Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwnie i bogato

AN
Dziś można powiedzieć, że na płycie Rynku stanie 40 chat i straganów mieszczących reprezentacje wszystkich regionów, gdzie działa "Cepelia". Na estradzie zaprezentuje się w ciągu targowych 10 dni (17-26 sierpnia) kilkadziesiąt zespołów i kapel. Przewidziano m.in. występy zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - do nich będzie należeć estrada na Rynku Głównym w środę, 22 sierpnia od godz. 13.

17-26 sierpnia - XXV Targi Sztuki Ludowej na krakowskim Rynku

 (INF. WŁ.) Już za tydzień, w piątek, 17 sierpnia krakowski Rynek zakipi ruchem i kolorami. Jubileuszowe, XXV Targi Sztuki Ludowej zapowiadają się barwnie i bogato. Program spotkania z tradycyjnym rękodziełem i rodzimą sztuką został przedstawiony na wczorajszej konferencji prasowej.
 Po raz pierwszy "spłyną" na krakowski Rynek (tym razem suchym lądem) flisackie tratwy z Dunajca, przypominając o jednym z uroków regionu. Cztery z targowych dni przewidziano na specjalną promocję tyluż powiatów. Prezentacje te rozpocznie w niedzielę, 19 sierpnia ziemia chrzanowska, w piątek, 24 sierpnia gazdować będzie na Rynku krakowskim powiat myślenicki, dzień później powiat limanowski, a w ostatnim dniu targów powiat nowotarski.
 Gospodarze dobrze zorganizowanej i bardzo akuratnej ziemi chrzanowskiej już wczoraj przedstawili szczegółowy program swojej prezentacji. Na Rynek przyjedzie 15 twórców ludowych reprezentujących najróżniejsze dziedziny twórczości - od plastyki obrzędowej po malarstwo i rzeźbę ludową, od kwiatów z bibułki po tradycje górnicze, które rozwijały się wokół kopalni węgla "Janina" w Libiążu. Wystąpi także orkiestra dęta z Trzebini, kilka grup śpiewaczych oraz zespołów folklorystycznych. Na zakończenie zagra natomiast orkiestra górnicza z Libiąża. Program jest tak skrupulatnie przygotowany, że już dowiedzieliśmy się, jakie potrawy przygotują Koła Gospodyń Wiejskich z tego terenu. Organizatorzy chcą to jednak utrzymać na razie w tajemnicy. Czytelnikom należy się niespodzianka, tym bardziej że ta będzie bardzo smakowita.
 Również zaprawieni w bojach nowotarżanie gotowi są nie tylko z koncepcją programu, ale i z okolicznościowymi ulotkami. Ostatnią niedzielę targową otworzy Teatr Lalek "Rabcio" z Rabki, któremu nie jest obca ani gwara, ani muzyka góralska. Będzie także góralski kabaret "Truteń" ze Skawy, liczne zespoły prezentujące folklor podhalański, spiski, orawski, pieniński - bo tak różnorodny jest powiat nowotarski.
 Pozostałe dwa powiaty zapowiadają liczne grupy twórców ludowych, zespoły, specjały kuchni regionalnej. Każdemu z Dni będzie towarzyszyć duży (80x100 cm) herb prezentującego się powiatu.
 - Nie będzie natomiast w tym czasie na płycie Rynku polityki, a zwłaszcza propagandy wyborczej w żadnej formie - zapowiada Józef Spiszak, prezes krakowskiej "Cepelii", organizatora targów. Chętnych jednak nie brak. Z propozycjami swojej obecności na Rynku zgłosiło się kilkadziesiąt najróżniejszych komitetów.
 (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski