Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą finansowe centra

Ewa Tyrpa
ZEAS w Kozłowie obsługuje Gminny Zespół  Szkół
ZEAS w Kozłowie obsługuje Gminny Zespół Szkół FOT. ARCHIWUM GZS
Oświata. Wczoraj radni Rady Gminy w Kozłowie, zdecydowali o likwidacji Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół.

Do zmian w obsłudze placówek oświatowych zmusiły gminy nowelizacje ustaw, m.in. o samorządzie gminnym i o finansach.

ZEAS-y zajmują się obsługą finansową, kadrową i administracyjną placówek oświatowych. W obecnej strukturze mogą funkcjonować do końca tego roku. Gminy mają je przekształcić np. w centra wspólnych usług, które będą je mogły świadczyć nie tylko placówkom oświatowym, ale też innym instytucjom gminnym, m.in. muzeom, ośrodkom kultury, bibliotekom. Jednak większość gmin na razie skupia się na sektorze oświaty, ale jeszcze nie wszystkie samorządy, w których działały takie zespoły, zdecydowały, w jaki sposób będą obsługiwać placówki oświatowe.

W Kozłowie prowadzenie ich znajdzie się w strukturach Urzędu Gminy. - Musimy realizować zapisy w ustawie i nie będzie żadnej rewolucji, ani redukcji etatów - zapewnia Teresa Florek, przewodnicząca Rady Gminy, która wczoraj zdecydowała o likwidacji ZEAS-u. Anna Pietrasik, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Opieki Społecznej i Kultury powiedziała, że na pewno nikt nie zostanie pokrzywdzony. ZEAS obecnie obsługuje Gminny Zespół Szkół w Kozłowie, w skład którego wchodzą: Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, oddziały zerowy oraz przedszkolny. To jedyna szkolna placówka, której organem założycielskim jest gmina Kozłów.

- Likwidacja ZEAS-u nie będzie miała żadnego wpływu na funkcjonowanie naszego Zespołu Szkół - mówi Leszek Misiak, dyrektor GZS, do którego uczęszcza około 400 uczniów i przedszkolaków.

W gminie Miechów obecnie trwają prace nad zmianami związanymi z nowelizacją ustaw oświatowych. Placówkami szkolnymi zajmuje się Samorządowy Zespół Edukacji.

- Jesteśmy na etapie analizy całego systemu oświaty. Nie przewidujemy włączenia zespołu w struktury Urzędu Gminy i Miasta. Natomiast rozważamy powołanie centrum wspólnych usług - informuje Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa. Gmina prowadzi cztery szkoły podstawowe w sołectwach, dwie w mieście oraz jedno gimnazjum i jedno Samorządowe Przedszkole. Samorządowy Zespół Edukacji dysponuje ponad 20 mln zł i obsługuje też niepubliczne szkoły pod względem wypłat należnych im subwencji. Burmistrz Marczewski przewiduje zakończenie przygotowania zmian do końca października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski