Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo zawiłe wyjaśnienia fiskusa

Redakcja
"Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę...".

PODATKI. Polskie prawo podatkowe jest niezrozumiałe

Powyższy fragment pochodzi z "postanowienia" jednego z krakowskich urzędów skarbowych, które zostało wysłane podatnikowi - naszemu Czytelnikowi. Ten - długo się nie zastanawiając - zadzwonił do wspomnianego urzędu, aby zadać sakramentalne pytanie: "Ale... o co chodzi?!". Urzędnicy - już po ludzku - odpowiedzieli: "Chodzi o 8 złotych...".
Nasz Czytelnik twierdzi, że wyliczoną w tegororocznym zeznaniu PIT kwotę podatku przelał na konto urzędu skarbowego w ostatniej chwili (w ostatnim dniu kwietnia). Zaksięgowanie wpłaty nastąpiło jednak kilka dni później, a że kwota nie była mała, skarbowi urzędnicy naliczyli odsetki w wysokości 8 złotych. Nasz Czytelnik z otrzymanego "postanowienia" nie był w stanie zrozumieć, że wciąż pozostaje dłużnikiem fiskusa (w żadnym zdaniu owego pisma nie wspomniano o konieczności zapłacanie jakichkolwiek odsetek, choć kwotę wpłaconą przez podatnika rozbito w specjalnej tabeli na "należność główną" i "odsetki za zwłokę"). - Widząc tę tabelę, mogłem sądzić, że wszystko jest jak należy, a tymczasem mam kilka złotych długu wobec fiskusa - nasz Czytelnik był zdezorientowany.
Tak zwane postanowienia to zwyczajowa korespondencja urzędników skarbowych z podatnikami. Gdy sprawa staje się sporna, podatnicy mogą wystąpić o interpretację podatkową. Magdalena Kobos - rzeczniczka resortu finansów, poinformowała nas, że w 2009 r. (do 10 lipca) wydano ponad 14,3 tys. interpretacji indywidualnych i 6 interpretacji ogólnych. Te pierwsze wydawane są w indywidualnych sprawach konkretnych podatników, którzy boją się nie tyle błędu w rozumieniu fiskalnych paragrafów, ile zupełnie innego zdania urzędników. Interpretacja indywidualna jest więc bezpieczną "podkładką" na wypadek rozbieżności w rozumieniu przepisów. Ponad 14 tys. interpretacji wydanych do lipca może sugerować, że będzie ich w 2009 r. więcej niż w ubiegłym roku (24,2 tys.).
Tylko w czerwcu br. wydano 116 indywidualnych interpretacji podatkowych. Ich treść doskonale pokazuje, jak bardzo zawiłe i niezrozumiałe jest prawo podatkowe.
"Czy prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce jako przedsiębiorca, mam obowiązek płacić równocześnie podatek w Rumunii w wysokości 10 proc. od kwot z wystawionych faktur?" - na tak zadane pytanie skarbowi urzędnicy odpowiedzieli (fragment interpretacji): "Stosownie do art. 12 ust. 4 umowy polsko-rumuńskiej postanowień ust. 1 i 2 niniejszego artykułu nie stosuje się, jeżeli właściciel należności licencyjnych, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie, z którego pochodzą należności licencyjne, działalność gospodarczą przez zakład w nim położony bądź wykonuje wolny zawód za pomocą stałej placówki tam położonej, a prawa lub majątek, z których tytułu wypłacane są należności licencyjne, rzeczywiście wiążą się z działalnością tego zakładu lub stałej placówki...".
Inny przedsiębiorca (dystrybutor energii elektrycznej) zadał pytanie: "Czy nielegalny pobór energii elektrycznej podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako zużycie energii elektrycznej..."? Fiskus - przygotowując interpretację i analizując stanowisko spółki dystrybucyjnej - rozważał m.in. istotę "posiadania" energii elektrycznej: "Istotne staje się więc pytanie, czy w wypadku nielegalnego poboru energii dochodzi do przeniesienia posiadania energii elektrycznej. Mając na uwadze istniejącą w doktrynie prawa cywilnego definicję "posiadania" może powstać istotna wątpliwość, czy nielegalny pobór energii spełnia definicję sprzedaży"...
Od 1 lipca 2007, indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są - w imieniu ministra finansów - przez dyrektorów czterech izb skarbowych (Poznań, Katowice, Warszawa i Bydgoszcz). W przypadku podatników z Małopolski interpretacje wydaje dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Opłata za wniosek wynosi 40 zł. Małopolanie powinni go wysyłać bezpośrednio do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku--Białej (ul. Traugutta 2a).
Jacek Świder
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski