Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bębło. Jak zrobić harmonijkową książkę? O tym, jak uczniowie poznawali leporello

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bęble tworzyli wspólny klasowy kolaż. Wykorzystali do tego stare zdjęcia znajdujące się w archiwum szkoły i w foto-szufladzie - a jest to specjalny zbiór powstały w ramach projektu „Foto-szuflada czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej”.

Dzieci wzięły udział w tworzeniu leporello (publikacji poligraficznej w postaci wielkiej harmonijki z kartonu) w technice kolażu. Pracowały pod kierunkiem Anny Kaszuba-Dębskiej, malarki, graficzki, ilustratorki i projektantki książek dla dzieci oraz dorosłych.

Uczniowie zamieścili w tej harmonijkowej książce swoje zdjęcia zestawiając ze sobą przeszłość z teraźniejszością. Dzięki technice kolażu łączyli zdjęcia z wycinankami z kolorowych gazet, tkanin, sznurków, do tworzenia swojej publikacji używali również pisaków, kredek.

Każde dziecko miało do dyspozycji jedną kartę A3 i z zapełniło ją swoimi wyobrażeniami o dawnej szkole i o sobie. Na koniec wszystkie karty połączono w jedno wspólne, klasowe leporello - harmonijkową publikację podobna do wielkiego folderu.

Zajęcia zostało zrealizowane w ramach półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi z dyrektorką Joanna Patej, a dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski