Barkom Każany Lwów w 14. kolejce PlusLigi siatkarzy wygrał w Bielsku-Białej z BBTS-em. To trzecie zwycięstwo beniaminka

Artur Bogacki
Joanna Urbaniec
W 14. kolejce PlusLigi siatkarzy sezonu 2022-2023 Barkom Każany Lwów pokonał na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. To trzecie zwycięstwo drużyny z Lwowa, reprezentującej też Kraków (tu gra w roli gospodarza).

BBTS Bielsko-Biała - Barkom Każany Lwów 0:3 (21:25, 31:33, 16:25)

BBTS: Gil, Hanes, Woch, Zawalski, Gergye, Cupković, Fijałek (libero) oraz Urbanowicz, Teklak (libero), Formela, Pujol, Siek.
Barkom Każany: Yenipazar, Tupczij, Firkal, Kvalen, Smoliar, Kanajew (libero) oraz Hołowen, Kuczer.

BBTS w tym sezonie jest zdecydowanie najsłabszą drużynę ekstraklasy (tylko 2 pkt). Dla plasującej się w dole tabeli ekipy z Lwowa, która spisuje się jednak lepiej, była to dobra okazja do poprawienia swojego bilansu. Udało się, beniaminek odniósł trzecie zwycięstwo, ma 14 punktów i zajmuje 13. miejsce w tabeli.

Mecz, rozegrany w środowy wieczór (7.12), lepiej zaczęli gospodarze (6:4), ale goście szybko się poprawili i to oni odskoczyli (7:10, 10:15). W końcówce bielszczanie zmniejszyli dystans do „oczka” (po raz ostatni - 20:21), lecz przełom nie nastąpił.

Druga partia była znacznie bardziej zacięta, choć długo niewiele na to wskazywało. Po wyrównanym początku Barkom Każany powiększył prowadzenie do 5 pkt - 9:14, by następnie stracić 7 „oczek” z rzędu! Po tym ciosie zespół się podniósł, a później znów roztrwonił przewagę (2 pkt).

W końcówce trzeba był grać na przewagi. Goście seryjnie marnowali setbole, miejscowi pierwszą taką szanse mieli dopiero przy wyniku 30:29, nie wykorzystali jej (akcję przyjezdnych skończył Julius Firkal). Bohaterem tej części meczu został Jonas Kvalen, który zdobył trzy ostatnie punkty dla „Nietoperzy” (dwa atakiem, a decydujący - blokiem).

Trzeci set bez historii - goście szybko objęli wysokie prowadzenie (1:6), utrzymywali dystans, a w drugiej połowie seta jeszcze go powiększyli.

Tym razem główna „armata” lwowian Wasyl Tupczij (16 pkt) miał mocne wsparcie kolegów. Dwucyfrowy dorobek mieli także: przyjmujący Kvalen (12), Firkal (13) oraz środkowy Artem Smoliar (12, w tym 4 blokiem), wybrany MVP spotkania.

Inne mecze 14. kolejki PlusLigi siatkarzy (6-8.12.2022)

• Jastrzębski Węgiel Jastrzębie-Zdrój - Cerrad Enea Czarni Radom 3:0
  • Indykpol AZS Olsztyn - PGE Skra Bełchatów 3:1
  • LUK Lublin - Cuprum Lubin 3:0
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - Ślepsk Malow Suwałki 3:0
  • PSG Stal Nysa - Projekt Warszawa 1:3
  • GKS Katowice - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3
  • Trefl Gdańsk - Asseco Resovia Rzeszów 2:3