Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo tanie grzanie

JM
Jeden z energooszczędnych domów w Skotnikach Fot. Janusz Michalczak
Jeden z energooszczędnych domów w Skotnikach Fot. Janusz Michalczak
Większość właścicieli domów jednorodzinnych z niepokojem oczekuje na rachunki za ogrzewanie. Tymczasem w Krakowie, a ściślej w Skotnikach, pojawiło się w ostatnich latach kilkanaście obiektów zużywających znikome ilości energii. Ich energooszczędne parametry budzą zdumienie w środowiskach eksperckich, również poza granicami kraju. Zbudowano je przy zastosowaniu tradycyjnych metod i trudno doszukać się w nich popularnych urządzeń w rodzaju pomp ciepła czy kolektorów słonecznych.

Jeden z energooszczędnych domów w Skotnikach Fot. Janusz Michalczak

BUDOWNICTWO. Energooszczędne walory domów budowanych w Skotnikach budzą zdumienie również poza granicami kraju

- Oceniam, że koszt ogrzewania naszego domu, który ma powierzchnię ok. 224 m kw., nie przekracza w sezonie zimowym 600 złotych, co daje kwotę ok. 100 złotych na miesiąc - stwierdza Arkadiusz Jacak, właściciel jednego z takich obiektów. - Rodzice mieszkają w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m kw. zbudowanym przed laty. Rachunki na ogrzewanie sięgają 800 złotych miesięcznie.


R E K L A M A    D E W E L O P E R Ó W

MIESZKANIOWY AS: Krakowskie Kamienice Herbowe

GP-Investmens: APARTAMENTY PRZY BULWARZE

**

248 Usługi Projektowe

**


Odporne na wzrost cen

Energooszczędne domy są budowane przez Ryszarda Wierzbickiego, automatyka, w przeszłości muzyka grupy Wawele, który ma na swoim koncie patenty oraz nowatorskie rozwiązania z dziedziny automatyki i odzysku ciepła. Budowę pierwszych, z zastosowaniem ścian trójwarstwowych oraz wielowarstwowych stropów, rozpoczął już przed 30 laty.

- Domami w Skotnikach zainteresowaliśmy się zupełnie przypadkowo, jako typową ofertą, szukając obiektu dla mamy, która mieszkała w bloku i miała trudności z pokonywaniem schodów. Informacje o walorach energetycznych tych budynków z początku nie docierały do mnie i podchodziłam do nich z pewną sceptycyzmem - mówią Róża Borecka i Ryszard Jałocha.

- W trakcie eksploatacji potwierdziło się jednak, że opłaty za ogrzewanie domu o powierzchni146 m kw. są zaskakująco niskie - na poziomie 60-80 złotych miesięcznie w sezonie grzewczym - mówi sąsiad Artur Kuzaj.

- Bardzo odpowiada mi, że mamy do czynienia z techniką, która nie zawodzi i nie wymaga skomplikowanej obsługi. Przykład ten pokazuje, jak ważna jest przy realizacji kultura techniczna - dodaje Róża Borecka.

600 zł za sezon

Artur Kuzaj, właściciel jednego ze skotnickich domów, który odnotowuje wszystkie pozycje z rachunków za ogrzewanie, twierdzi, że w jego przypadku płatności za cały sezon grzewczy nie przekraczały 600 zł.

- Początkowo dzieliłem się informacjami na temat swoich rachunków ze znajomymi, ale po jakimś czasie przestałem, gdyż widziałem, że budzą niedowierzanie - podkreśla Stanisław Sioła.

Kolejne obiekty, budowane w latach 2005-2006 zostały wzbogacone o dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wymiennik gruntowy.

Tanie grzanie

Dom jest wampirem energetycznym, który wykorzystuje energię mieszkańców i urządzeń AGD.

Powietrze przepływając przeciwprądowo przez dwie współosiowo umieszczone rury pozwala zimą na odzyskiwanie ciepła zgromadzonego w gruncie latem, w miesiącach letnich zaś dostarcza do niego chłodne powietrze. W systemie rekuperacji sprzężonym z okapem kuchennym odzyskuje się ciepło z połaci dachowej. - Mimo wzrostu ceny gazu nie mamy wyższych, co prawdopodobnie wynika z faktu, że budynek osuszył się i ma jeszcze mniejsze zapotrzebowanie na energię - stwierdzają Dorota i Wacław Muzykiewiczowie.

- Kiedy wyjechaliśmy z Krakowa na tydzień, wyłączając w budynku ogrzewanie, po powrocie temperatura spadła zaledwie o ok. 5 stopni C, mimo że na zewnątrz było minus 20 st. Gdy pojawia się u nas większa liczba gości temperatura we wnętrzu rośnie do 23-24 st. C., przy ustalonej na stałe na poziomie 21,5 st. - dodają sąsiedzi Agnieszka i Grzegorz Olszowikowie.

Technika budowania jest stale doskonalona przez Ryszarda Wierzbickiego. Obieg powietrza w nowo budowanych obiektach dokonuje się w trzech niezależnych strefach. Pierwszą z nich tworzy kuchnia, do której trafia powietrze ze zintegrowanych ze sobą: rekuperatora, połaci dachowej oraz okapu kuchennego. Drugą - sypialnie zasilane powietrzem z wymiennika gruntowego. Trzecią zaś - łazienki, gdzie wykorzystano skonstruowany przez Wierzbickiego rozdzielacz nadciśnieniowy, pozwalający na wymianę powietrza w każdej z nich oddzielnie. Domy, których parametrami interesują się fachowcy z Niemiec oraz Austrii tylko z pozoru przypominają typowe konstrukcje. Są hermetycznymi, budowlami o wysokiej izolacyjności. Wyeliminowano możliwości przedmuchiwania budynku i mostki cieplne.

Wampir energetyczny

W Europie w ostatnich latach sporo uwagi poświęca się domom pasywnym, które zużywają ok. 15 KWh/m kw. W przypadku domów w Skotnikach uzyskano korzystniejszy współczynnik - na poziomie 11-15 KWhm kw. Czy uzyskanie takiego wyniku wiąże się z dużymi dodatkowymi nakładami? Dodatkowy koszt wykonania urządzeń, które wchodzą w skład systemu odzysku ciepła i wentylacji nie przekracza 5 proc. ogólnych kosztów inwestycji, przy czym domy nie odbiegają swą ceną od oferowanych na rynku. - Dobrze zbudowany dom, którego budowa pozwala na odzysk ciepła, jest swoistym wampirem energetycznym, który wykorzystuje energię nie tylko mieszkańców, ale również innych źródeł - urządzeń AGD, oświetlenia i domowej elektroniki - podkreśla Ryszard Wierzbicki. - Obecnie jestem w trakcie realizacji obiektu, który będzie energetycznie samowystarczalny....

Janusz Michalczak

[email protected]

Ograniczanie strat ciepła

Dr Tomasz Kisilewicz, Instytut Materiałów i Konstrukcji Budowlanych PK: Ograniczenie strat cieplnych można zapewnić poprzez gruntowne zaizolowanie budynku. Gdy jest on już bardzo dobrze ocieplony, należy zadbać o redukcję strat ciepła w wyniku wentylacji do minimum. Pamiętajmy, że przynajmniej jedna czwarta znajdującego się w budynku mieszkalnym powietrza powinna być wymieniana co godzinę. Stąd stosowanie tzw. rekuperacja ciepła. Niektóre zasady pozyskiwania energii - przede wszystkim słonecznej - stosowane były już przed wiekami na zasadzie właściwego zorientowania budynku oraz znajdujących się na jego elewacji okien w kierunku południowym. Idea domów pasywnych, które parametrami odpowiadają obiektom realizowanym w Skotnikach, opiera się na wykorzystaniu dostępnej energii z zewnątrz, a także tej, która emitowana jest przez mieszkańców i rozmaite urządzenia. Kupowana jest tylko ok. jedna czwarta energii potrzebnej do ogrzania budynków.

(JM)

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski