Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze na muzeum?

Łukasz Gazur
Na dokończenie remontu potrzeba ok. 28 mln - 30 mln zł
Na dokończenie remontu potrzeba ok. 28 mln - 30 mln zł fot. Andrzej Banaś
Muzea. Fundacja Czartoryskich, właściciel kolekcji, do której należy m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda, usłyszała zapewnienie, że otrzyma fundusze na dokończenie remontu, niezależnie od podpisania umowy o powołaniu muzeum.

To nowość w podejściu ministerstwa do zbiorów Czartoryskich. Dotychczas, za czasów rządów PO, Bogdan Zdrojewski i Małgorzata Omilanowska, którzy pełnili kolejno funkcję szefa resortu kultury, zapewniali, że pieniądze na dokończenie rozpoczętego remontu Muzeum Czartoryskich się znajdą, jeśli zawarte zostanie porozumienie w sprawie statusu placówki. Teraz sytuacja ma się zmienić. - Spotkaliśmy się z wiceministrem Jarosławem Sellinem, któremu podlegają sprawy muzeów. Usłyszeliśmy zapewnienie, że sprawa podpisania umowy odnośnie placówki pójdzie torem niezależnym od sprawy finansowania dokończenia remontu. Bardzo nas to cieszy - nie kryje zadowolenia dr hab. Marian Wolski, prezes fundacji.

Już wcześniej fundacja zapowiadała, że jeśli dostanie 28-30 mln zł, niezbędne prace remontowe będzie mogła zakończyć w ciągu jednego roku.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pytaniem o tę sprawę. Czekamy na odpowiedź.

Kultura Krakowa walczy o muzeum Czartoryskich
Tymczasem do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wpłynęła deklaracja przedstawicieli krakowskich kręgów kulturalnych, którzy namawiają prezydenta do interwencji w sprawie ponownego otwarcia „najstarszego muzeum narodowego w Polsce”. Inicjatorem listu jest sama fundacja.

- Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem. Dzięki temu pod dokumentem znalazły się podpisy wyjątkowych przedstawicieli kultury Krakowa - zaznacza prezes Wolski.

Pod listem widnieją podpisy m.in. prof. Franciszka Ziejki, prof. Jana Ostrowskiego, dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Wojciecha Nowaka, rektora UJ, dr. hab. Andrzeja Betleja, od stycznia 2016 roku dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ludzie kultury walczą o muzeum
Przypomnijmy, że od 2011 roku trwa remont budynków fundacji, w których dotąd mieścił się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - Muzeum Czartoryskich. Modernizacja miała się zakończyć w 2013 roku. Ale na przeszkodzie stanął brak pieniędzy. Fundacja od kilku lat zabiega, by stworzyć w tym miejscu niezależną instytucję - Muzeum Czartoryskich.

Placówka miałaby być prowadzona wspólnie przez ministerstwo kultury oraz fundację. Ale do dziś nie zakończyły się rozmowy w tej sprawie. A od podpisania stosownej umowy poprzednia ekipa rządowa uzależniała przekazanie pieniędzy na dokończenie remontu.

Co ciekawe, resort kultury zaproponował fundacji w połowie 2015 roku pozostawienie kolekcji w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Ta jednak odrzuciła ten pomysł. Zresztą fundacja parokrotnie informowała, że nie jest zadowolona z tempa rozmów z resortem kultury za czasów PO. Kolejni ministrowie i wiceministrowie informowali, że „muszą pilnować wydatków, które finansowane są z publicznych pieniędzy”, stąd czekają na podpisanie stosownego porozumienia.

Muzeum Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie od 1950 r. Wcześniej zbiory były prywatną własnością arystokratycznej rodziny, która stworzyła pierwsze polskie muzeum. W 1991 roku prawa do kolekcji odzyskał spadkobierca rodu, Adam Karol. On utworzył fundację, której przekazał zbiory.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski