Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Prawo. Senat pracuje nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiany obejmą przepisy dotyczące członkostwa w spółdzielniach.

Nowy projekt ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lutego ubiegłego roku. Wtedy TK uznał, że członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie powinny być osoby, które nie mają prawa do lokalu (lokatorskiego, spółdzielczego własnościowego, odrębnej własności lub choćby roszczenia o ustanowienie odrębnej własności).

To oznacza, że w poczet członków nie wolno przyjmować np. osób zatrudnionych w spółdzielni lub jej organach, a także całkowicie niezwiązanych ze spółdzielnią. Bo takie osoby, choć nie mają interesu prawnego wobec spółdzielni, mogą uczestniczyć w podejmowaniu uchwał dotyczących właścicieli i lokatorów mieszkań. A co ważniejsze - osoby zatrudnione w spółdzielni mogą uczestniczyć w wyborach władz, a więc głosować na rzecz osób, którym służbowo podlegają.

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował również przepis, na mocy którego spółdzielnia może odmówić przyjęcia w poczet członków spadkobiercy mieszkania spółdzielczego, choćby stawiając mu dodatkowe warunki. Według sędziów TK, wymogi przyjęcia do grona członków nie powinny być inne niż dla właścicieli mieszkań hipotecznych, którymi spółdzielnia zarządza.

Senacki projekt ma ograniczyć możliwości przyjmowania na członków osób, które pozwalałaby prezesom spółdzielni mieszkaniowych utrzymać władzę dzięki głosom ludzi niezwiązanych ze spółdzielnią. Ale opozycja podnosi alarm, że nowe przepisy zabronią członkom spółdzielni wynajmować swoich mieszkań.

Eksperci twierdzą jednak, że nowe regulacje będą bardziej chronić właścicieli mieszkań niż ich ograniczać, choćby w zakresie wynajmu. Np. osoba budująca mieszkanie w spółdzielni będzie mogła zostać jej członkiem, ale nie będzie jej można do tego przymusić. Z drugiej strony spółdzielnia nie będzie miała prawa odmówić przyjęcia takiej osoby w poczet członków.

Rok temu TK uznał też, że niezgodny z konstytucją jest przepis, który nie przewiduje prawa byłego członka spółdzielni, właściciela mieszkania, do odpowiedniej części funduszu remontowego. Tej kwestii senacka nowelizacja jednak nie porusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski