Będą konsultacje w sprawie przebiegu drugiej części obwodnicy Proszowic

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Pierwsza część obwodnicy Proszowic została otwarta w 2011 roku
Pierwsza część obwodnicy Proszowic została otwarta w 2011 roku Aleksander Gąciarz
Gmina Proszowice otrzymała, przygotowany przez inwestora, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, raport o oddziaływaniu na środowisko drugiej części obwodnicy miasta. Teraz zamierza ogłosić konsultacje w tej sprawie

Autorzy raportu określają jaki wpływ na środowisko naturalne mogą mieć poszczególne warianty przebiegu obwodnicy. Przypomnijmy, że w grę wchodzi tzw. wariant preferowany, wybrany przez inwestora oraz dwa inne, mające alternatywny charakter. - Z raportu wynika, że wariant preferowany z punkty widzenia wpływu na środowisko jest korzystniejszy - mówi kierująca Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska UGiM w Proszowicach Małgorzata Kwiatkowska.

Obwodnica według wariantu preferowanego miałaby zostać poprowadzona po terenie położonym pomiędzy zabudowaniami przy ul. 3 Maja (w odległości około 100 metrów od nich), a oczyszczalnią ścieków. Kończyłaby się natomiast rondem w rejonie sklepu Euro.

Alternatywa zakłada z kolei poprowadzenie drogi po terenie położonym między oczyszczalnią, a rzeką Szreniawą. Droga biegłaby w większej odległości od zabudowań, ale wadą tego rozwiązania jest dużo wyższa cena. Droga byłaby dłuższa, a jej budowę w tym wariancie należałoby pogodzić m. in. z planowanym kanałem ulgi Szreniawy.

Kolejnym krokiem w kierunku przygotowania inwestycji będą teraz konsultacje społeczne. Te są wstępnie planowane na drugą połowę września. Na spotkaniu mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat proponowanych wariantów. O tym, że takie konsultacje są potrzebne świadczy powołanie Społecznego Komitetu Mieszkańców Proszowic, w skład którego wchodzą mieszkańcy rejonu, który miałby sąsiadować w planowaną drugą częścią obwodnicy. Jego członkowie domagają się m. n. zorganizowania spotkania z z mieszkańcami w celu przedyskutowania przebiegu i rozmiaru inwestycji. - Rozmowy na temat przebiegu obwodnicy mogą być trudne, ale są konieczne. Mieszkańcy do tej pory nie otrzymywali praktyczne żadnych informacji na ten temat - uważa radny Mateusz Gajda, który na ostatniej sesji Rady Miejskiej składał interpelację w tej sprawie.

Przypomnijmy, że pierwsza część obwodnicy Proszowic została oddana do użytku w 2011 roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

HTML Dzieje się w Krakowie<br><br><b>Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza</b><br>