MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą szukać domów?

SYP
Jutro rachmistrzowie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań rozpoczynają wizyty w naszych domach. Pod warunkiem, że je znajdą.

Na osiedlach nie ma problemu z oznaczeniami budynków, na wsiach – jest. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI

Niestety na wielu domach, szczególnie we wsiach powiatu olkuskiego nie ma tabliczek z numerami porządkowymi domów. A powinny. Jak mówi Art. 64. Kodeksu Wykroczeń, „Kto (...) nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości (...) podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.”

Dlatego ostatnio władze Bukowna wystosowały apel do mieszkańców. Możemy w nim przeczytać. „W ramach trwającego od dnia 01 kwietnia 2011 roku Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011, od dnia 08 kwietnia br rozpoczną pracę rachmistrze spisowi. Mając na uwadze konieczność ich dotarcia do właściwej posesji, uprzejmie przypominamy właścicielom nieruchomości o obowiązku umieszczenia w widocznym miejscu – na ścianie frontowej budynku – tabliczki z numerem porządkowym posesji. W przypadku, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza sie również na ogrodzeniu (art.47b ustawy z dnia 17.05.1989r – prawo geodezyjne i kartograficzne Dz.U. Z 2010r Nr 193, poz. 1287). Widoczne, prawidłowe oznakowanie nieruchomości znacznie ułatwi pracę rachmistrzowi”.

Powszechny brak tabliczek z numerami na domach utrudnia także prace załogom pogotowia ratunkowego, czy straży pożarnej. - Nadal zdarzają się przypadki, że nasz zespół traci czas, żeby znaleźć dom, z którego było wezwanie. Na wielu domach nadal nie ma tabliczek, albo są, ale niewidoczne. Zdarzają się przypadki, że w niektórych wsiach na części domów są tabliczki z nowymi, a na części ze starymi numerami. Niedawno mieliśmy wezwanie na ulicę Wyzwolenia w Bolesławiu. Okazało się, że przy tej ulicy w odległości kilkuset metrów od siebie są dwa domy, o takich samych numerach porządkowych. Dlatego zawsze prosimy osoby, który wzywają pogotowie, żeby zaświeciły w domu światła i wyszły na drogę, aby skierować karetkę. Nie wszyscy to robią. – mówi dyspozytorka olkuskiego pogotowia ratunkowego.

W systemie numeracji domów sporo zamieszania zrobiło wprowadzenie nazw ulic w wielu wsiach. W efekcie są wsie, gdzie część domów ma starą, a część nową numerację. Podobnie sporo osób, które ocieplały, bądź tynkowały domy „zapomniało” o ponownym powieszeniu tabliczki z numerem. W gminach Olkusz i Wolbrom, co kilka lat straże miejskie przeprowadzają kontrole w tym zakresie. W gminach, gdzie nie ma straży gminnych – nikt tego nie sprawdza.
- Uważam, że sytuacja się poprawia, niemniej nadal zdarzają się przypadki, że na domu jest nieaktualny numer, bądź nie ma go wcale. – przyznaje Marian Hat, komendant Straży Miejskiej w Wolbromiu. W Olkuszu przed sześcioma laty straż miejska przeprowadzała przez dwa miesiące kontrole sprawdzające, czy na domach są tabliczki z numerami porządkowymi. Jak mówi Waldemar Choczaj, komendant olkuskiej Straży Miejskiej, w tym roku takie kontrole będą powtórzone.

W wielu wsiach powiatu olkuskiego z racji na oszczędności oświetlenie uliczne jest wyłączane po północy. Wtedy znaleźć konkretny dom jest jeszcze trudniej. Dlatego optymalnym rozwiązaniem były podświetlanie tabliczki z numerami porządkowymi, do których posiadania zobowiązuje Kodeks Wykroczeń. Ale skoro władzom nie udaje się wyegzekwować od mieszkańców obowiązku posiadania tabliczek z numerami na domach, jest wątpliwe, aby udało się wyegzekwować ich podświetlenie.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski