedziela, 26 października, godz. 11, stoisko C30.** Maciej Stuhr, który spotka się ze swoimi sympatykami, z pewnością nie uniknie pytań o swojego, równie znanego, ojca. Nigdy zresztą nie dystansował się od niego. Ostatnio wystąpił w jego filmie „Obywatel”.

5.**Niedziela, 26 października, w **godz. 14 – 15, sala Budapeszt AB. Viktor Horváth będzie promował „Tureckie lustro”. Węgierski pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2012, gość tegorocznego Festiwalu Conrada, przedstawi kulisy swojej pracy nad powieścią, której akcja rozgrywa się w XVI wieku na terenie dzisiejszych Węgier.

Wacław Krupiński
1.**Sobota, 25 października, godz. 16, stoisko D36. Korespondencja dwóch borzęcinian Sławomira Mrożka i Józefa Barana składa się na tom „Scenopis od wieczności”, wydany przez Zysk i S-ka. Józef Baran będzie podpisywał ów przygotowany przez siebie tom właśnie na targach. Dla fanów obu twórców lektura obowiązkowa, bo dopełniająca ich twórczość. 2.**Sobota, 25 października, godz. 14, stoiska B81, B82. Prof. Jan Woleński, wybitny krakowski filozof i logik w rozmowie z Jolantą Workowską, Jackiem Prusakiem i Sebastianem Kołodziejczykiem, zatytułowanej „Wierzę w to, co potrafię zrozumieć”, wyjaśnia, co sądzi o religii, przewrotnie zastanawia się, czy to Bóg wybrał go na ateistę, jak i tłumaczy swą słabość do pięknych kobiet. Spotkanie z mądrym, dojrzałym mężczyzną zawsze ma sens.

3.**Sobota, 25 października, godz. 12, stoisko A10. **Polecam też sobotnie spotkanie na targach z prof. prof. Jerzym Bralczykiem, Janem Miodkiem i Andrzejem Markowskim. W czasie, gdy język upada, jak obyczaje, refleksje o polszczyźnie tych, którzy zajmują się nią zawodowo, niech podziałają ożywczo, bo że ozdrowieńczo, nie mam złudzeń.

4.**Sobota, 25 października, godz. 12, stoisko D10. **Zebrane z wielu lat rozmowy wybitnej poetki Julii Hartwig i Jarosława Mikoła-jewskiego zebrały się na tom „Największe szczęście, największy ból” Wydawnictwa a5. Warto przyjść na targi po autografy, albo do Nowej Prowincji dzień wcześniej na godz. 19 na spotkanie z autorami.

5.**Sobota, 25 października, w **godz. 11–15, stoisko B1. Elementem piosenki też może być literatura, a na pewno tak jest w przypadku Hanki Wójciak, śpiewającej autorki, promującej na Targach swą świetną, i chwaloną, płytę „Znachorka”. Debiutancki krążek wydało Radio Kraków i to na jego stoisku będzie okazja do spotkań z tą utalentowaną artystką.

Paweł Gzyl
1.**Piątek, 24 października, w **godz. 14 – 14.50, stoisko C35. Katarzyna Walentynowicz będzie podpisywać książkę „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim”, wydaną przez Bellonę. Aby w pełni odmalować fenomen twórczości „barda Solidarności”, autorka przeprowadziła wywiady z różnymi osobami, ważnymi dla Kaczmarskiego na kolejnych etapach jego życia.

2.**Piątek, 24 października, w **godz. 16–17, stoisko D84. Przez wiele lat Wacław Klag był fotoreporterem „Dziennika Polskiego”. Jego „Blaski i nędze życia w PRL” zawiera ponad 300 znakomitych zdjęć, opatrzonych obszernymi podpisami, które starszym przypomną czasy komunistycznej Polski.

3.**Sobota, 25 października, w **godz. 10 – 13, stoisko C2. Również Szymon Wróbel pisał kiedyś do „Dziennika Polskiego”. Teraz możemy go spotkać na Targach Książki, gdzie będzie prezentował swoją publikację „Jego oczami, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze”. Książka zawiera rozmowy z przyjaciółmi i bratem słynnego filozofa.

4.**Sobota, 25 października, w **godz. 11 – 12, stoisko C30. Wszyscy znamy piosenki Jacka Cygana śpiewane przez najpopularniejszych polskich wokalistów. Tym razem możemy poczytać o jego barwnym życiu – w autobiografii „Życie jest piosenką”.

5.**Sobota, 25 października, godz. 14, stoisko D38 **Krakowskie wydawnictwo SQN zaprasza na spotkanie z krakowskim pisarzem Łukaszem Orbitowskim. Pretekstem jest książka „Zapiski nosorożca”. Tym razem to nie horror, ani science fiction, do których twórca nas wcześniej przyzwyczaił, ale... reportaż z Afryki.

Monika Jagiełło
1.**Sobota, 25 października, w **godz. 11.30 – 12.30, stoisko B16. Krzysztof Varga wciela się w rolę rodzinnego detektywa i antropologa zarazem. Pisarz o polsko-węgierskich korzeniach w książce „Czardasz z mangalicą” pochyla się nad duszą naszych bratanków. To historyczna podróż przez kuchnię do sedna węgierskiego serca, które nie zapomina o klęskach.
2.**Sobota, 25 października, od **godz. 12, stoisko A33. To wydawnictwo podnosi wysoko poprzeczkę na rynku książki dla dzieci. Dlatego nie będzie tu imiennych dedykacji – odwiedziny stoiska Dwóch Sióstr to pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców – i nie tylko. Podpowiemy jednak, że będzie okazja zdobyć autograf twórców książki „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” – Grzegorza Kasdepke’a, Tomka Kozłowskiego (w godz. 14–15). Dorota Kassjanowicz będzie z kolei podpisywać książkę „Cześć, wilki!” (w godz. 15–16).

3.**Sobota, 25 października, w **godz. 12 – 13, stoisko A5. Trudny temat wziął na warsztat Marek Łuszczyna. „Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami” to zbiór reportaży poświęconych historiom kobiet zamieszanych w zbrodnie, o których wszyscy sądzą, że zostały zamknięte, ucichły lub nie miały dalszego ciągu.

4.**Sobota, 25 października, w godz. 10 – 11.45, stoisko C32; w godz. 12–13, stoisko C59. **Podróżująca po świecie blondynka nie tylko przedziera się nieustannie przez „dżunglę życia”, ale znajduje też czas, żeby napisać o zdrowym odżywianiu. Na targach Beata Pawlikowska będzie opowiadać m.in. o książce „Moje zdrowe przepisy”.

5.**Niedziela, 26 października, w **godz. 13–14, stoisko D6. Ich książki odbiły się szerokim echem nie tylko w Szwecji. Polskim fanom kryminału szwedzkiego duetu Jerkera Erikssona i Hakana Sundquista, znanego szerzej pod pseudonimem Erik Axl Sund, przedstawiać nie trzeba. Autorzy będą na Targach podpisywać bestsellerową trylogię kryminalną „Obłęd”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski