Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bariery i udogodnienia dla niepełnosprawnych

Łukasz Razowski
Czasem wejście do budynku wymaga pomocy innych
Czasem wejście do budynku wymaga pomocy innych Fot. Łukasz Razowski
Niepołomice. Gimnazjaliści sprawdzili, jak trudne jest przemieszczanie się na wózkach inwalidzkich. Teraz przygotowują mapę miasta dla osób, które poruszają się na takich wózkach.

W ramach akcji Szkoła Równego Traktowania gimnazjaliści z Niepołomic sprawdzili, z jakimi barierami architektonicznym na co dzień muszą zmagać się niepełnosprawni mieszkańcy miasta.

Poruszając się na wózkach odwiedzili urzędy, sklepy, apteki instytucje kulturalne. W ten sposób chcą pokazać, co jeszcze trzeba zrobić w mieście, by ułatwić życie tym, którzy zmagają się z niepełnosprawnością.

- To była pierwsza część naszej akcji - wyjaśnia Małgorzata Juszczyk, nauczycielka z gimnazjum w Niepołomicach.

- Dziś poprosimy zarówno władze miasta, które wspierają nasze działania, jak i przedstawicieli m.in. firm zajmujących się opracowaniem udogodnień architektonicznych, by sami osobiście sprawdzili, jak to jest poruszać się na wózku.

Uczniowie, którzy byli w kilku miejscach w Niepołomicach, które trzeba odwiedzić, by załatwić najpilniejsze sprawy, stwierdzili, że poważnych barier nie ma zbyt dużo.

Ale zdarzają się drobne niedogodności, które dla zdrowego człowieka są niemal niezauważalne.

- Na przykład wjazd do sklepów jest przystosowany dla wózków, ale już wewnątrz okazywało się, że półki są rozstawione zbyt blisko siebie i nie da się przejechać - mówi Małgorzata Juszczyk. - Chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom, że czasem niewiele trzeba, by ułatwić osobom na wózkach życie.

Pod wrażeniem przebiegu akcji są sami biorący w niej udział wolontariusze. - Po raz pierwszy dane mi było osobiście sprawdzić, jak może wyglądać poruszanie się po mieście na wózku - mówi Artur Sendyka, uczeń niepołomickiego gimnazjum.

- Nie jest to proste, proszę mi wierzyć. Ale bardzo pocieszające było to, że mimo istnienia barier, ludzie chętnie pomagali i byli bardzo życzliwi.

Celem akcji będzie naniesienie na wirtualny plan miasta miejsc, które stanowią przeszkody, jak i tych, które są przyjazne. Tak powstanie mapa barier i udogodnień.

- Nie chcemy tylko wytykać braków, ale również pokazać, że już dużo zostało zrobione, by wszystkim żyło się lepiej w naszym mieście - zaznacza Małgorzata Juszczyk.

- Być może w ten pozytywny sposób uda nam się jeszcze bardziej zaktywizować ludzi do działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski