Basz trafiony, ale nie zatopiony. Jest liderem

(BOCH)
Basz to mistrz świata z 2015 roku
Basz to mistrz świata z 2015 roku fot. Andrzej Banaś
Karting. - W ostatnim zakręcie finałowego wyścigu, kiedy wygrana lub co najmniej 2. miejsce było na wyciągnięcie ręki, zostałem uderzony przez innego zawodnika - relacjonuje Karol Basz.

Krakowianin zapamięta na długo ostatnie sekundy drugiej rundy mistrzostw Europy na torze we włoskiej Adrii. Podczas ataku na pozycję prowadzącego Toma Joynera, został szturchnięty kartem przez innego z rywali. - Kraksa nie była jakaś poważna, jednak w jej wyniku przód mojego karta zahaczył o tylne koło lidera, przez co musieliśmy „odkleić się” od __siebie - opowiada. - Obaj straciliśmy sporo czasu, a __także pozycje.

Joyner, doświadczony Anglik z ekipy Zanardi, finiszował trzeci, Basz tuż za nim. Na zamieszaniu najbardziej skorzystał Hiszpan Pedro Hiltbrand (CRG), który wygrał finał. Tak samo jak wcześniejszy prefinał.

Polak w pierwszym punktowanym wyścigu był drugi. Na wilgotnym torze pokazał kapitalną jazdę, przebił się bowiem z 11. pozycji startowej.

- To zdecydowanie nie był łatwy weekend i problemy w „czasówce” położyły się cieniem na __pozostałej części zawodów - komentował lider zespołu Kosmic, który w kwalifikacjach na swoim najszybszym okrążeniu został zablokowany przez kilku rywali. Efektem było 18. miejsce i konieczność odrabiania strat w dalszej fazie zawodów.

Wyścig finałowy rozpoczął się przy padającym deszczu. Szybko ustał, jednak karty wyposażone były w deszczowe opony, co na szybko schnącym torze było dla zawodników uciążliwością. Basz o stan opon umie dbać, nie inaczej było w tym wyścigu. I do ostatniego zakrętu w zasadzie wszystko układało się po jego myśli...

- Taki jest jednak motorsport, a __same zawody wypadły nie najgorzej, gdyż cały czas jestem liderem mistrzostw - podkreślił.

Polak ma 76 punktów, Amerykanin Logan Sargeant (FA Kart) 68, Joyner 61. W mistrzostwach Europy odbędą się jeszcze dwie rundy: w portugalskim Portimao (25-26 czerwca) i belgijskim Genku (30-31 lipca).