18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylea miliona lampek, 40 muzeów i 180 fontann

Redakcja
Bazylea kusi Małopolan m.in. jarmarkiem bożonarodzeniowym FOT. MAREK DŁUGOPOLSKI
Bazylea kusi Małopolan m.in. jarmarkiem bożonarodzeniowym FOT. MAREK DŁUGOPOLSKI
Choinka, która rozświetliła plac Katedralny w Bazylei, uwolniła lawinę. Najpierw zapłonął Münsterplatz, potem miliony lampek wydobyły z mroku okoliczne ulice i zaułki, a także jarmark bożonarodzeniowy na Barfüsserplatz.

Bazylea kusi Małopolan m.in. jarmarkiem bożonarodzeniowym FOT. MAREK DŁUGOPOLSKI

Tak w czwartek późnym wieczorem w Bazylei, mieście kilkudziesięciu niezwykłych muzeów i blisko dwustu fontann, rozpoczął się wielki jarmark bożonarodzeniowy. Na placu katedralnym odbył się również niezwykły koncert a organizacje charytatywne serwowały ciepłą herbatę i zupę oraz grzane wino.

- Myślę, że po uruchomieniu połączenia Bazylei z Krakowem więcej Polaków zechce poznać nasze piękne miasto - mówiła na placu przed katedrą Jenny Rentsch z Basel Tourism.

Podobnie o całorocznym połączeniu do Bazylei wypowiada się Jan Pamuła, prezes Kraków Airport: - Mam nadzieję, że loty oferowane przez easyJet będą cieszyć się dużą popularnością zarówno wśród klientów biznesowych, jak i turystów. Bazylea, położona na styku Szwajcarii, Niemiec i Francji, jest bowiem ciekawym miejscem na weekendowe wypady - dodał. Pierwszy lot odbył się 29 października.

ROZMOWA z VERENĄ KEIMER, szefową easyJet na Polskę

- Co Kraków łączy z Bazyleą?

- Niezwykły czar, względy architektoniczne, a także charakter mieszkańców. Obydwa miasta znane są też z dziedzictwa historycznego i kulturalnego. Są też wyjątkowymi miejscami na tle swoich regionów, a nawet krajów. Połączenie dwóch tak wspaniałych ośrodków na pewno okaże się korzystne dla każdego z miast.

- Co takiego niezwykłego jest w Bazylei?

- Niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza wyjątkowemu położeniu, znajduje się bowiem na styku trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. To tutaj spotykają się różne kultury, języki i wielki biznes. To dzięki temu ostatniemu w Bazylei organizowane są kongresy, targi, prowadzone są badania naukowe.

- A w Krakowie?

- Kraków to turystyczna mekka, coraz bardziej znana i popularna w Europie. Turyści doceniają jego wyjątkową atmosferę, nietuzinkową architekturę i bogatą historię. W rankingach przygotowanych przez prestiżowy amerykański magazyn podróżniczy "Condé Nast Traveler", wyprzedził Barcelonę i Wenecję, zajmując 16. miejsce w Europie.

- Dlaczego easyJet wybrał te dwa miasta?

- Zarówno Kraków jak i Bazylea są dla nas ważnymi bazami. Skupiamy się więc na ich rozwoju. Nie bez znaczenia jest również polityka, którą kierują się poszczególne lotniska, także w rozumieniu polityki cenowej.

- Jakie nadzieje easyJet wiąże z**nowym połączeniem?**

- Uruchomienie nowej trasy związane jest z rozwojem sieci połączeń z Krakowa. Ze względu na duży potencjał turystyczny obydwu miast loty - trzy tygodniowo - obsługiwane są przez airbusy A319.

- Na**jakich pasażerów liczy easyJet?**

- Oferowane przez nas loty cieszą się popularnością zarówno wśród klientów biznesowych, jak i turystów. Kraków i Bazylea są atrakcyjnymi kierunkami dla obydwu grup, więc decyzja o otwarciu nowej trasy nie była podyktowana potrzebami tylko jednej z nich. Mieszkańcy Krakowa mogą więc spodziewać się częstszych wizyt szwajcarskich turystów. Bazylea, ze względu na położenie, jest też doskonałą bazą do odkrywania uroków Krakowa przez Niemców i Francuzów.

Rozmawiał MAREK DŁUGOPOLSKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski