Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą uczyć kobiety, jak skutecznie się bronić

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tomasz Burkat
Tomasz Burkat Fot. Katarzyna Hołuj
Rozmowa z TOMASZEM BURKATEM, komendantem Straży Miejskiej w Myślenicach, organizatorem kursów samoobrony dla kobiet.

- W sobotę rusza kolejna edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet, który organizuje Pan wraz ze Strażą Miejską. Jakim zainteresowaniem cieszyły się dotychczasowe?

- Bardzo dużym. Przeszkoliliśmy już 75 pań, a otrzymujemy wiele pytań o następne zajęcia. To oferta dla pań w różnym wieku, jeśli nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w szkoleniach.

- Podkreśla Pan, że kobiety uczą się chwytów obronnych oraz umiejętności wychodzenia z roli ofiary, którą sie stają podczas zaczepki napastnika.
- Samoobrona to przede wszystkim wyrafinowany system obrony psychologicznej oraz taktyka , która pozwala unikać różnych zagrożeń. Ważna jest też świadomość otoczenia, własnego ciała oraz umiejętność oceny ryzyka. Szkolenie rozpoczyna się od nauki rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych i unikania zagrożenia, treningu pewności siebie i sposobów zachowania w razie spotkania z napastnikiem. Maja za sobą kilka edycji kursów nabieram przekonania, że powiedzenie „kobiety to słaba płeć” nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

- Okazuje się, że do obrony może się też przydać parasol czy torebka...

- Oczywiście. Trzeba tylko umieć wykorzystać przedmioty, które sa pod ręką. Może być to długopis, dezodorant, telefon komórkowy, torebka, parasolka. Zdajemy sobie sprawę, że posiadanie w kobiecej torebce ręcznego miotacza gazu, paralizatora lub pistoletu gazowego nie jest zbyt popularne. Dlatego czasem trzeba sięgnąć po niekonwencjonalne przedmioty.

- Z jakich zajęć będzie składał się kurs?

- Zaczynamy od psychologicznych aspektów samoobrony. Będziemy uczyć tego jak zapanować nad stresem w sytuacji ataku, jak podjąć konstruktywną obronę. Praktyka zacznie się od nauki przyjmowania postawy i pozycji ciała w sytuacji zagrożenia. Aby móc walczyć trzeba również umieć bezpiecznie upadać, dlatego pod okiem trenerów judo panie będą się uczyć padów. Następnie poznają wybrane techniki obrony przed uderzeniami, kopnięciami, chwytami, duszeniami, chwytami za ubranie i innymi sytuacjami zagrożenia.

- Kto, oprócz Pana będzie prowadził zajęcia?

- Oprócz Andrzeja Kobiałki, na co dzień kierownika Straży Miejskiej i instruktora samoobrony, także nasi wspaniali trenerzy judo z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” : Wiktor Siłuszyk i Piotr Ciępka, którzy wzbogacą zajęcia o techniki nie tylko ulicznej samoobrony, ale i sportów walki. Pomoże nam też znany bokser i instruktor Piotr Sno-pkowski. Wszyscy oni to bardzo doświadczeni trenerzy, z którymi współpraca pozwala na konstruowanie coraz to ciekawszych programów szkoleniowych dedykowanych paniom.

- Jak i gdzie można się zapisać?

- Niestety lista uczestniczek marcowych kursów jest już zamknięta. Jednak jeszcze w tym roku odbędą się kolejne kursy, o czym na bieżąco będziemy informować na profilu UMiG na Facebooku. Dlatego panie, którym się nie udało zapisać na ten kurs zachęcam do zgłoszenia się na listę rezerwową. Będą miały pierwszeństwo udziału w kolejnej edycji darmowego kursu samoobrony „Bezpieczna Kobieta”.

Zgłoszenia należy kierować na adres: [email protected]

Rozmawiała: Katarzyna Hołuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski