Będą nowe wersje starych przedszkoli, które już nie nadawały się do użytku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Trwa budowa nowego budynku przedszkola na os. Widok. Będzie w nim miejsce dla 150 dzieci
Trwa budowa nowego budynku przedszkola na os. Widok. Będzie w nim miejsce dla 150 dzieci Andrzej Banaś
Udostępnij:
Przy ul. Jabłonkowskiej 39 na osiedlu Widok powstaje nowy budynek Samorządowego Przedszkola nr 38. Wznoszony jest na miejscu rozebranego kilkudziesięcioletniego przedszkola, które już nie nadawało się do użytku. Kolejna taka "wymiana" obiektu planowana jest przy ul. Duża Góra. Została już wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - nowy budynek Przedszkola Samorządowego nr 28 ma zastąpić dotychczasowy nadający się już tylko do rozbiórki. Kiedy - tego nie wiadomo, ponieważ nie zostały jeszcze zarezerwowane pieniądze na to przedsięwzięcie. A czy miasto zamierza budować też całkiem nowe przedszkola, zwiększając liczbę dostępnych miejsc dla maluchów?

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Na osiedlu Widok (Bronowice Małe) miejsce wcześniejszego parterowego budynku powoli już zajmuje nowy, dwukondygnacyjny. W starym funkcjonowały cztery oddziały przedszkolne, a nowy obiekt został zaprojektowany na potrzeby sześciu oddziałów, które będą mogły przyjąć w sumie 150 dzieci. Zakończenie budowy miałoby nastąpić w 2023 roku.

Nową siedzibę ma też dostać Przedszkole Samorządowe nr 28 "Na Tęczowym Wzgórzu" przy ul. Duża Góra, w Bieżanowie. Wykonane w zeszłym roku ekspertyzy wykazały, że dotychczasowy, stary i sypiący się budynek tego przedszkola nadaje się już tylko do rozbiórki i zastąpienia nowym. Przedszkole działało tutaj jeszcze do końca poprzedniego roku szkolnego.

- Ze względu na zły stan techniczny budynku przedszkola został on wyłączony z dalszego użytkowania i planowane jest jego wyburzenie. W miejsce istniejącego obiektu zostanie wybudowany nowy. Na czas realizacji inwestycji działalność placówki przeniesiono do wynajmowanego lokalu użytkowego przy ul. Republiki Korczakowskiej 3 - informuje krakowski magistrat.

W roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolu przy ul. Duża Góra 30 było pięć oddziałów - chodziło do niego 106 dzieci. Nowy budynek przewidziany jest do obsługi 200 dzieci w ośmiu oddziałach przedszkolnych. W tego typu placówkach nie obowiązuje rejonizacja, więc będą mogły być do niego przyjęte dzieci nie tylko z Bieżanowa, również z innych obszarów Krakowa.

Powstać ma budynek z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Jego planowana powierzchnia wynosi ok. 2,6 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja będzie realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Kiedy się rozpocznie i kiedy planowane jest oddanie do użytku nowego obiektu przy ul. Duża Góra? Urząd odpowiada, że opracowane są koncepcja architektoniczna oraz program funkcjonalno-użytkowy dla nowego przedszkola. Pod koniec grudnia ub.r. została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ale jednocześnie urzędnicy zaznaczają: - W przyjętym przez Radę Miasta Krakowa budżecie miasta na rok 2022 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa na lata następne nie zostały zabezpieczone środki finansowe na jego realizację. W związku z powyższym nie jest możliwe określenie dokładnego terminu rozpoczęcia inwestycji, a tym samym oddania jej do użytku.

W roku szkolnym 2021/2022 miasto Kraków prowadzi 135 przedszkoli, w tym osiem specjalnych, oddziały przedszkolne funkcjonują również w 14 samorządowych szkołach podstawowych. Do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych uczęszcza - według danych na 30 września ub.r. - 17 385 dzieci. Co roku gros dzieciaków niestety nie dostaje się do placówek samorządowych, które wybrali dla nich rodzice, blisko domu, nie dla wszystkich znajduje się miejsce.

Magistrat pytany o inne jeszcze plany rozbudowy bazy miejskich przedszkoli w najbliższym czasie podaje, że planowane jest oddanie do użytku 5-oddziałowego przedszkola na os. Piastów 71, pod którego prowadzenie gmina nabędzie nieruchomość z budynkiem przeznaczonym pod tego typu działalność. Ponadto w Wieloletniej Prognozie Finansowej ujęto budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Łęgu (finansowanie przewidziane jest w latach 2025-2027).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Będą nowe wersje starych przedszkoli, które już nie nadawały się do użytku - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie