Będzie Centrum Muzyki w Krakowie. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protest architektów [ZDJĘCIA, KOMENTARZE]

Łukasz Gazur
Tak ma wyglądać przyszłe Centrum Muzyki Archiwum konkursu
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protest Konior Studio. To otwiera drogę do budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Właśnie odrzucony został protest firmy Konior Studio (projektującej m.in. cenioną przez środowisko muzyczne siedzibę NOSPR w Katowicach) w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na budowę Centrum Muzyki w Krakowie.

- Odwołujący się ma prawo w ciągu 7 dniu złożyć skargę do Sądu Okręgowego właściwego dla zleceniodawcy, czyli w Krakowie. Natomiast zamawiający ma prawo dalej procedować sprawę, czyli w tym wypadku negocjować umowę ze zwycięzcą konkursu i podpisać z nim umowę - tłumaczy Magdalena Grabarczyk, rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej.

ZOBACZ TAKŻE, JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ PRZYSZŁY KAMPUS AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE W POBLIŻU CENTRUM MUZYKI NA GRZEGÓRZKACH

To otwiera drogę Urzędowi Marszałkowskiemu do rozpoczęcia procedur związanych z budową Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

Wątpliwości architektów - i nie tylko

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko Konior Studio protestowało przeciwko konkursowi, uznając, że nowy projekt nie spełnia specyfikacji akustycznej i funkcjonalnej zawartej zdaniem architektów ze śląskiego biura w wymogach konkursowych.

Radna zajmująca się sprawami kultury, Małgorzata Jantos, także ma wątpliwości, że tak rozstrzygnięty konkurs zagwarantuje odpowiednie warunki akustyczne.

- Projekty akustyczne są najistotniejsze w salach o najwyższych standardach światowych. Projekt doskonałej sali koncertowej przeznaczonej do koncertów muzyki zależy nie tylko od zapewnienia wyśmienitej akustyki widowni, ale również odpowiedniego zaplanowania i skoordynowania budynku. Centrum Muzyki zaprojektowane przez laureatów konkursu robi bardzo dobre wrażenie. Jednak chcielibyśmy: my melomanii, aby było to także miejsce dopracowane pod względem akustycznym. Budżet zaplanowany na Centrum to 265 milionów złotych. Chcielibyśmy, aby była to inwestycja nie tylko doskonała architektonicznie, ale także o najwyższych walorach akustycznych. Jeśli ma to być jedynie wspaniały budynek to zdaje się nie mieć to większego sensu. Powinniśmy więc, jak to się na dzisiaj wydaje, mieć świadomość, że z góry trzeba założyć znaczne niedoszacowanie Centrum Muzyki - tłumaczy radna Jantos.

Podaje inne przykłady. Sale koncertowe o bardzo wysokim standardzie znajdują się już w wielu polskich miastach. W wielu też trwają przygotowania do realizacji takich przedsięwzięć. Przykładem może być Sinfonia Varsovia, która w 2010 roku otrzymała własną siedzibę – dawny Instytut Weterynarii SGGW na warszawskiej Pradze. Decyzją Rady Warszawy i pani prezydent w czerwcu 2010 roku został ogłoszony międzynarodowy, otwarty i dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt nowej sali koncertowej dla 1800 widzów oraz zagospodarowanie architektoniczne nieruchomości. Rada Miasta podjęła decyzję, że na siedzibę orkiestry przeznaczy 600 milionów złotych.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach też ma nową siedzibę. Konkurs architektoniczny na siedzibę NOSPR rozstrzygnięto w 2008 roku, a otwarcia dokonano w 2014 roku (koszt powstania inwestycji w 2014 roku to 265 milionów złotych).Każdy, kto był w NOSP docenia, poza walorami estetycznymi obiektu, wprost jej niezwykłe walory akustyczne. Są to najwyższe światowe standardy.
Filharmonia w Szczecinie. Zaprojektowali ją architekci z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga we współpracy ze Studio A4. Koszt powstania obiektu w 2011 roku to 112 milionów złotych. Wyniki badań akustycznych nowej szczecińskiej Filharmonii są porównywalne z wiedeńską Musikverein.
Toruń może się pochwalić nową salą. Na Jordance. Miasto jednak niedoszacowało nowej inwestycji i trzeba było parokrotnie zwiększać jej budżet (ostatecznie zamknęło się w 225 milionach w 2105 roku). W sali zastosowano system zmiennej akustyki. Dzięki temu można dostosować ją do gatunku muzycznego, tak, żeby każdy utwór brzmiał możliwie najlepiej.

Miejsce dla orkiestr miejskich i filharmonii

Przypomnijmy, że Centrum Muzyki powstać ma przy ul. Skrzatów (Grzegórzki), w bezpośrednim sąsiedztwie bulwaru kurlandzkiego. Będzie to miejsce, gdzie nową siedzibę znajdzie zarówno Filharmonia Krakowska (podległa Urzędowi Marszałkowskiemu), jak i miejskie instytucje kultury – jak Capella Cracoviensis lub Sinfonietta Cracovia.

Najważniejszym elementem mają być nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). Całkowita powierzchnia Centrum Muzyki to ok. 28 tys. m2, a koszt projektu to ok. 265 mln zł.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na Centrum Muzyki w Krakowie ogłoszony został już w sierpniu. Sąd konkursowy od 23 listopada oceniał propozycje zgłoszone przez pracownie z całego świata. „Choć zadanie było bardzo trudne, to udało się zdecydować, która z nich jest najciekawsza i zostanie zrealizowana już do końca 2024 r.”

Sąd konkursowy obradował od 23 listopada w Krakowie – podczas trzech dni burzliwych obrad, eksperci poddawali ocenie dziewięć zgłoszonych propozycji. Spośród nich najlepszy okazał się projekt przygotowany przez polsko-włoski zespół SBS Engineering Group z Krakowa oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata SPA z Rzymu. Do autorów zwycięskiego pomysłu trafiło 150 tys. zł wraz z zaproszeniem do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej.

"Podczas obrad zwracano szczególną uwagę nie tylko na ciekawą bryłę obiektu, ale także na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych, funkcjonalnych, ale też oczywiście doskonałą akustykę" - informują z kolei pracownicy Urzędu Marszałkowskiego/ Jak mówiła podczas ogłoszenia wyników przewodnicząca sądu konkursowego, prof. Ewa Kuryłowicz, zwyciężyła prosta koncepcja, która odnosi się jednak do krakowskiego genius loci i pozwala identyfikować się z miastem.

Jak będą przebiegać prace? Do końca 2020 r. zaplanowano przygotowanie dokumentacji projektowej. Roboty budowlane mają trwać od 2021 do 2023 r. Zakończenie prac zostało zaplanowane do końca 2024 r.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie