Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bębło na starych zdjęciach. Pokazują jak wyglądało codzienne życie w czasach, które niewielu pamięta

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Posiłek w polu. Bęblanie podobnie jak inni rolnicy przed dziesiątkami lat nie wracali na obiad do domu, brali z sobą prowiant, kawałek chleba i kawę
Posiłek w polu. Bęblanie podobnie jak inni rolnicy przed dziesiątkami lat nie wracali na obiad do domu, brali z sobą prowiant, kawałek chleba i kawę Fot. Archiwum mieszkańców
Piaszczysta droga przez Bębło w gminie Wielka Wieś, a na niej stary dziecięcy wózek i trójka dzieci - taki obraz przedstawia jedno ze zdjęć na wystawie starych fotografii w Bęble. Na innym wiejska gospodyni z wiadrem uwija się w swojej zagrodzie. Jeszcze inna fotografia przedstawia czworo ludzi, którzy zasiedli na skraju pola, tarli pot z czoła po ciężkiej pracy i zaczynają posiłek. Wyjęli chleb i blaszane kubki z kawą lub herbatą. Tak kiedyś wyglądała przerwa obiadowa w pracy. Mieszkańcy Bębła postanowili przypomnieć dawne dzieje swojej wioski, pokazać jak ona wyglądała w czasach, których już niewielu pamięta. W remizie zrobili wystawę. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Przeszukaliśmy swoje albumy rodzinne, poprosiliśmy o stare zdjęcia sąsiadów, znajomych. Nawet ksiądz w kościele ogłaszał, żeby przynosić ciekawe fotografie. Robiliśmy to w ramach projektu "Dobro powraca", a wystawę zatytułowałyśmy „Nasze Bębło – ocalić od zapomnienia”

- mówi Krystyna Janecka, sołtys Bębła i dobry duch miejscowych organizacji społecznych.

Projekt był realizowany przez seniorki z Bębła oraz Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych (LIS) przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi. Zdjęcia zostały poddane obróbce graficznej i wydrukowane na wielkich formatach. Powstało siedem tablic wystawowych. Na jednej są dzieje Bębła, kalendarium z ciekawymi datami, a na pozostałych fotografie.
Jak mówi pani sołtys seniorkom zależało, żeby pokazać ludzi, ich pracę w dawnych czasach, codzienne życie rodzinne, społeczne, kulturalne, poprzez zwyczaje, zabawy, uroczystości rodzinne.

Historie ze starych zdjęć mieszkańców Bębła

Zdjęcia są piękne. Na jednym z nich wiać ludzi, którzy zrobili sobie przerwę w pracach polowych. Zmęczeni usiedli do posiłku, który przynieśli ze sobą. W blaszanych garnuszkach mają prawdopodobnie zbożową kawę, bo taką się brało w pole, zdarzało się, że była z mlekiem, a do tego chleb pieczony w domu. Kiedyś tak wyglądał obiad pracujących rolników

- opowiada pani Krystyna.

Wskazuje też inne zdjęcia. Na jednym miejscowi muzykanci. - To bracia Jan Baran i Kazimierz Baran, jeden grał na skrzypcach, drugi na trąbce. Byli utalentowani, działali w miejscowym zespole, ale należeli także do znanego zespołu Mietniowiacy z dzisiejszego powiatu wielickiego - mówi sołtys Bębła.

Wspomina dawne dożynki, śluby, komunie i wspólne przyjęcie przed kościołem dla wszystkich dzieci, które po uroczystości sadzano przy wielkim stole i robiono dla nich kanapki.

Pandemia ograniczyła organizacje wernisażu

Pomysł zbierania starych zdjęć spodobał się mieszkańcom Bębła, ale pandemia przeszkodziła im w organizacji wernisażu, na który panie się przygotowały. Poszyły sobie fartuszki oraz szykowne bluzeczki z bogato zdobionymi kołnierzami. Jednak na wernisaż przyszły tylko w małych grupkach i szybko się rozchodziły. Ale wystawa w okazałej sali nowej remizy strażackiej została. Jej twórczynie mają nadzieję zachować ją tam na dłużej i kiedyś pokazać całej społeczności.

Zaangażowanie pań seniorek chwali Anna Styszko z Fundacji LIS - organizacji, która pomagała, wspierała i dotowała te działania.

Takich wystaw z seniorami z różnych miejscowości robiliśmy już kilka, ale tu wyjątkowe jest to, że te zdjęcia nie pokazują widoków wioski, budynków, ale ludzi. Fotografie są pełne emocji. Pokazani są bęblanie przy codziennych zajęciach, prostych pracach w polu i gospodarstwie. Ta wystawa to uhonorowanie zżytej ze sobą społeczności

- mówi koordynatorka działań Anna Styszko.

Co ciekawe wystawa przypomina też ważne daty i wydarzenia z historii Bębła.

Zwykle do plansz ze zdjęciami takie kalendarium robimy. Tu było tak samo, ale dostałam do tego niezwykle ciekawe wydarzenia, obok informacji o pierwszych wzmiankach założenia osady na tym terenie w XIII wieku, poprzez powstanie szkoły (1918 r.), założenie straży pożarnej (1919 r.), powstanie zespołu ludowego, klubu sportowego, budowy kościoła (1992 r.), ale także datę oddania do użytku wodociągu w 1973 r. oraz przejazdu pierwszego autobusu MPK w 2005 roku

- opowiada pani Anna.

Fundacja robi wiele taki projektów z seniorami z podkrakowskich gmin. Aktywizuje ich, wspiera i pomaga realizować pomysły i integrować.

Kalendarium

  • 1795 r. - 1918 r. - teren wsi pod zaborem rosyjskim
  • 1918 r. - powstaje Szkoła Powszechna – dziś SP im. św. Jana Pawła II  
  • 1934 r. - komasacja gruntów tworząc gospodarstwa o zwartej powierzchni
  • 1919 r. - założono Ochotniczą Straż Pożarną
  • 1948 r. - powstaje Ludowy Zespół Sportowy - dziś Orzeł 1948 Bębło
  • 1957 r. - powstaje Koło Gospodyń Wiejskich
  • 1963 r. - otwiera się Klub Książki i Prasy
  • 1973 r. - do użytku oddano wodociąg
  • 1981 r. - założono zespół śpiewaczy Bęblaneczki - dziś Bęblanki
  • 1989 r. - do użytku oddano gazociąg
  • 1992 r. - rozpoczęto budowę kościoła
  • 2005 r. - pierwszy przejazd autobusu MPK do Będkowic
  • 2016 r. - otwarcie nowego budynku wielofunkcyjnego  
  • 2020 r. - wystawa Bębło – ocalić od zapomnienia
Wizualizacje centrum Bibic z zagospodarowaniem rynku. Na odnowionej fasadzie domu ludowego planowana jest płaskorzeźba pucheroka

W Bibicach zorganizują rynek. Planują łąki kwiatowe i pucher...

Torty jak marzenie! Cudeńka spod Krakowa robią teściowa z sy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski