Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą dodatkowe fundusze na odnowę najważniejszych zabytków

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Renowacje. Wszystko dzięki zmianom w rozdzielaniu budżetu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Teraz priorytetem będą konserwacje najważniejszych obiektów dla dziedzictwa narodowego.

- Chcemy na nie przeznaczyć 40 proc. środków otrzymywanych z Kancelarii Prezydenta RP - tłumaczy Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. Do tej pory pula na renowację zabytków (zazwyczaj ok. 30 mln zł), rozdzielana była pomiędzy wszystkie składane wnioski. Ponadto dotacja trafiała do zarządców i właścicieli zabytków tylko na rok, podczas gdy większość konserwacji wymaga znacznie więcej czasu.

Dlatego podczas nadzwyczajnego spotkania plenarnego SKOZK w ostatnią sobotę, zaproponowano listę 10 zabytków, których renowacja jest strategiczna dla dziedzictwa narodowego. - Mogą one liczyć na trzyletnie dofinansowanie, począwszy od przyszłego roku - informuje Maciej Wilamowski.

Lista propozycji obejmuje zabytki wymagające pilnej konserwacji oraz te, gdzie już prace renowacyjne zostały rozpoczęte. W pierwszej grupie znalazła się: kompleksowe odnowienie wzgórza wawelskiego, uporządkowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym w Płaszowie, konserwacja Starej Synagogi na Kazimierzu, odnowa Domu Legionistów im. Piłsudskiego na Oleandrach oraz renowacja siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Natomiast wśród zabytków, gdzie wymagane jest wsparcie dalszych prac konserwatorskich wskazano: odrestaurowanie ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, sarkofagów królów na Wawelu, odnowę wnętrza kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu oraz rewaloryzacja Kopca Kościuszki i klasztoru Benedyktynów w Tyńcu.

- To tylko propozycje z naszej strony, ale jednocześnie chcemy zmusić właścicieli tych obiektów do działania - wyjaśnia przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka. Dotacje na trzyletnie konserwacje zostaną jednak przyznane dopiero wtedy, kiedy właściciele obiektów wyróżnionych przez SKOZK złożą stosowne wnioski. A w związku z nowymi zasadami finansowania, czas ich przyjmowania zostanie przedłużony.

Kolejną zmianą jest zrezygnowanie przez SKOZK z dotowania mniejszych renowacji, poniżej 100-200 tys. zł. - Nie chcemy rozpraszać się na drobne zadania, ale w pilnych sytuacjach możemy od tej zasady zrobić wyjątek - tłumaczy prof. Bogusław Krasnowolski, zastępca przewodniczącego SKOZK. Natomiast budżet Komitetu nadal będzie rozdzielany w dotychczasowych proporcjach: na obiekty sakralne (ok. 40 proc.), użyteczności publicznej (ok. 40 proc.), mieszkaniowe i usługowe oraz konserwację zieleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski