Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego wciąż jest postrachem

Piotr Błachut
Barszcz Sosnowskiego pleni się na terenie powiatu myślenickiego
Barszcz Sosnowskiego pleni się na terenie powiatu myślenickiego fot. Maciej Hołuj
Powiat. Wywołuje silne reakcje alergiczne, łącznie z oparzeniem. Rośnie na terenie całego kraju. Groźnej rośliny, uprawianej kiedyś na paszę, pozbyć się bardzo trudno.

Z problemem występowania barszczu Sosnowskiego muszą zmierzyć się władze, a także mieszkańcy Myślenic i okolic oraz turyści.

- W gminie Myślenice w 2013 roku w miejscowości Zasań znajdowało się jedno większe skupisko barszczu Sosnowskiego. Sukcesywnie opryskiwane, zostało już zniszczone. Obecnie odnotowujemy pojedyncze rośliny, np. przy ul. Daszyńskiego czy nad rzeką Rabą. W takich przypadkach rośliny wycinane są wraz z korzeniami - informuje Kornelia Pacek z UMiG Myślenice.

Barszcz możemy spotkać również w innych rejonach powiatu. Po inwentaryzacji na terenie gminy Dobczyce zidentyfikowano ok. 0,5 ha występowania rośliny, głównie w korycie Krzyworzeki.

W tym roku do UG wpłynęły kolejne zgłoszenia dotyczące obszarów, gdzie się pojawiła. - Barszcz Sosnowskiego występuje także w gminie Wiśniowa. Został on w latach 70-tych ubiegłego wieku świadomie sprowadzony na ten teren. Pamiętam z dzieciństwa, że barszczem obsadzone było całe pole nieopodal cmentarza w Wiśniowej.

Obecnie występuje on głównie w korytach potoków, w tym Krzyworzeki płynącej przez centrum Wiśniowej - usłyszeliśmy od wójta Wiśniowej Wiesława Stalmacha. Mimo że ziele nie zajmuje wielkich obszarów, problem nie jest ignorowany. - Po nagłośnieniu sprawy przez media otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń. Każde wątpliwe miejsce jest sprowadzane przez urzędnika miejskiego oraz pracownika Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa - dowiedzieliśmy się od Kornelii Pacek.

- W naszej gminie wykonywane są zabiegi agrotechniczne ręczne i chemiczne. Pierwsze przeprowadzone zostały w sierpniu 2014 roku i będą wykonywane raz do roku przez kolejne dwa lata. Liczymy na współpracę z mieszkańcami gminy. Nie bagatelizujemy żadnego zgłoszenia, które weryfikujemy w terenie - mówi Małgorzata Dudzik-Jeż z UGiM Dobczyce.

Wiele gmin z Małopolski przystąpiło też do projektu "Środowisko bez barszczu Sosnowskiego" - prowadzonego przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Z powiatu myślenickiego biorą w nim udział Dobczyce, Lubień i Wiśniowa. Celem projektu jest inwentaryzacja, monitoring, zniszczenie i wyeliminowanie rośliny na obszarze 31 gmin województwa małopolskiego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski